Csaplár: Fanda Sparty unese pravdu, chce ji znát, vidět realitu, fakta. Řečmi, jak skvělý produkt děláme, si lžeme do kapsy

Josef Csaplár se ve svém pravidelném glosáři pro server sport.cz vrátil k poslednímu sparťanskému vystoupení proti Lyonu (3:4), které jakožto pozvaný odborník sledoval ze studia České televize přímo na Letné. I když se po třetím kole Evropské ligy psalo, že český vicemistr sehrál se sedminásobným šampionem Ligue 1 vyrovnanou partii, někdejší kouč Wisly Plock či Panioniosu Atény s tím až tolik nesouhlasil.

Csaplár: Fanda Sparty unese pravdu, chce ji znát, vidět realitu, fakta. Řečmi, jak skvělý produkt děláme, si lžeme do kapsy

Csaplára podle všeho zarazila titulka v Deníku Sport. "Podle nejmenovaného českého média běží Sparta do Evropy. Prý ukázala, že se může měřit s elitními celky. Co k tomu říct? Jestliže se napsalo, že se Sparta může rovnat s týmy kontinentální Evropy, tak já tvrdím, že nemůže. Měl jsem možnost ze studia České televize odejít, stál jsem v hledišti, blízko trávníku. V minulosti jsem pracoval jako skaut. Když jedou skauti sledovat hráče, jejich posledním krokem je, že jdou co nejblíž hřišti. Proč? Televize zkresluje, zpomaluje, dává jiný pohled než když na zápasy koukáte v reálu. Dám příklad. Díváte se na sjezd v lyžování, říkáte si, to bych dal taky. Pak přijdete pod kopec a zhrozíte se, protože byste ho ani nesešli. V reálu je všechno daleko rychlejší, náročnější. Najednou z toho vyplynou fakta daleko pravdivější, syrovější. V případě Sparty s Lyonem daleko krutější. Ano, napsalo se, že Sparta dala tři góly a podobně. Ale realita ode mě, od profíka je taková, že se rovnat Evropě prostě nemůže. A to ani náhodou. Bohužel. Pokud říkám rozdíl v kvalitě, myslím tím hru v pokutovém území, zpracování míče, klamání tělem, rychlé vedení míče, zakončení. Tohle byl rozdíl světů," napsal na serveru sport.cz osmapadesátiletý expert, kterého čeká tento týden oslava narozenin.

Příliš lichotivá slova neměl ani pro defenzivní činnost. "Přistupování k protihráčům, vytvářet na ně tlak, ztěžovat mu situaci, neztrácet orientaci. Být koncentrovaný, co se děje v šestnáctce. Znovu opakuji, byl to rozdíl světů. Sparta vedla zaslouženě od dva góly, ale musím prohlásit: Sparto, tohle bohužel nebylo o tobě, ale o Lyonu. Když zjistil, že prohrává o dvě branky, zapnul. Před zápasem jsem odpověděl na otázku, kdo jsou nejnebezpečnější hráči Lyonu, že ti, co sedí na lavici. Což se potvrdilo. Po přestávce přišel na hřiště Paqueta, nebylo řešit už vůbec co. Spartě přeju, aby postoupila do Ligy mistrů. Víte, pokud jsem v životě chtěl něco dokázat, v jakékoli činnosti, začal jsem tím, že jsem byl na sebe tvrdý v tom, co jsem neuměl. Chci tím říct jediné: to, co se o Spartě kdesi píše, není klíčové. Zásadní je, co mají v hlavě hráči. Myslím, že sparťanský fanoušek unese pravdu. Chce ji znát. Vidět realitu, fakta. Protože se chce rovnat s největšími kluby. Nalháváním si, jak skvělý produkt děláme, je lhaní si do kapsy. Pokud si tedy sparťané v kabině řekli to samé, co se psalo v novinách, tak potěš pánbůh," uzavřel na sport.cz kouč, jenž na domácících kolbištích prošel Příbramí, Zlínem, Libercem, Slavií i Viktoriií Žižkov.

Kolář a Dočkal jsou balvany „S“. Fandové: „Nita chytá, protože je zeď, Kolář, protože je zeť“. Tvrdíka to uráží

Zdroj: sport.cz