Krize Sparty? Kouč Priske to sice bere na sebe, ale dvě třetiny fandů viní z nezdarů Letenských klubové vedení

Šest ligových kol se odehrálo za měsíc od konce července do konce srpna. Slušná porce. Vede vicemistrovská Slavia, která hned v úvodu ztratila tři body již tradiční boleslavskou prohrou s Hradcem Králové (0:1), o dva bodíky před mistrovskou Plzní. Ta má zatím jen dvoubodové manko za premiérovou remízu v Teplicích (2:2) a odložený domácí duel s Brnem k dobru.  

Krize Sparty? Kouč Priske to sice bere na sebe, ale dvě třetiny fandů viní z nezdarů Letenských  klubové vedení

Sparta, jejíž management opět před ligovým startem mluvil o titulu, je až pátá se čtyřbodovou ztrátou na červenobílé, když nyní ve vloženém 6. kole přišla o další body pouhou remízou 1:1 v Jablonci. A to přesto, že tam hrála dlouhou přesilovku. Dánský trenér Brian Priske sice chlapsky bere veškerou zodpovědnost na sebe, ovšem fandové Sparty jsou z více než dvou třetin přesvědčeni o tom, že za daný stav může Křetínského, Čuprovo a Rosického klubové vedení.   

Slavia našla rytmus 

Pokud jde o Slavii, tak po počátečním tápání, kdy se rovněž mluvilo o krizi, zdá se, našla vhodný rytmus, sestavu i formu. Teplice ve středu večer zdolala suverénně 6:0, její skóre z posledních tří západů zní: 17:0 (7:0 doma nad Pardubicemi, 4:0 v Brně a 6:0 nad Teplicemi)! 

Ovšem pozor, v posledních kolech červenobílým přišli do cesty vesměs slabší soupeři. A třeba teplický kouč Jiří Jarošík v Edenu postavil sestavu s náhradníky, protože nejspíš tušil, že ani s nejlepšími hráči týmu by to na Slavii k úspěchu nevedlo a šetřil své opory na důležité sobotní domácí utkání s Jabloncem. Slávisty nyní více prověří až v neděli (19.00) v Uherském Hradišti Slovácko.

To po svém historickém postupu do základní skupiny Evropské konferenční ligy a dvou skvělých výhrách nad AIK Stockholm (3:0 a 1:0) poněkud tápe. Po nedělní domácí porážce 1:2 s Libercem přišla ve středu krutá prohra 0:3 v Plzni.

A to přesto, že svěřenci Martina Svědíka měli v první půli ve Štruncových sadech více ze hry, jenže dostali v prvních a posledních vteřinách úvodního dějství dvě branky… Pomalu se chtělo říct: „Chlapci, přestaňte už hrát fotbal začněte dávat góly.“  

Plzeň teď čekají tři těžké zkoušky

To Bílkova Viktorka, povzbuzená postupem do Ligy mistrů a klubovou finanční konsolidací (navíc podpořenou čerstvým partnerstvím s řeckou sázkovou kanceláří Betano), to má naopak. Dokonalá efektivita, výborně dodržená taktika i strategie hry.

I když také: až nyní čekají Západočechy v lize těžší zápasy: v sobotu (16.00) v Liberci, další sobotu 10. září (16.00) v Olomouci a pak v neděli 18. září (19.00) před reprezentační pauzou domácí podzimní šlágr se Slavií.  Pak budeme vědět víc, jak to vypadá s ligovými ambicemi nečekaného obhájce titulu.

S ambicemi sparťanskými je to nyní horší. Hlavně jsou netrpěliví letenští fanoušci, kterým v posledních letech před každým novým soutěžním ročníkem klubové vedení slibuje: „A teď by už měl přijít ten kýžený titul.“ 

Kritický Frýdek: „Žádný čas už Sparta nemá“

Na internetu a sociálních sítích pak můžeme číst nejrůznější pesimistické vzkazy a fanouškovské hlášky: 

„Šesté kolo a titul už je fuč. Lepší fotbal se hrál a více gólů se dávalo snad i za Vrby.“ 

„Naprostá marnost. Aby měl Spartu povznést odchovanec Slavie, co vyhořel i v Getafe a je naprosto nerozehraný... Ze Sparty se stává tým žoldáků.“ 

„Tým je absolutně bez lídra, šílený výkon. Rozhodovat pak přijde Minčev, výsměch všem fanouškům.“ 

K dosti přísným komentářům se na serveru tn.nova.cz nechal strhnout i Martin Frýdek, bývalý reprezentant, špičkový hráč Sparty, nyní trenér, jehož dva synové (Martin a Christian) na Letné rovněž působili. 

„Pořád se říká, že je na něco čas, ale čas prostě není. Už je 6. kolo a Sparta ze všech týmů, které mají hrát o titul, ztratila nejvíc bodů. Slavia ztratila tři, Plzeň dva a Sparta sedm. Pokud chcete hrát o titul, tak to je hrozně moc. Vždyť tohle jsou soupeři, se kterými musíte stoprocentně bodovat. Můžete ztratit s týmy, se kterými byste se měl prát o titul, ale tohle jsou naprosto odevzdané body,“ nebere si servítky Martin Frýdek starší na tn.nova.cz."

„Krajní beci nedají pořádný centr. Mejdr s Højerem si to překopávají zleva doprava a naopak. Případně trefí prvního hráče nebo si to hodí po lajně a už to nedoběhnou. Pak je tam Čvančara sám a ten si musí chodit pro balony do hloubky pole,“ přisadil si Frýdek, který zatím nevidí pod novým trenérem Brianem Priskem ani žádný výrazný pokrok. 

„Říkalo se, že Sparta bude hodně presovat, ale já to tam zkrátka nevidím. Jediná změna, kterou vidím, je ta, že vydrží běhat celý zápas, zlepšila se opravdu jen fyzička. Všichni ví, že se loni pod Vrbou trénovalo prostě málo. Takže to je to jediné, co se opravdu změnilo,“ dodal pro tn.nova.cz Martin Frýdek starší s tím, že kupovat Jankta z Getagfe po dlouhém a vážném zranění bylo podle jeho názoru zbytečné.

Kdo má na sebe vzít zodpovědnost?

„Beru za to veškerou odpovědnost. Je to moje chyba,“  řekl po remíze 1:1 v Jablonci dánský kouč Letenských Priske. Ovšem fanoušci v doprovodné anketě serveru tn.nova.cz viní trenéra jen ze čtyř procent. Špatné kvalitě kádru přisuzují 27 procent a klubovému vedení Sparty 69 procent, to jsou více než dvě třetiny. 

I když podle mého názoru kvalita vedení a kvalita kádru spolu mají velmi úzkou souvislost.

Pokud jde o úterní duel v Jablonci, je třeba dodat, že hráč domácích Považenec měl být vyloučen po faulu na Lukáše Sadílka už v první půli za stavu 1:0 pro Spartu a že sudí Jan Machálek měl proti Severočechům ve druhém dějství poté, co Krob držel v pokutovém území Čvančaru, odpískat pokutový kop. Na druhou stranu, jestliže Sparta navzdory své dlouhé přesilovce vystřílí za celý zápas jen jednou na bránu a nakonec může být ráda, že neprohrála, protože jablonecký Malínský zbrkle neproměnil za stavu 1:1 své velké sólo, je to na velké zamyšlení. 

Opravdu může Brian Priske hrát s tímto kádrem o titul? Uvidíme...

Kauza Dukla? V klubu o tom nikdo nic neví, ale mohla to být sólo akce Šrámka, říká Vízek. Z čeho má největší strach?