Vedení klubu i TS před Kluží zakopávají válečnou sekerou. Pár lidí si musí vybrat: Buďto nevhodné chování, nebo Slavia

O sobotní (ne)činnosti a trucování Tribuny Sever (TS) včetně děkovačky před východní tribunou při ligovém zápase Slavia – Bohemians (4:0) se už napsalo mnoho. Nyní by mohlo dojít před Duelem dvanáctiletí, tedy středeční zcela vyprodanou odvetou 4. předkola Ligy mistrů s CFR Kluž (21.00, O2 TV Sport), kvůli „vyššímu principu a zájmu“ k alespoň dočasnému zakopání válečné sekery. Po nedělním prohlášení Slavie na klubovém webu slavia.cz s názvem „Spolu jsme silnější“ přišla na serveru tribunasever.cz v pondělí o něco vstřícnější reakce s názvem „Chceme být spolu ještě silnější“. A mluvilo se o společné schůzce zástupců Tribuny Sever, Odboru přátel Slavie a vedení klubu. 

Vedení klubu i TS před Kluží zakopávají válečnou sekerou. Pár lidí si musí vybrat: Buďto nevhodné chování, nebo Slavia

Shrňme si, proč vlastně Tribuna Sever protestovala: 1. kvůli zákazu chorea spojeného se zákazem pyrotechniky (za plachtou se „pyromani“ schovávali a maskovali kuklami), 2. kvůli tzv. „sektorizaci“, tedy zákazu pohybu mezi sektory uvnitř stadionu, 3. kvůli plánovanému zpřísnění kamerového systému.

Vedení klubu: Nabízíme vstřícné gesto“

Po sobotních fanouškovských roztržkách (většina návštěvníků počin Tribuny Sever odmítala, skandovala „My jsem Slavie, vy nejste nic!“ a došlo i k fyzickým potyčkám) hned v neděli klubové vedení na svém webu podalo zástupcům TS vstřícnou ruku s tím, že již ve středu na zápas s Kluží zruší „sektorizaci“ stadionu, ale klade si dvě podmínky. Žádnou pyrotechniku a obsazení schodů stevardy.

Nabízíme vstřícné gesto těm tisícům fanoušků, kteří v sobotu fandili na TS a dalších tribunách. Jsme připraveni zrušit ‚sektorizaci‘ již na utkání s Kluží za dvou předpokladů. Představitelé Tribuny Sever se pro tento zápas veřejně zaváží k tomu, že umožní obsazení schodů stevardy a k nepoužívání pyrotechniky, za což je klub ve střetnutích pořádaných UEFAQ finančně sankcionován,“ píše se v prohlášení „Spolu jsme silnější“, které vedení Slavie vydalo na svých webových stránkách.

Na vysvětlenou: „sektorizace“, neboli částečné zneprůchodnění stadionu v Edenu, je jedním z opatření, které klub zavedl po výtržnostech na domácím utkání s Olomoucí. Znamená, že se fanoušci nemohou pohybovat po celém ochozu za tribunami (vyjma sektoru hostí). Fanouškům vadí, že se tak nemohou navštívit známí nebo, že nemohou jít fandit na severní tribunu, i když mají vstupenky jinam.

TS: „Nabízíme podmíněný odklad“

Zástupci Tribuny Seber na svém webu zareagovali hned v pondělí. V obsáhlém vysvětlovacím stanovisku mimo jiné uvádějí:

„Slavia je náš život a její podpora je pro nás nade vše. Možná máme rozdílné představy o této podpoře, ale my věříme tomu, co děláme a zároveň se snažíme respektovat i pohled ostatních. Z toho důvodu jsme před vršovickým derby nevyhlašovali žádný bojkot. Cílem bylo ukázat, jak vypadá atmosféra bez organizované podpory Tribuny Sever.

Z našeho hlediska se zdálo, že rozdíl byl jasně patrný a kvalita fandění byla dle ohlasů jedna z nejhorších za poslední roky v Edenu. Nevyhlašujeme, že naši neaktivitu v domácích zápasech nadobro rušíme, pouze nabízíme odklad na zápas s Kluží podmíněný dalším jednáním a určitými zárukami. Naším cílem není a nikdy nebylo škodit Slavii. Uvědomujeme si, že zápas s Kluží, ve kterém je obrovská šance postoupit do Ligy mistrů, je historickou chvílí, kterou by opět chtěly prožít generace slávistů. Pamatujeme si, naše předchozí účinkování v této soutěži a chceme ho prožít znovu. Zkrátka, uvědomujeme si důležitost situace, a proto chceme udělat vše, aby se to podařilo. Chceme fandit, chceme odložit spory, chceme udělat vše pro postup.

Z naší strany není problém splnit požadavky uvedené v klubovém prohlášení ‚Spolu jsme silnější‘. Ostatně, organizovaná pyrotechnika, jak jsme zmiňovali, na domácích zápasech evropských pohárů nikdy nebyla realizována. Stejně tak i přítomnost stevardů na schodech na Tribuně Sever se při zápase s Chelsea na základě naší společné dohody s klubem obešla bez potíží. Opět jen musíme zdůraznit, že my uděláme všechno proto, aby tyto dohody byly splněny, ale jelikož nemáme stoprocentní kontrolu nad všemi fanoušky na tribuně, nemůžeme garantovat, že se to nestane, protože to není v našich možnostech – stejně jako není třeba v možnostech klubu vynutit stoprocentní dodržování zákazu kouření apod.

