Ještě se mi nechce být celý týden jen v bílé košili, přiznává Vrba. Dle svých slov možná Baníku i něco dluží...

To, že ostřílený Pavel Vrba povede v nové sezoně Baník, už se ví měsíc a se slezskou družinou zahájí letní přípravu již tuto sobotu.

Ještě se mi nechce být celý týden jen v bílé košili, přiznává Vrba. Dle svých slov možná Baníku i něco dluží...

"Vracím se na Bazaly po osmnácti letech. Spousta věcí se tady změnila, spousta věcí je tady jiných, ale myslím si, že Ostrava je Ostrava a vždycky je svá. Já doufám, že tady zažiju to, co jsem tady zažíval při mém posledním angažmá. Takže se na to těším. Beru to tak, že se vracím někam, kde jsem zažil úžasnou atmosféru, krásné roky a možná Baníku i něco dlužím," ozřejmil v interview pro fcb.cz osmapadesátiletý odborník, jenž se spolu s Františkem Komňackým podílel na posledním mistrovském titulu.

Podle Josefa Csaplára by si měl ve Slezsku přibrat k trenérské profesi také post sportovního manažera. "Pana Csaplára beru jako člověka, který má o fotbale velice dobrý přehled a vidí ho dnes možná víc jako manažer, než jako trenér. Já vím, že se mu tento model řízení klubu líbí. Ale já se přece jen cítím lépe na hřišti, Baník má navíc dostatek zkušených manažerů a lidí v klubu, kteří si tady svou práci udělají. Souhlasím s Pepou Csaplárem v tom, že ke spoustě věcem byste měl být jako trenér přizván, abyste do nich mohl zasahovat. Určitě ano a určitě se o takových věcech bavit budeme, ale že bych chtěl být celý týden jen v bílé košili, to se mi ještě nechce," zaznělo z úst trenéra, jenž naposledy působil na Letné.

Jaké bude mít na Bazalech cíle? "Myslím si, že bychom si měli dávat postupné cíle. Baník v uplynulé sezoně postoupil do první šestky, z toho pohledu to byla, myslím si, úspěšná sezona. Já bych na to chtěl navázat, znovu do ní postoupit, a pak se začněme bavit o dalších cílech. Uvidíme, jaká bude výchozí pozice a co si pak po základní části budeme moci říct. Postupné kroky, které mají nějaká pravidla, jsou možná mnohem důležitější, tak aby se na ně v dalších letech mohlo navazovat. Baník je stabilizovaný a jde touto cestou, takže doufám, že to bude v pořádku," přidal na stránkách fcb.cz bývalý stratég českého národního mužstva.

Vepřek nenásledoval Hubníka a na Hané jede dál i s menším platem. Dává mu smysl předávání zkušeností mladým...

Jaký bude mít k dispozici kádr? Největší dosavadní posilou se zdá být návrat Michala Frydrycha. "Nějaké změny a nějaké hráče máme domluveny, ale víte dobře, že když se o tom hodně mluví, není to ku prospěchu a ještě se pak spousta věcí zadrhne. Takže to jsou věci, o kterých ještě úplně naplno mluvit nechceme, i když některá jména už asi víte. Kádr chceme určitě posílit. Vypadá to, že nikdo neodejde. To je taky důležité, aby byl kádr stabilizovaný. Navíc si myslím, že ten stávající kádr v minulé sezoně svoji kvalitu prokázal. Ale pokud se chceme posouvat, pak jsem rád, že nějací hráči by ten kádr doplnit měli. Doufám, že Baník se posune o kousek výš. Mám představu, že hráči, kteří do Baníku přijdou, sem přijít chtějí. Ve spoustě klubů je to třeba tak, že tam hráči jdou jenom proto, že tam jdou. Já chci, aby ty vazby ke klubu byly, pokud možno, větší. A tohle Frýďa splňuje. Určité vazby na Ostravu a Baník má. Už jsem s ním komunikoval a myslím si, že i on se na to angažmá těší," doplnil fcb.cz citovaný nástupce Tomáše Galáska.

Klub by chtěl údajně ještě více spoléhat na vlastní odchovance. "Baník byl vždycky klubem, v němž hrávali odchovanci, kde hrávali hráči, kteří prošli akademií. Někdy to bylo ve větší míře, jindy v menší. Je to také o kvalitě hráčů, kteří tady jsou. Dnes chce jít Baník cestou, kdy by to měli být především odchovanci a s nimi hráči, o které se kádr doplní. To je v Česku ta nejsprávnější cesta. V Baníku šikovní odchovanci jsou, už to dokazují v béčku, ale budou muset tu kvalitu znovu prokázat. Nelze se zaměřit jen na odchovance, vše má své limity. Když se podíváte na mistrovskou sezonu 2004, tehdy byla v mužstvu snad polovina odchovanců Baníku. To se příliš často nestává, aby v týmu hrálo tolik odchovanců. Kromě Sparty, která to měla v minulé sezoně stejné. Je to správná cesta, ale pak to musíte doplnit těmi Heinzi, Látaly, Pospěchy, prostě hráči, kteří tomu dají nadstavbu," vyšlo na fcb.cz.

Osobně by si přál, aby ostravští fanoušci opět vytvořili atmosféru, jakou v klubu zažil před iks lety. Jejich očekávání přitom nejsou malá. Řada z nich věří, že právě jeho osoba je posledním dílem do mozaiky k návratu do evropských pohárů. "Těch dílů do té mozaiky je zapotřebí strašně moc. A taky je nutné, aby si to všechno sedlo. Prvním dílem je majitel klubu, který Baník zastabilizoval. A po období, kterým si Baník prošel, je klub dnes už zase brán jako silný, stabilní a fungující. Kádr se samozřejmě obměňuje. Což je dáno i právě tím, že klub funguje a hráči sem chtějí jít. Vědí, že klub má nějaký směr. Pokud se mi to podaří na hřišti někam posunout, bude to jen dobře. Tomáš Galásek tady v minulém roce odvedl velice dobrou práci a ta sezona nebyla vůbec špatná. Já přicházím do fungujícího klubu. A udělám maximum, aby byl úspěšný," slíbil někdejší vůdce Anži Machačkala i Rudogorce Razgrad.

Rabušic: Nejde hrát jen s mladými. Je třeba je srovnat a něco jim ukázat, v tom jsme s Gebre Selassiem na jedné vlně

Zdroj: fcb.cz