Když střílí branky gólmani aneb Provedel z Lazia není jediným brankářem, který skóroval v Lize mistrů

Ital Ivan Provedel z Lazia Řím navázal na Hanse Jörg Buta či Simona Bolata a stal se teprve šestým gólmanem fotbalové historie, jemuž se podařilo skórovat na půdě Ligy mistrů. Jeho přesná hlavička do sítě renomovaného Jana Oblaka z Atletika Madrid zaslouženě obletěla celý svět.

Další památné góly

Jimmy Glass, 1999

V historii klubu Carlisle United budou navěky vzpomínat na branku Jimmyho Glasse, který skóroval v poslední minutě posledního kola tehdejší Third Division (čtvrté nejvyšší anglické ligy) a uchránil svůj tým od sestupu mimo profesionální soutěže. Glassův gól znamenal vítězství 2:1 nad Plymouthem, díky kterému tým na poslední chvíli opustil poslední příčku tabulky.

Jedná se nepochybně o jeden z nejvýznamnějších gólů brankářů v historii a také obrázky, kdy stovky fanoušků následně poté vnikly na hřiště, ukazují důležitost této trefy.

Alberto Brignoli, 2017

V sezoně 2017/18 hrálo Benevento vůbec poprvé v historii italskou Serii A, pro nováčka to ale byla drsná škola. Prvních 14 zápasů klub prohrál a vytvořil tím smutný rekord napříč všemi evropskými ligami (překonali 87 let dlouhé prvenství Manchesteru United).

Historicky prvního bodu se dočkalo Benevento až v prosinci v duelu se slavným AC Milán. Gól na 2:2 v poslední minutě zápasu zařídil brilantním skokem a hlavičkou Alberto Brignoli.

Tim Howard, 2012

Tato trefa není sice z poslední minuty, ale stojí za připomenutí. Když dostal Tim Howard z Evertonu zpětnou nahrávku do vlastního vápna, nerozpakoval se a poslal dlouhý odkop na polovinu soupeře. Jenže tehdy foukal v Goodison Parku slušný vítr a míč dostal takovou razanci, že překvapil i Adama Bogdana v brance Boltonu.

Od té doby také Premier League uvádí rekord v podobě branky, která padla z největší vzdálenosti. Howard stál 101 yardů (92 metrů) od branky soupeře.

Oscarine Masuluke, 2016

Záběry z jihoafrické Premiership k vidění v Evropě příliš nejsou, gól brankáře týmu Baroka FC z duelu s Orlando Pirates ale obletěl celý svět. Masuluke šel pomoci svým spoluhráčům při posledním rohovém kopu zápasu před bránu a když už se zdálo, že hosté odpravili míč do bezpečí, vystřihl báječné nůžky.

Trefa znamenala nejen vyrovnání na 1:1, ale i nominaci na Puskásovu cenu na gól roku, kterou bohužel pro Masulukeho nakonec získal Olivier Giroud.

Martin Poom, 2003

Šest dlouhých sezon chytal Estonec Martin Poom ze Derby County, ale pak se stal nepotřebným a odešel na hostování do Sunderlandu. Na Stadium of Light se mu ale zalíbilo, a tak se rozhodl přestoupit a když poprvé stanul proti svému bývalému klubu, okořenil zápas fantastickým gólem.

V poslední minutě zápasu si naběhl na rohový kop a neskutečnou ranou hlavu skoro protrhl síť. Pokud má Derby County ve znaku berana a týmu se přezdívá "Rams", pak to byla od Pooma symbolická tečka za jeho působením v klubu.