Křetínský chce prý do dvou let ovládnout West Ham. Patří mu ale většinově Sparta? V roce 2019 tomu tak nebylo

Začátkem června jsme na efotbale psali o tom, že (spolu) majitel pražské Sparty Daniel Křetínský by měl údajně koupit podíl v jednom nejmenovaném známém evropském fotbalovém klubu. Tehdy to „pustil“ ven bývalý předseda FAČR, boss FK Jablonec a také bývalý Křetínského sportovní ředitel z Letné Miroslav Pelta.  „Jméno toho klubu prozradit nesmím, ale bude to bomba,“ tvrdil Pelta v rozhovoru se zástupcem serveru efotbal.cz. S tím, že by podle všeho mělo jít o podíl menšinový. I proto, že podle pravidel UEFA nelze v soutěžích Evropské fotbalové unie vlastnit většinu ve dvou či více klubech. 

Křetínský chce prý do dvou let ovládnout West Ham. Patří mu ale většinově Sparta? V roce 2019 tomu tak nebylo

Měli jsme tip na Anglii a v minulém týdnu skutečně vyšlo najevo, že jde o 27 procent akcií West Hamu United, kde působí Češi Tomáš Souček, Vladimír Coufal a Alex Král.  Jenže vlastní Křetínský vůbec většinově Spartu? Podle investigativních zjištění Deníku N tomu tak ještě v polovině roku 2019 nebylo.

Zopakujeme si, že o Křetínského zájmu o koupi menšinového podílu ve West Hamu United v říjnu psal britský web The Athletic. 

 Několik zdrojů z Křetínského okolí sdělilo reportérovi Seznam Zpráv, že transakce s akciemi West Hamu, připravovaná intenzivně a v absolutní tajnosti zhruba devět měsíců, je už nyní na spadnutí. Časový plán počítá s připojením podpisů pod dokumenty zhruba za dva týdny,“ uvedl koncem minulého týdne kolega Luděk Mádl na Seznamu Zprávy. 

Zdroje Seznamu Zprávy: „Tím to pro Dana nekončí“

Křetínský by měl podle serveru v tu chvíli nejen ovládnout 27 procent akcií FC West Ham United, ale i získat dvě pozice v nejužším vedení společnosti, kde se on a jeho zmocněnec potkají s dosavadními akcionáři klubu, tedy s Davidem Sullivanem a Davidem Goldem. 

„Ani Křetínský, ani jeho mluvčí Daniel Častvaj kolem transakce mediálně nic nekomentují. Lidé z okolí českého miliardáře, kteří se do debaty zapojili za slib anonymity, se ale shodnou: ‚Tím to pro Dana neskončí. Nejpozději do dvou let celý klub ovládne a bude vykonávat neomezená akcionářská práva. Je to nevyhnutelné‘,“ napsal Mádl na Seznam Zprávy. 

Dodejme, že plánovaná Křetínského investice má mít údajně hodnotu 600 až  700 milionů liber (18,2 až 21,3 miliardy korun), což je výrazně více než dvě nabídky, které současní vlastníci londýnského klubu obdrželi v létě od PAI Capital, skupiny v čele s ázerbájdžánským podnikatelem Nasibem Pirijevem. 

Šestačtyřicetiletý Daniel Křetínský (od roku 2017 partner české jezdecké reprezentantky a olympioničky z Tokia Anny Kellnerové, dcery letos v březnu tragicky zemřelého nejbohatšího Čecha Petra Kellnera)  je především majoritním vlastníkem Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a podniká také v médiích (mj. deníky Blesk, Aha!, Sport, E15, časopisy Reflex, ABC, Mateřídouška, Sluníčko, Svět motorů, For Men, Food, Blesk pro ženy, Aha! pro ženy, ale i francouzský prestižní titul Le Monde).

