FIFA mění pravidla: Velkokluby z Premier League ušetří miliony, Raiola by zuřil

Role superagentů začíná být vzhledem k částkám, které si účtují jako poplatky za přestupy největších hvězd, neudržitelná. FIFA tak plánuje změnu, která jménů jako Jorge Mendez nebo Jonathan Barnett přistřihne křídla.

FIFA mění pravidla: Velkokluby z Premier League ušetří miliony, Raiola by zuřil

Zakážeme dvojí zastupování. Jeden agent už nebude moci participovat na transakci ze dvou stran, jak za hráče tak za klub. Budou zavedeny stropy na provize agentů ve výši deset procent z přestupové částky. A konečně budou zakázány odměny rodinným “necertifikovaným” příslušníkům jednotlivých hráčů participujících na transakcích. Těmito novými pravidly hodlá FIFA posílit roli klub ve fotbalovém byznysu a podle odhadů expertů by největší kluby Premier League jako United, City, Chelsea nebo Liverpool mohly na základě těchto nových pravidel ušetřit i nižší  desítky miliony liber.

Z agentů se stali noví antikristi fotbalu. Chamtiví dealmakeři, kteří hnali cenu svých oveček maximálně vysoko, nikoliv s úmyslem pomoci hráčům k ideálnímu přestupu ale především k našlehání poplatků, které půjdou do jejich kapes. Tak vidí fanoušci a experti roli mužů, symbolem jejich přístupu se stal nedávno zesnulý Mino Raiola. Ten třeba v případě dohody o podpisu Erlinga Haalanda na linii Borussia Dortmund - Manchester City inkasoval za zprostředkování transferu (společně s Haalandovým otcem Alfem-Igem) 34 milionů liber, zatímco do Dortmundu za superstřelce připutovalo v daném kontextu “pouhých” 51 milionů. 

Taková výška provizí se stane minulostí. Nová pravidla přijatá FIFA totiž stanoví, že bude "nastaven desetiprocentní strop na to, co mohou z přestupu získat agenti zastupující kupující kluby a hráče, s nimiž je podepsán kontrakt". Stejně tak FIFA plánuje zřízení clearingového centra, přes které musí procházet všechny platby za přestupy. Agenti by se tak opět měli vrátit do své poradní role. Pokud se jim teda nepodaří nařízení FIFA zvrátit, když se očekává, že ti největší se obrátí na soud, aby změnu pravidel zastavil.