Levý: Při vší úctě k práci Vrby je pro mě hlavním strůjcem plzeňských úspěchů klubový ředitel Šádek

Jako hráč patřil do zlaté éry Pospíchalových Bohemians, s nimiž získal jediný historický titul zelenobílých v roce 1983 a zažil s nimi slavný postup do semifinále Poháru UEFA. Šest let hrál za národní tým. Jako trenér působil úspěšně v zahraničí – v Německu, Albánii a Polsku. Málokterý současný trenér se může pochlubit tak bohatou bilancí jako Stanislav Levý.

Levý: Při vší úctě k práci Vrby je pro mě hlavním strůjcem plzeňských úspěchů klubový ředitel Šádek

V Česku vedl čtyři kluby, Slovácko dvakrát, naposledy tam působil jako sportovní ředitel. Tým s velmi průměrným až podprůměrným kádrem a rozpočtem pod jeho vedením nikdy neměl sestupové potíže. Nyní má Levý volno, možná i proto, že se vždycky choval férově a slušně a nikomu nelezl do zadku, jak bývá v kraji, v tom fotbalovém zvlášť, zvykem. V roce 2006 při svém prvním angažmá ve Slovácku odmítl porážku s Plzní, která se pak musela s Františkem Strakou v posledním kole zachraňovat směšnou výhrou na Spartě v jedné z největších frašek novodobé historie české ligy.

„Ono je to těžké, když některé české kluby řídí z různých pozic a funkcí lidé, kteří se myslí, že v balonu je žába, a proto skáče,“ hodnotí Stanislav Levý současný stav českého fotbalu.

Co říkáte konci české nejvyšší soutěže? Mám na mysli hlavně baráž a skandální průběh boje o záchranu, kde rozhodčí podpořili, aby v lize setrvaly Příbram s Karvinou?

Když se podíváme, jak to v Česku vypadá ve společnosti, v politice, můžeme se divit, jaká je situace v nejpopulárnějším českém sportu? Je to jen odraz tohoto smutného stavu. Pokud jde o baráž, viděl jsem pouze zápasy Karviné s Jihlavou, o duelu mezi Příbramí a Zbrojovkou Brno jsem četl. Neodpískané penalty, neudělené červené karty, vymyšlené ofsajdy, otočené verdikty, likvidační zákroky - od první minuty bylo jasné, jaký trend rozhodčí nastavil. Na to mám jen jednu odpověď. Buďto to ti rozhodčí udělali schválně, a pak nemají v lize co dělat, nebo to bylo jejich neuměním, a potom rovněž nemají v nejvyšší soutěži co pohledávat.

Jaký máte názor na nadstavbou část soutěže?

Nejsem úplný konzervativec, nebránil bych se nějakým oživením. Ovšem nadstavba vlastně vůbec nic nezměnila.Ve skupině o titul jen potvrdila postavení ze základní části, v boji o záchranu prakticky také. Bylo jasné, že přímo půjde dolů Dukla, že Karviná bude hrát baráž, šlo jen o to, kdo bude druhým týmem do baráže, zda Příbram, nebo Bohemka. A pak se, byť za podivných okolností, potvrdilo, že staří účastníci v lize zůstanou. Prostřední skupina? Bylo vidět, že teoretická možnost postupu do 2. předkola Evropské ligy s velmi mizivou šancí na postup do základní skupiny až tak lidi netáhne. Zvlášť když to dali najevo i hráči Teplic, kteří hned v prvním utkání prohráli doma s Mladou Boleslaví 0:8. To je pak těžké lákat fanoušky. Nadstavba měla smůlu, že letos po základní části byly bodové rozestupy mezi kluby příliš velké, kdyby spolu třeba těsně válčily o titul Slavia, Plzeň a Sparta, bylo by to asi jiné. Jenže sparťané byli příliš vzadu.

Takže byste to „odpískal“?

Jak říkám, nejsem žádný staromilec, ale než takovouto nadstavbu, tak bych se raději vrátil k tomu, co tu bylo, tedy ke klasickému modelu doma/venku. To by musel být nějaký atraktivnější nadstavbový   model, aby mě přesvědčil.

Vraťme se ještě k situaci v českém fotbale. Vy jste se nechal mimo jiné slyšet, že nevíte, jestli byste ještě za daného stavu v Česku trénovat. Že když tak, spíš v zahraničí. Platí to stále?