Slavia i Viktoria mají příštích pět let na téma sudí a křivda držet bobříka mlčení, hlásí nekompromisně Csaplár

Osm firem, pět na Kypru, jedna na Seychelách

Křetínský (podle magazínu Forbes čtvrtý nejbohatší Čech s majetkem ve výši 87,8 miliardy korun, čímž přeskočil i českého premiéra Andreje Babiše) je s fotbalovou Spartou spjatý už sedmnáct let, od roku 2004. 

Deník N však v polovině roku 2019 zjistil, že letenský fotbalový klub přede dvěma lety ovládala skupina zahraničních firem. Podle Deníku N měla být vlastnická struktura Sparty zcela odlišná od veřejně známých informací. Z dokumentů zahraničních společností, ke kterým se tehdy redakce dostala, se podařilo zjistit, že společnost AC Sparta Praha fotbal, která klub vlastní, měla být ovládána skupinou osmi firem – pět z nich mělo sídlo na Kypru, jedna v daňovém ráji na Seychelách. Proč? Existovala různá ekonomická, ovšem i jedno vyloženě sportovní, vysvětlení. 

K rozmělnění vlastnictví mezi kyperské společnosti došlo podle dostupných dokumentů v roce 2018. „Jde o očividnou strukturu k zakrytí identifikace skutečného vlastníka,“ komentoval tuto záležitost v červnu 2019 pro Deník N analytik Transparency International Milan Eibl.

Má to všechny varovné znaky – rozvětvená struktura, potenciální bílí koně, destinace s vysokým indexem FSI (FinancialSecrecy Index – mezinárodní srovnání míry utajení informací o společnostech v různých destinacích - pozn. red.),“ dodal přede dvěma lety Eibl.

Jak připomněla Eliška Hradilková Bártová (autorka celé série  článků Deníku N o kompletním byznysu Daniela Křetínského), historicky nejúspěšnější český fotbalový klub byl v červnu 2019 vlastněn přes společnost J&T Credit Investment. Ta držela 99,9ti procentní podíl. Tuto firmu z deseti procent vlastnil Křetínský a z devadesáti procent kyperská společnost ACSP Holding Limited.

Dostal se Křetínský k 55 procentům Sparty?

„Ano, tato struktura je aktuálně platná,“ potvrdil v červnu 2019 Deníku N mluvčí Křetínského skupiny Daniel Častvaj. „Nicméně v procesu je série transakcí, která vyústí v nové akcionářské uspořádání, v němž Daniel Křetínský bude vlastnit až 55 procent AC Sparta Praha a zbytek zůstane v držení J&T struktur,“ zopakoval Častvaj Deníku N informaci, kterou poprvé oznámil již v dubnu roku 2019 slovenským Hospodárským novinám.

Eliška Hradilková Bártová ovšem koncem června 2019 konstatovala, že k převodu tehdy ještě nedošlo, vlastnictví klubu bylo tedy stále rozvrstveno mezi kyperské společnosti, a nebylo tak jasné, komu patřily.

Podle dostupných údajů Deníku N stály za kyperskou firmou ACSP Holding Limited, která držela majoritní podíl ve Spartě, tyto kyperské společnosti: Neevas Investment (40,25 %), Entris Equity Limited (25,22 %), Mustand Investment Ltd. (17,05 %), Rigoberto Investments (16,49 %) a slovenské občanské sdružení J&T Sport Team, o.z. (0,99 %). U většiny firem podle Deníku N se dalo dostat ke konkrétním jménům – nebyl  však mezi nimi ani Křetínský, ani J&T. Vlastníkem kyperských firem Entris Equity a Neevas byla  rodina Plevků ze Slovenska. Další kyperskou společnost Mustand si vlastnicky dělili opět Slováci Zuzana André, Mário Selecký a Katarína Tkáčiková. Oba posledně jmenovaní působili jako projektoví manažeři ve finanční skupině J&T.

Tajili se skuteční vlastníci?

