Brankářský kouč Sparty Špit žasne nad maximalistou Nitou: Má některé věci, které jsem ještě v životě neviděl

Nejvíce čistých kont v právě probíhající sezoně Fortuna:ligy nasbíral k tomuto datu čtyřiatřicetiletý rumunský gólman v letenských službách Florin Nita, nad nímž uznale pokyvuje hlavou i jeden z trenérů brankářů Michal Špit.

Brankářský kouč Sparty Špit žasne nad maximalistou Nitou: Má některé věci, které jsem ještě v životě neviděl

"Florin přišel do klubu v době, kdy tu bylo hodně dalších zahraničních hráčů. Zvykl si proto na samotářský režim, což mu zůstalo i poté, co se složení kádru změnilo. Je koncentrovaný na svůj výkon. A nerozlišuje, jestli bude chytat v Líšni nebo proti Lyonu," pronesl na iSport.cz šestačtyřicetiletý kouč.

Byť bývalou jedničku FCSB, která se do české metropole přesunula z Bukurešti na startu roku 2018 za sumu okolo 50 milionů korun, na nějaký čas posadil na lavičku Milan Heča, nebylo to na dlouho. "Florin nemá výraznější slabinu. Je schopný zahrát technicky nohou, umí všechny varianty kopu. Reflex je jeho dominanta, ale má i výborné řešení jeden na jednoho. Teď navíc začal víc chodit ven, na tom jsme poslední rok a půl hodně zapracovali. Asi žádný trenér brankářů nechce, aby mu gólman kličkoval někde kolem malého vápna. Ale Florina nesvazujeme. Musí vycítit přímo na hřišti, jestli je vhodná situace pro takové řešení. Dokáže to navíc provést tak nečekaně, že kolikrát na střídačce jen žasneme, že to vůbec udělal. Míra rizika pak vlastně ani nepřijde, protože to vypadá strašně lehce a bezpečně. Nezůstane mu to pod nohou, není to o kousek, jde v tomhle směru fakt na jistotu," pokračoval na portálu isport.blesk.cz bývalý strážce svatyně Sparty, Jablonce i Příbrami, jenž ukončil profesionální kariéru před šesti lety.

Rodák z Prahy o Nitovi, jenž zápasy Sparty hodně prožívá a často slaví daleko od branky i góly svých kolegů, prozrazuje, že nenávidí inkasovat ani na tréninku. "Je to maximalista. Kolikrát musíme cvičení opakovat, protože ho chce mít úplně precizně odchytané. A když se to nepovede podle představ, chce ho dělat znovu. Klidně jedenáctkrát za sebou. Někdy ho musíme i brzdit, když je hodně naštvaný, že dostal od nějakého spoluhráče gól. Reflexu se věnujeme, ale to dělají všichni trenéři brankářů. Florin i další naši gólmani mají tahle cvičení rádi, strávíme tím spoustu času. Je to částečně i vrozené, že se gólman umí postavit, předvídá. Florin tohle má. Na tréninku toho chytne strašně moc, až z toho kolikrát žasneme. Určitě to není náhoda. Zároveň je přirozeně obrovsky rychlý, tím si ještě zvyšuje šanci, že zákrok zvládne. Jeho zásahy navíc tým bodově podpoří, že něco nechytne v situaci, kdy už je rozhodnuto, ale pomůže k dobrému výsledku. To je pro tým úplně nejcennější, Laťku si posadil už tak hodně vysoko. Navíc mi přijde, že ji neustále zvedá. Netajím se tím, že mockrát za kariéru takového gólmana nepotkáte. Má některé věci, které jsem ještě v životě neviděl," ocenil svého svěřence Deníkem Sport citovaný člen realizačního týmu slavného "S", jenž ve své kariéře vybojoval tři důležité trofeje. Jednu se Spartou a dvě s Jabloncem.

RÁDI BYCHOM NAVÁZALI SPOLUPRÁCI S BUNDESLIGOVÝM WOLFSBURGEM, PŘÍMO SE TO NABÍZÍ, TVRDÍ BOLESLAVSKÝ PLÍŠEK

Zdroj: isport.blesk.cz