Nečekané tápání Brightonu? Faktor Evropa hraje zásadní roli

O víkendu pokračovala série bídných zápasů Brightonu v Premier League, když prohrál s Fulhamem 0:3 a v ligové tabulce se propadl na deváté místo. Tento výsledek znamená, že Seagulls z prvních osmi zápasů v roce 2024 vyhráli jen dvakrát. Ve čtvrtek večer je navíc čeká AS Řím.

Nečekané tápání Brightonu? Faktor Evropa hraje zásadní roli
Trenér Realu odmítá, že by na sebe museli být hráči nějak extra tvrdí: V žádném okamžiku jsem si nemyslel, že bychom byli blízko vyřazení

"Nehráli jsme dobře, zasloužili jsme si prohrát,“ zlobil se o víkendu žádaný trenér Roberto de Zerbi. „Prožíváme velmi těžké období. Hodně zranění, hodně zápasů, ale už před začátkem sezony jsme věděli, že tato sezona může být strašně těžká. Úroveň se mění a je to pro nás výzva."

Od roku 2017, kdy Brighton postoupil do Premier League, je označován za jeden z nejlépe fungujících klubů anglického fotbalu, který spojuje působivý skauting, dobré přestupy a angažování chytrých trenérů, kteří dokáží vytěžit maximum z minima.

V této sezoně se však klub možná stal obětí vlastního úspěchu, protože De Zerbiho tým se snaží proplout těžkými boji v Premier League spolu se zcela novou výzvou v evropských soutěžích.

Ale zatímco fanoušci si mohou užívat historickou účast v Evropské lize, zdá se, že jejich tým se jen těžko pasuje s větším herním časem a zátěží. Výsledkem je, že současný klubový účet 39 bodů je o šest méně, než dosáhl v této fázi minulé sezony.

Dva fanoušci Brightonu byli v Římě před zápasem Evropské ligy pobodáni

Dva fanoušci Brightonu skončili v nemocnici s bodnými ranami poté, co je v noci před dnešním zápasem Evropské ligy s AS Řím v italské metropoli přepadli. Podle policie muže napadla skupinka šesti nebo sedmi útočníků a ukradla jim peníze a doklady. S fotbalem údajně incident nijak nesouvisel.

Oba mladí muži utrpěli podle italských médií bodné rány v oblasti stehen. Pomoc jim zavolal zaměstnanec restaurace v centru Říma, kam po útoku utekli. Po ošetření v nemocnici mohli být oba propuštěni.

Brighton nastoupí v 18:45 k prvnímu utkání osmifinále Evropské ligy na stadionu AS Řím. Druhý zápas bude hostit anglický klub 14. března.

Většina fanoušků Brightonu bude schopna jednoduše z paměti letošních výsledků říct, že po evropských zápasech obvykle následují nešťastné výsledky v Premier League. Ze šesti ligových zápasů, které v této sezóně následovaly po zápasech Evropské ligy, Brighton vyhrál pouze jeden, třikrát remizoval a dvakrát prohrál.

Ačkoli dvě porážky přišly proti týmům, jejichž síla je velká (porážka 2:3 s Chelsea, 0:2 s Arsenalem), dvě ze tří zmíněných remíz přišly proti Fulhamu a Sheffieldu United, tedy proti týmům, které by Brighton za jiných okolností smáznul. 

Objevuje se tak tradiční jev, který potkává týmy, jež se v Evropě bijí poprvé a jen těžko to kloubí s ligovou soutěží.

Portál transfermarkt.com přinesl také jeden zajímavý číselný ukazatel, který naznačil, proč tomu tak je.

Podíval se na to, kolik pozdních gólů v této sezoně Brighton inkasoval. De Zerbiho svěřenci inkasovali v zápasech po 60. minutě 21 gólů, což představuje 47 % ze všech obdržených gólů v Premier League. Oproti 31 % z minulého ročníku jde o obrovský skok.

Evropa za to ale stojí, byť si vybírá svou daň. Vždyť fanoušci Brightonu před sebou mají parádní střetnutí s gigantem Serie A AS Řím, a tak hráčům bude odpuštěno, že jejich ligová forma jde stranou, aby si mohli vychutnat evropskou jízdu. Ta může skončit i titulem a otevřenými dveřmi do Ligy mistrů.

Guardiola má pocit, že když jdou soupeři na City, říkají si, že to bude velká bitva: Jsme týmem, který si věří, že to celé může vyhrát