Sparta si vytváří hrozně málo gólových šancí. Odpověď musí přijít na hřišti, nic takového se však nekoná, říká Franz Straka

Po suverénním obratu v Mladé Boleslavi všichni věřili, že Sparta konečně vykročila na tu správnou cestu. Že se ke dvěma obrům (Plzeň, Slavia) zvolna přidává třetí, na jehož zmrtvýchvstání se čekalo strašně dlouho. Jenže stačily dva zápasy a Pražané jsou už zase v křeči. Nejdřív remíza 1:1 s Bohemians, pak stejný výsledek na hřišti Jablonce. Proč tyhle zbytečné ztráty, když se Letenští mohou soustředit už jenom na ligu (a MOL Cup)? A bude zase dobře? I o tom pohovořil slavný obránce i trenér týmu František Straka v rozhovoru pro eFotbal. 

Sparta si vytváří hrozně málo gólových šancí. Odpověď musí přijít na hřišti, nic takového se však nekoná, říká Franz Straka

„Oba ty zápasy jsem viděl, ten s Bohemkou osobně. Musím říct, že první poločas byl ze strany Sparty vlažný. Chyběla mi tam agresivita, emoce. Druhý poločas už byl na jednu bránu, pořád tam však vidím problém, který mužstvo velmi sráží. A zápas v Jablonci to koneckonců potvrdil. Sparta si vytváří hrozně málo gólových šancí. Jsou tam spíš jen náznaky, tutovek je ale fakt málo,“ konstatoval Straka.

Ve středu v Jablonci hrála Sparta ostatně celou druhou půli přesilovku, vidět to však příliš nebylo. Největší možnost na skórování si i tak vypracovali domácí, naopak hosté měli v utkání jen jednu střelu na bránu. A na to se zkrátka nevyhrává…

„První půli ovšem měla Sparta celkem pod kontrolou. Jenže po vlastní standardce inkasovala z přečíslení branku, která padnout prostě nesmí. Ale stalo se a v početní výhodě pak bylo dost času si vedení vzít zpátky. Ruku na srdce, kolik šancí si Sparta proti oslabenému soupeři vytvořila? Ať se na mě nikdo nezlobí, tohle je fakt málo,“ řekl uznávaný trenér.

„Je dobře, že sami hráči se k tomu postavili dost kriticky, to je správný přístup. Já se ale ptám, proč tohle rozezlení není vidět v samotném zápase? Nebo vidět je, ale ne u všech. Odpovědět musíte vždy na hřišti, nic takového se však nekoná. Přitom mančaft má Sparta dobrý. A to i když teď počítá zraněné,“ uvedl Straka, podle kterého se Sparta měla zaměřit na získání Adama Vlkanovy. „Překvapilo mě, že se do hry o něj nezapojila. Je to hráč, který má fakt nadstandardní kvality. I proto je teď v Plzni.“

Tak jako tak je jasné, že po slibném období mančaft spadl do útlumu. Už zase, chtělo by se říct… „Složení kádru je samozřejmě otázkou. Trenér by měl zvážit, zda Jardu Zeleného nevrátit zpět na post defenzivního záložníka, kde předváděl vážně dobré výkony. Místo něj by na post stopera mohl zkusit Martina Vitíka, který nedostává vůbec šanci. Tohle se mi nelíbí. Zvlášť když na jaře hrál Vitík víc než slušně. Jednoznačně prokázal, že má na to být v základu Sparty. Nedokážu pochopit, že z toho teď vypadl. Nejspíš je to tom, že trenér stále hledá optimální sestavu,“ zapřemítal bývalý lodivod obou pražských „S“.

Flintu do žita by ještě ale neházel. „Jen si myslím, že bude potřeba víc času. Trenér Priske přišel na poslední možnou chvíli, neměl skoro žádný prostor k tomu, aby poznal výkonnost i charakter hráčů. Tohle všechno se teď projevuje. Trpělivost je tak jednoznačně na místě. Navíc se mi zdá, že to vyřazení s Vikingem tým zasáhlo, zvlášť když proti tomuto soupeři to vůbec nikdo nečekal. To už je však minulost, Sparta musí koukat dopředu. A faktem je, že jestli nezačne hned vyhrávat, Slavia s Plzní jí odskočí způsobem, který bude hrozně těžké ještě dohnat,“ zdůraznil Straka.

Za očekáváním zatím zůstává i letní posila z Getafe Jakub Jankto. Vzhledem k tomu, že na jaře téměř nehrál, se jeho pomalejší rozjezd dal však očekávat. „Do ideální formy má daleko, chuť do hry na něm vidět ale je. Musíme si ještě pár týdnů počkat. Pak věřím, že by mohl být tahounem. Jenže Sparta potřebuje zabrat už teď, frustrace fanoušků začíná narůstat,“ podotkl Franz.

A jak se dívá na Jana Kuchtu, který se po vypršení trestu za kopnutí do hlavy libereckého brankáře Olivera Vliegena vrací zpátky do hry?  „Honza si musí hlavně uvědomit, jakou blbost udělal. Že tohle je něco, co do fotbalu prostě nepatří. Jeho trest na pět zápasů byl naprosto správný. Pořád je to ale super hráč a teď bude mít šanci to dokázat. Vůbec bych se nebál ho postavit do sestavy po bok Tomáše Čvančary. Každý od něj čeká góly a já jsem moc zvědavý, jak se s tím popasuje,“ uzavřel Straka.

Kauza Dukla? V klubu o tom nikdo nic neví, ale mohla to být sólo akce Šrámka, říká Vízek. Z čeho má největší strach?