V tom, abychom Slavii dál ve stejné míře podporovali, nám však brání některá opatření v čele s novým návštěvním řádem a ‚sektorizací‘. Chceme o těchto opatřeních jednat, ale zároveň jsme ochotni ustoupit a plně Slavii podporovat na zápase s Kluží. V takovém případě ovšem požadujeme, aby se klub veřejně zavázal, že:

  • Bude úplně a nadobro zrušena ‚sektorizace‘.

2) Bude nám opět zpřístupněn sklad s bubny, vlajkami a aparaturou.

3) Zdrží se osočování TS na sociálních sítích a webu a naše jednání budou napříště probíhat osobně a bude z nich pořizován veřejně dostupný zápis.

Toto poslední opatření zamezí nedorozuměním, vyplývajícím z odlišných interpretací komunikace a dohod, která jsou matoucí pro širokou slávistickou veřejnost. Navíc veřejné propírání interních záležitostí poškozuje Slavii.

Věříme, že splnění našich požadavků nebude pro klub nepřekonatelným problémem a jsme připraveni Slavii ve středečním zápase s Kluží podporovat ze všech sil a k jednání ohledně dalších sporných bodů a našeho dalšího postupu se vrátit po utkání s CFR.

Jako Tribuna Sever si vážíme současného vedení klubu a uvědomujeme si, že takto vstřícné vedení na tu možná nikdy nebylo. Dokázali, že Slavii umí pomoci a přinesli stabilitu ekonomickou i sportovní – dočkali jsme se titulů, pohárů, úspěchů v Evropské lize a snad i Ligy mistrů. Také se podařilo vyřešit řadu letitých majetkových sporů a stadion v Edenu je konečně náš. Bylo vybudováno slávistické muzeum, byla zacelena díra ve východní tribuně. Přesto všechno je zde řada bodů, která ztěžuje život nejen Tribuně Sever, ale i ostatním fanouškům.

Šestnáct bodů TS k jednání

Mezi tyto body, o kterých bychom s klubem rádi v rámci osobního setkání jednali, patří:

1) Systém prodeje permanentek, který nahrává překupníkům a spekulantům a má za následek, že i na vyprodaných zápasech na stadioně chybí cca 3 000 fanoušků a řada slávistů zoufale shání vstupenky v okolí stadionu či od překupníků a nedostane se na stadion.

2) Rozdávání vstupenek partnerům (např. Sportisimo), kteří je pak následně rozdávají zdarma komukoli.

3) Prémiové permanentky Klub Slavia, které zvýhodňují v získávání vstupenek na exponované zápasy fanoušky, kteří si mohou dovolit zaplatit víc peněz oproti těm, kteří Slavii aktivně podporují.

4) Zvýhodňování nových fanoušků oproti těm letitým (např. přednostní prodej na evropské poháry pro permanentkáře bez rozdílu a nikoli Odbor přátel).

5) Problematické získávání vstupenek do vyprodaných sektorů hostí (derby, Bohemians, České Budějovice) pro fanoušky, kteří jezdí na všechny výjezdy (Opava, Baník, Karviná).

6) Problematické fungování Ticketportalu – především to, že se nákup vstupenek často mění na klikací závod.

7) Byrokracie v souvislosti s evropskými výjezdy (formuláře).

8) Neaktivita v otázce překupníků, přiživujících se na úspěchu Slavie.

9) Návštěvní řád – především zákazy bubnu, aparatury a optické prezentace.

10) Hrozba doživotních zákazů za bezpečné použití pyrotechniky.

11) Investice do biometrických kamer.

12) Zákaz realizování choreografií, které jsou významnou součástí podpory Slavie.

13) Nedostatečná snaha klubu v otázce systému placení pokut disciplinární komisi za události v hledišti, který je netransparentní.

14) Nedostatečná snaha klubu v otázce žalostných podmínek v sektorech hostí na většině ligových stadionů (neteče voda, nedostatečná kapacita záchodů i občerstvení).

15) Zavádění a realizace represivních opatření proti fanouškům bez předchozí komunikace.

16) Praxe bezpečnostních zón u sektoru hostí, která nahrazuje lepší technické provedení plotů v sektoru hostí, kvůli čemuž se na utkání Slavie dostane o stovky slávistů méně.