Deník N v červnu 2019 zdůraznil, že se k tehdejší vlastnické struktuře nechtěla vyjádřit ani jedna z klíčových postav kolem Sparty. „Není tak zřejmé, zda klub vlastní zmínění lidé, či jen zastupují zájmy J&T, nebo zda zastupují zájmy někoho jiného, kdo si nepřeje být vidět,“ napsala přede dvěma lety Eliška Hradilková Bártová.

Podle zjištění Deníku N byl před dvanácti lety, v roce 2009, jediným majitelem akcií kyperské firmy Křetínský, posléze však vlastnictví převzalo již zmíněné slovenské občanské sdružení J&T Sport Team, které jej drželo až do roku 2018. Tehdy se akcie roztříštily podle výše uvedeného schématu mezi síť kyperských společností.

Experti spekulovali, proč se tak v roce 2018 stalo? Kvůli snaze skrývat původního majitele? Kvůli tomu, že tzv. „bílí koně“ drželi podíly ve Spartě pro někoho, kdo chtěl zůstat v utajení?

Brankářský kouč Sparty Špit žasne nad maximalistou Nitou: Má některé věci, které jsem ještě v životě neviděl

Měla mít Sparta stejného (spolu)majitele jako Slavia?

Server efotbal.cz měl v roce 2019 ještě jedno možné vysvětlení. Ryze sportovně technické. Před časem se totiž chystala do společnosti J&T vstoupit čínská firma CEFC, jež vlastnila největšího rivala Sparty – pražskou Slavii. To, že začátkem roku 2018 centrální Česká národní banka tuto transakci kvůli svým pochybnostem o původu peněz CEFC nepovolila a že se situace zcela otočila a J&T naopak v květnu 2018 na jistý čas převzala společnost CEFC Europe, je věc jiná.

Jistý čas ovšem hrozilo, že by Sparta a Slavia mohly mít stejného majitele, což, jak bylo zmíněno, regule UEFA v jejích soutěžích striktně zakazují. Tohle se začátkem 21. století stalo i pražské Slavii, kterou stejně jako londýnský Tottenham Hotspur tehdy vlastnila britská investiční skupina ENIC. Akcie Slavie, jež se shodou okolností v letech 2006 a 2008 právě s Tottenhamem dvakrát v evropských pohárech utkala, byly proto zaparkovány v kontroverzní společnosti Key Investments, jejíž představitelé později stanuli před českými soudy a slávistický klub se na počátku druhé dekády 21. století dokonce kvůli tomu dostal až na pokraj bankrotu.

Většinový vlastník West Hamu a menšinový majitel Sparty?

Od června 2019 uběhly více než dva roky a nikde zatím nebylo oficiálně oznámeno, zda se opravdu uskutečnila série transakcí, avizovaná koncem první poloviny roku 2019 Danielem Častvajem. Tedy transakcí, jež měly vyústit v nové akcionářské uspořádání, v němž měl Daniel Křetínský vlastnit až 55 procent AC Sparta Praha a zbytek měl zůstat v držení J&T struktur.

Pokud by vlastnická struktura Sparty, která mimochodem právě v pondělí 1. listopadu vykázala za sezonu 2020/2021 ztrátu ve výši 315,1 milionu korun, zůstala stejná jako v roce 2019, mohl by Daniel Křetínský klidně vlastnit dva menšinové podíly ve dvou evropských klubech, což by v soutěžích UEFA Evropské fotbalové unii nijak nevadilo. Shodou okolností v probíhajícím ročníku Evropské ligy startují jak Sparta, tak West Ham United - a mohou se tedy spolu v příštím roce teoreticky střetnout v jarním play off EL.  

A pokud chce český miliardář skutečně do dvou let dokončit koupi West Hamu tak, aby anglický klub ovládl, nevadil by mu potom ani ten oficiálně menšinový podíl ve Spartě.  

Přestaňme už s tím pokrytectvím, proč by Krmenčík nemohl slavit gól? A největší ostudou Plzně byl Berbr