Tohle jsem řekl opakovaně. Myslím, že jsem moc chyb ve svém dlouholetém působení ve fotbale neudělal, ale jednu přiznám. Nejspíš jsem neudělal dobře, když jsem se v roce 2004 vrátil z Německa do Česka. Samozřejmě, fotbal je celý můj život, věnuji se mu od pěti let, co jsem na vesnici začal kopat do míče, chci v něm dál pracovat. Když ale vidím některé věci, jakoteď v baráži, tak se vážně zamýšlím nad tím, jestli bych ještě chtěl být v té bezmocné situaci trenérů, jak se stalo nyní jihlavskému Radimu Kučerovi. Tohle mi dává návod k přemýšlení o tom, jestli ještě chci ve svém věku tohle podstupovat a být v rukou někoho, kdo to takhle řídí.

Jak jste viděl letos boj o titul, co jste říkal výkonům a výsledkům Slavie ve srovnání s Plzní a Spartou?

Slavia dokázala optimálně využít prostředků, které do ní vkládají čínští majitelé. Potvrdila to jak v lize, tak v domácím poháru, tak i v Evropské lize, kde se dostala, byť se štěstím přes Sevillu, až do čtvrtfinále,a i s Chelsea se důstojně prala o postup do semifinále. Je to velký rozdíl od Sparty.

Na Letné mají k dispozici díky Danielu Křetínskému stejné peníze.

Přesně tak. Na jednu stranu je obdivuhodné, že majitel Sparty tak dlouhou dobu do klubu investujte tak velké prostředky. Ovšem výsledky jsou minimální, což znamená, že v tom klubu bude něco špatně. Ale to bych musel působit uvnitř toho celku, abych mohl objektivně posoudit, co přesně to je. Také sice mám nějaké informace, ale nebylo by seriózní je bez dokonalé osobní znalosti věcí tu cokoli analyzovat.  

Tak ve Slavii je asi nyní zřejmé, že sportovní úsek má svou autonomii.

Ano, sportovní ředitel Jan Nezmar a trenér Jindřich Trpišovský dostali ve sportovní oblasti v Edenu zelenou a je to na výsledcích Slavie znát. Pokud jde o Spartu, tak jako by nebylo jasné, kdo tam měl ještě nedávno jaké kompetence. Alespoň navenek to na mě takhle působilo. Znám nového sportovního ředitele Tomáše Rosického velmi dlouho, ovšem vím, že to pro něj nebude vůbec jednoduché. To podle mého názoru není otázka jedné sezony, ale dvou tří let, aby se to na Letné zkonsolidovalo. Jednu sezonu se tam spoléhalo na zahraniční hráče, pak uděláme druhý extrém a myslíme, že to zvládneme se sedmnáctiletýma osmnáctiletýma klukama. Chápu, že na Spartě zatáhli za záchrannou brzdu a teď to chtěli korigovat, ale jak jsem říkal, je to věc jasného rozdělení kompetencí, aby systém začal fungovat. A podle toho pak musí být každý i hodnocen.

Trochu jsme zapomněli na Viktorii Plzeň. Tam se už nějaký čas říká, že mužstvo je za zenitem, ale loni získalo už pátý titul, na podzim vydělalo s rekordním bodovým počtem rekordních 780 milionů korun v Lize mistrů a ještě v začátku nadstavby prohánělo Slavii.Vy jste v tomhle klubu před lety také působil, jaké pro to máte vysvětlení?

Při vší úctě k práci Pavla Vrby je pro mě hlavním strůjcem plzeňských úspěchů klubový ředitel Áda Šádek.

To myslíte v dobrém i zlém?

To tu nechci rozebírat. Všichni víme své, i to, že silné kluby si dovedou pohlídat, aby jim nikdo neškodil. Ale není náhoda, že tu je tým, který téměř po celé desetiletí s mnohem menším rozpočtem dokáže prohánět pražské velkokluby a často je i překonat. Na Šádka mohou být různé názory, ale já v něm vidím člověka, který 24 hodin denně pro svůj klub tvrdě pracuje. A rozumí při tom fotbalu. Což říkám navzdory tomu, že mě nakonec z Plzně vyhodil.

To, že klub řídi člověk, který rozumí fotbalu, nebývá ovšem v Česku úplně tak zvykem. Vznikla tu skupina lidí, kteří si o sobě myslí, že mohou řídit všechno, od banky přes média až po fotbal.

Tak a v tom je asi jeden z největších problémů českého ligového fotbalu. Bez toho, abych byl konkrétní a někoho jmenoval: když si někdo myslí, že v balonu je žába, a proto skáče, těžko může mít úspěchy s řízením fotbalu. To musí přenechat expertům, dát jim důvěru a nechat je pracovat.

CELÉ EXKLUIZVNÍ A NA ČESKÉ POMĚRY NEZVYKLE OTEVŘENÉ INTERVIEW SE STANISLAVEM LEVÝM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 13. ČERVNA 2019.