Věříme, že diskuzí ohledně těchto sporných bodů a jejich případným vyřešením se nám zas podaří posunout fanouškovskou kulturu na Slavii o kus dál. Termín schůzky s klubem domlouváme.“

TS: „Stoprocentní kontrolu ovšem nemáme“

Tolik vyjádření zástupců Tribuny Sever. Kompromisy jsou vždy vítané, ovšem… V tom vyjádření je i zásadní věta: „Opět jen musíme zdůraznit, že my uděláme všechno proto, aby tyto dohody byly splněny, ale jelikož nemáme stoprocentní kontrolu nad všemi fanoušky na tribuně, nemůžeme garantovat, že se to nestane, protože to není v našich možnostech – stejně jako není třeba v možnostech klubu vynutit stoprocentní dodržování zákazu kouření apod.“

V sobotu totiž nedošlo jen k tichému protestu TS. Někteří radikální jedinci, převážně v černých tričkách, na hráče Slavie pískali a ukazovali jim vztyčné prostředníky, tzv. „fakáče“. A pustili se do potyček i s „obyčejnými“ fanoušky, ať už tu bitku vyvolal kdokoli (někteří svědkové tvrdí, že to byli naopak zástupci ostatních příznivců Slavie).

Podle novinářů šlo pouze asi o padesátku „ultras“, v jejichž režii se sobotní protest uskutečnil. „Vzhledem k opatřením, různým změnám a výrokům jsme se v okruhu 22 lidí rozhodli v zápase s Bohemians nefandit,“ psalo se v jednom prohlášení. V „okruhu 22 lidí“? Co to je za počet proti tisícům  fanoušků Slavie v celém Česku?

Slavia je klubem slavných antifašistů, nikoli fašistů

V médiích se psalo o tom, že někteří z „ultras“ měli na sobě trička s fašistickou tématikou. Ostatně už v říjnu po zápase Evropské ligy v Kodani bylo pár „týpků“ zadrženo kvůli hajlování a potyčkám s dánskou policií.  Jeden z příznivců Slavie jim hned vzkázal, že si musejí vybrat. A klubový šéf Jaroslav Tvrdík prohlásil, že tito lidé nebudou mít do Edenu přístup.

Nosit trička s fašistickými a neonacistickými symboly a fandit přitom klubu jako je Slavia, je totálně pomatení mysli. Slavia je, jak jasně říká už její název, typicky slovanský akademický klub, vzniklý na konci 19. století. I červenobílé národní barvy tuto orientaci evidentně zdůrazňují.

Ve Slavii působili i známí antifašisté, jejichž tváře se před rokem v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa, objevily i na slávistických permanentkách. Byli to mj.:

EDVARD BENEŠ – Druhý prezident Československa, ministr zahraničních věcí a československý premiér. Hráč fotbalové Slavie v letech 1901 až 1904.

JAN MASARYK – Ministr zahraničních věcí, velvyslanec Československa ve Velké Británii, hráč Slavie v bandy hokeji.

ALOIS RAŠÍN – První československý ministr financí a jeden z pěti „Mužů 28. října“, kteří vydali provolání o vzniku republiky. Předseda Slavie v roce 1892.

MILAN HODŽA – Předseda československé vlády v letech 1935 až 1938, třikrát zvolený jako protektor Slavie.

ALOIS ELIÁŠ – Generál a předseda protektorátní vlády v letech 1939 až1941, jako jediný předseda vlády popraven nacisty za svou spolupráci s odbojem. Od šestnácti let (1906) člen Slavie, člen revizních komisí Slavie (1931 až 1935), přispívající člen i v době, kdy byl úřadujícím předsedou vlády.

FRANTIŠEK SOUKUP – Jeden z „Mužů 28. října“ a posléze ministr spravedlnosti. Člen literární a řečnické Slavie, funkcionář v letech 1901 až 1904. o německé okupaci byl ihned zatčen gestapem v Kolíně. Opětovně byl uvězněn v září 1939 v rámci Akce Albrecht der Erste. v nacistickém vězení strávil několik měsíců. Po opakovaných intervencích Emila Háchy a Aloise Eliáše byl propuštěn, ale na následky podlomeného zdraví krátce nato zemřel.

EVŽEN ROŠICKÝ – Atlet Slavie, rekordman a novinář popravený nacisty v roce 1942. Jeho jméno nese někdejší stadion Slavie na Strahově.

A největší slávistická legenda JOSEF BICAN statečně za protektorátu odmítl nacistickou nabídku stát se coby bývalý občan Rakouska Němcem a dokonce za války přispěl k záchraně velkého slávisty a slavného reportéra Josefa Laufera, který byl židovského původu.

„S těmi silnější nebudeme!“

I tohle je asi třeba stále připomínat. Je to totiž mnohem důležitější než problémy jako „pyro, sektorizace“ atd, byť je zcela chápu. S těmito jedinci by se měli vypořádat jak funkcionáři Slavie, tak samotní zástupci Tribuny Sever. Je snadné říci. „Za tyhle lidi mi neručíme, to nedokážeme“. Je ovšem také třeba se od nich nahlas veřejně distancovat, nedělat to, co tihle jedinci chtějí.  Jasně se vyhranit a nebát se proti tomu zakročit. „S fašouny a nácky v Edenu nefandíme – s těmi rozhodně silnější nebudeme!“

Vypadá to, že před Kluží se slávistický národ zase – byť možná jen pro tento klíčový zápas – spojí. Pak si ovšem musí věci mezi sebou řádně a rázně vyřešit.