Česká mise rovná se světová mise! Trojice aktivních světových hvězd, které si prošly českou nejvyšší ligovou soutěží

Není příliš zvykem, aby nadějní fotbalisté z ciziny odcházeli do českých luhů a hájů. A pokud se tak stane, žádná extra kariéra z toho nevoní. Těch, kteří se dostali až na mety nejvyšší, je přeci jen jako šafránu. Jako například tito tři borci.  

Bony Wilfried, 33 let, momentálně bez angažmá

O kráse fotbalu v zahraničí začal mít Bony Wilfried tuchy v roce 2007, kdy ho jako velkou naději přivedla z Issia Wazi Sparta. Nejdřív jako hostujícího hráče k obohacení rezervního celku. A jelikož ukázal své kvality, koupila ho Sparta natrvalo.

V první ostré ligové sezóně patřil mezi střídající hráče, a proto vsítil jen tři branky v šestnácti zápasech. Následující rok se ale stal důležitým členem týmu a devětadvacet ligových zápasů okořenil devíti přesnými trefami. A když ve třetí sezóně měl po pouhých čtrnácti kolech na kontě deset branek, bylo o budoucnosti Bonyho jasno.

Odešel za lepším do Vitesse Arnhem. Tehdy se stal i parťákem v útoku reprezentace Pobřeží Slonoviny legendárního Didiera Drogby a vypadalo to na dobře rozjetou kariéru.

V Nizozemí byl doslova k neudržení. Bilance 65 ligových střetnutí a 46 branek těšila svět. A velšský zástupce v Premier League Swansea tehdy tasil nejen v historii klubu, ale Walesu vůbec, rekordních 360 milionů, aby ho vykoupil.

Ani Premier League ho nezastavila a i ve Swansea střílel branky o sto šest. První sezóna? Šestnáct ligových branek. Ve druhé jich stihl jen devět, a pak ho koupil Manchester City. Bony se stal na tehdejší poměry nejdražším africkým fotbalistou historie, protože stál přibližně 850 milionů korun.

Jenže v Manchesteru City se stal pouhým stínem Sergia Agüera a po dvou sezónách odešel zpět do Swansea, odkud po sestupu posílil katarský celek Al Arabi. Hostování ale opět nevyšlo dle přání, stejně jako angažmá v Saúdské Arábii, kde si Bony zahrál za Al Ittihad.

Bony si pak na dvě léta od fotbalu na vrcholu odpočinul, přičemž letos se vrátil jako hráč Nijmegenu. Odehrál ale jen jeden zápas a znovu přijal status volného hráče. Nechal se slyšet, že by kariéru rád ukončil ve Spartě. Tak se nechejme překvapit, zda po něm Priske sáhne.

 

zdroj: Manchester City FC