Řehák: Doba se změnila, nevím, kolik hráčů před derby nedospává, ale věřím, že nějací se určitě najdou

Nejdůležitější zápas, který se hraje. Přesně to je podle sešívaného asistenta Pavla Řeháka v tuzemských podmínkách derby slavných pražských "S". To poslední - ve třetí říjnové dekádě - ovládl právě úřadující vicemistr FORTUNA:LIGY z vršovické Fortuna arény, což devětapadesátiletého člena trenérského štábu Jindřicha Trpišovského neskonale potěšilo.

Řehák: Doba se změnila, nevím, kolik hráčů před derby nedospává, ale věřím, že nějací se určitě najdou

On sám se na proslulé bitvy se Spartou nikdy nemusel motivovat a speciálně chystat. "Měl jsem to v sobě už od žáků. Úplně přirozená věc. Trenéři nám vštěpovali, co znamená Slavia, jakou historii klub má. Ať jsme hrdí na to, že nosíme tenhle dres. Mám úplně husí kůži ještě teď, když na to vzpomínám. Můj první trenér v žácích byl Jožan Pařízek, tomu za tuhle ‚posedlost‘, vášeň, je jedno, jak to budeme nazývat, vděčím. Razil heslo, že když hraješ za Slavii, musíš vědět, že je to výsada. Že Sparta je rival, nepřítel, tehdy protežovaný klub," vyprávěl v rámci rozhovoru pro web slavia.cz odborník, jenž si ve své kariéře zahrál i za tři japonské kluby.

Ovlivnění Jožanem Pařízkem na sobě pociťuje dodnes. "Pamatuju na žáčkovská derby, křičel na nás, že na hřišti musíme nechat úplně všechno. Hned mi taky naskočí, jak jsem vůbec v den utkání nemohl dospat. Natož abych třeba přijel pozdě, jako se to někomu jinému stávalo. Nebo mně teď jako trenérovi občas v jiných zápasech. To tehdy u mě neexistovalo! Když se opozdil nějaký spoluhráč, byla to pro mě nepochopitelná věc. Byli jsme prostě taková generace, slávisti tělem i duší. Když se s kluky, bývalými spoluhráči, potkám dodnes, vidím na nich, že se nic nezměnilo. A jak jsem řekl, vděčíme za to tehdejším trenérům, kteří to do nás odmalička pumpovali. Tyhlety věci ti někdo musí předat, je těžké, skoro nemožné, k tomu dojít sám," doplnil dlouholetý slávista.

O totožnou věc se snaží v dnešní době i z trenérské pozice. "Už u mládeže jsem to tak léta měl, předávat tyhle věci, vštípit jim, ať si uvědomí, za koho hrají. Samozřejmě to byly jiné generace, než jsme byli my, fluktuace hráčů je mnohem větší, než byla dřív. Ale ta podstata zůstává stejná. Snažím se to poselství předávat do dneška. Myslím si, že každý hráč áčka Slavie musí vnímat velikost toho zápasu. Beru to jako svůj trenérský miniúkol. Doba se ale změnila, nevím, kolik jich před derby nedospává, ale věřím, že nějací se určitě najdou," přidal.

Z posledních let ho v rámci slavných válek o metrooli těšil přístup například Součka, Coufala, Bořila, Tecla či Škody, jenž je aktuálně zaměstnancem nedaleké Mladé Boleslavi a do Edenu by se měl hrát po ukončení hráčské kariéry. "Souček, Coufal, Bořil, Tecl, Škoda, další. Ti derby milovali, navíc vždycky dokázali předvést extra výkon, povýšit svou normální hru na další level. Nejdůležitější fotbalová bitva v Česku, kterou je potřeba vyhrát," uzavřel odborník, jenž před sedmnácti lety krátce vedl také Vissel Kóbe.

Pakliže nebudeme počítat Silvestrovský střet internacionálů, nejbližší nejslavnější derby se odehraje uprostřed dubna příštího roku na Letné.

Stanciu: Trpišovský posunul Slavii na jinou úroveň a doufám, že se klub bude dál posouvat