Když střílí branky gólmani aneb Provedel z Lazia není jediným brankářem, který skóroval v Lize mistrů

Ital Ivan Provedel z Lazia Řím navázal na Hanse Jörg Buta či Simona Bolata a stal se teprve šestým gólmanem fotbalové historie, jemuž se podařilo skórovat na půdě Ligy mistrů. Jeho přesná hlavička do sítě renomovaného Jana Oblaka z Atletika Madrid zaslouženě obletěla celý svět.

Bolat byl první

Daleko větší frajeřinou jsou ale samozřejmě góly brankářů ze hry, a ty padly v historii Ligy mistrů jen dva. Před Ivanem Provedelem skóroval už jen Sinan Bolat ze Standardu Lutych, který se v prosinci 2009 už nemohl dívat na zoufalou snahu svých spoluhráčů dobýt branku Alkmaaru a v poslední minutě vyrazil podpořit ofenzivu před branku soupeře.

Centrovaný míč od Benjamina Nicaiseho nakonec právě on usměrnil hlavou za záda Sergia Romera a stanovil konečné skóre 1:1. "Tohle je moment, který se zapíše do klubových dějin,"hlásil trenér Standardu László Bölöni.

Pokud pomineme brankářské góly z penalt, které pomohly ke slávě zejména jihoamerickým ikonám, jakými byli Rogerio Ceni (nastřílel celkem 131 branek), Luis Chilavert (67), Jorge Campos (46) nebo René Higuita (43), padaly slavné góly i díky jiným brankářům právě v posledních minutách při normální hře.