Letní čistka na Camp Nou? Pět tváří, kterých by se Barcelona mohla před novou sezonou zbavit

Barcelona má svých problémů dost. Na hřišti i mimo něj. Od návratu prezidenta Joana Laporty v roce 2021 se pokouší vedení klubu vyvést slavnou katalánskou značku z finanční krize, nesmí ale zapomínat na podobu kádru, který by rád dosáhl na cenné trofeje. Posilování týmu si však žádá finance, které by na Camp Nou rádi získali prodejem současných hvězd, jež nesbírají patřičnou minutáž. Které tváře by mohly letos v létě odnést čistku v kabině?

Letní čistka na Camp Nou? Pět tváří, kterých by se Barcelona mohla před novou sezonou zbavit

5) Raphinha

Katalánský gigant podepsal Raphinhu v létě 2022 z Leedsu United po jeho působivém herním vzestupu. Navzdory problémům s financemi našel Laporta se svým týmem prostředky, jak jej získat. Brazilský reprezentant si nevedl zle ani na Camp Nou, ale příchodem Lamina Yamala přišel o podstatnou porci herního vytížení. I přes působívá čísla v této sezoně, kdy ve 28 zápasech přispěl patnácti přesnými zásahy, se ve Španělsku otevřeně mluví o jeho letním odchodu. Jeho další kroky by mohly vést zpět na Ostrovy, kde mají být ve hře Arsenal, Chelsea, Tottenham či Manchester United.

Foto: FC Barcelona

4) Jules Koundé

Sevilla si v létě 2022 mnula ruce, neboť o francouzského obránce byl na trhu tehdy enormní zájem. Londýnská Chelsea byla nakonec odmítnuta a přednost dostala Barcelona. Pětadvacetiletý obránce vykazuje konzistentní výkony, ale zároveň je patrná neochota operovat na pravém kraji defenzivy, což je něco, co se Kataláncům příliš nezamlouvá. Do jeho budoucnosti by mohla promluvit finanční krize klubu. Barcelona si je vědoma, že hráče může náležitě zpeněžit a kromě Chelsea se o jeho služby hlásí také Manchester United.

Foto: FC Barcelona

3) Oriol Romeu

Bývalý mládežnický produkt Barcelony se oklikou vrátil zpět na Camp Nou s velkým příslibem. Katalánci jej z Girony pořizovali pro jeho zkušenosti, v sestavě měl nahradit Sergia Busquetse. Toto krátkodobé řešení se však minulo účinkem a Romeu má být po pouhém roce jednou nohou z klubu opět venku. Kontrakt podepsaný do léta 2026 tak zřejmě dodržen nebude a dvaatřicetiletý defenzivní štít si bude hledat dalšího zaměstnavatele. Katalánci z jeho prodeje příliš neutrží, ale na mzdových nákladech si výrazně odlehčí.

Foto: FC Barcelona

2) Sergiño Dest

Třiadvacetiletý produkt mládežnické akademie Ajaxu byl v roce 2020 vnímán jako obrovský talent, kterému patří budoucnost. Přesun na Camp Nou však nevyšel podle představ, stejně jako hostování v AC Milán, kde se dočkal jen omezeného herního času. Americký reprezentant aktuální sezonu tráví na hostování v Eredivisii v PSV Eindhoven a zdá se, že by mohl restartovat svou pohasínající kariéru. Ve třiatřiceti zápasech zaznamenal 8 gólů a vyloučeno není ani setrvání v Nizozemsku. PSV může využít opci v hodnotě 10 milionů eur.

Foto: FC Barcelona

1) Clément Lenglet

Někdejší tvář Barcelony byla v létě minulého roku zapůjčena do Aston Villy, kde prožila frustrující první polovinu sezony. Osmadvacetiletý francouzský obránce se ale nakonec propracoval do základní jedenáctky Unaie Emeryho a vyloučen není trvalý přesun. Anglický klub však děsí suma, kterou by si za hráče mohla Barca diktovat. Vedení Aston Villy už vyslalo na Ostrovech signály, že je ochotno obětovat některé nepotřebné hráče v kabině, aby tak získalo finanční prostředky na jeho odkup. Vidina pravidelného herního vytížení Lengleta láká, proto je nakloněn zakotvit v Premier League a pomáhat The Villans v boji na domácí frontě i v pohárové Evropě.

Foto: Aston Villa FC