Odchovanci s prvoligovým statusem? Před Spartou je teď pouze 8 evropských obrů a za ní třeba i Barcelona

Sparťanská mládež rozhodně nemá v rámci Starého kontinentu špatné jméno a opět to potvrdila i čerstvě zveřejněná analýza Mezinárodního výzkumného projektu CIES.

Odchovanci s prvoligovým statusem? Před Spartou je teď pouze 8 evropských obrů a za ní třeba i Barcelona

V žebříčku evropských klubů, které jsou řazeny podle počtu odchovanců působících v jednatřiceti soutěžích, se totiž dokázala vlézt do první desítky ještě před Barcelonu.

Zatímco školu letenského "S" zastupuje v prvoligové Evropě v roce 2021 hned 58 hráčů, katalánský kolos z Camp Nou, jehož tváře vyrůstají ve slovutné La Masii, "jen" 57 fotbalistů.

Před klubem, jehož áčko i béčko jsou ve svých soutěžích (Fortuna:liga i Fortuna:národní liga) průběžné druhé, jsou z celého evropského pole pouze Benfica, Real, Partizan, Dynamo Kyjev, Dinamo Záhřeb, Sporting, Šachtar a Ajax, jehož metody nyní reprezentuje úctyhodných 81 fotbalistů, jenž prošli Amsterdamem.

Pokud jde o další české značky, Sigmu zastupuje na prvoligových kolbištích právě teď 32 odchovanců a Slavii jednatřicet, což je na stejné úrovni jako Zenit, Genk, Valencia nebo HJK Helsinki.

Kluby, kteří mají v roce 2021 v prvoligové Evropě nejvíce odchovanců:
 1. Ajax - 81
  2. Šachtar Doněck - 75
  3. Sporting Lisabon - 70
  4. Dinamo Záhřeb - 70
  5. Dynamo Kyjev - 70
  6. Partizan Bělehrad - 69
  7. Real Madrid - 62
  8. Benfica Lisabon - 60
  9. AC Sparta Praha - 59
  10. FC Barcelona - 57

Ofenzivně byl nejlepším hráčem Sparty Hložek. Předvedl spoustu průnikových akcí, dynamiky a rychlosti

Zdroj: CIES Football Observatory