Na hru Sparty se vážně nešlo koukat, prohlásil Vízek. Na Letné chce vidět Haška, jeho nástup však blokuje Křetínský

Pavel Vrba už není koučem Sparty. To je hlavní fotbalová zpráva, jež v pondělí dopoledne proletěla Českem. Funkci nejsledovanějšího trenéra v zemi musel Vrba opustit po nedělní blamáži v Plzni, kde jeho svěřenci po bezkrevném výkonu padli 0:3. Jak se na věc dívá glosátor Ladislav Vízek? A měl by osmapadesátiletý přerovský rodák zamířit do ostravského Baníku?

Na hru Sparty se vážně nešlo koukat, prohlásil Vízek. Na Letné chce vidět Haška, jeho nástup však blokuje Křetínský

Co říkáte na to, že Pavel Vrba už není koučem Sparty?
Že se to dalo očekávat. A že kdyby ve středu večer na Slovácku tolik nepršelo, tak by o práci přišel už o pár dní dřív. Nakonec mu ale vaz srazilo až utkání v Plzni a já se tomu vůbec nedivím. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale na to se vážně nešlo koukat. Hra Sparty byla prostě špatná. Navíc i Pavel působil po zápase dost rezignovaným dojmem. Žádné velké překvapení to tak nebylo.

Jak ale vnímáte to, že ani takhle renomovaný trenér ve Spartě neuspěl?
No, renomovaný. My možná Pavla až moc přeceňujeme. On byl úspěšný hlavně v Plzni, kde ale za ním stál jeden hodně mocný člověk. Radši ani nebudu říkat kdo, to si každý doplní sám... Jasně, v evropských pohárech Vrba s Plzní válel i bez jeho pomoci, to je pravda. Ve Spartě se od něj ale čekalo mnohem víc. Pořád je to dobrý trenér, jen na Letné mu to zkrátka nevyšlo. Všichni ovšem vědí, že v tom klubu je holt něco špatně. Když to nejde herně, dobře, ale přece není možné, aby někdo válcoval Spartu i v bojovnosti. Aspoň dřív to tak nebylo. Dneska tam ale kluci v první řadě nadávají rozhodčímu, jako třeba mladý Krejčí. Tohle není dobře a lidí to vidí.

Jakou roli v tom hraje klubové vedení?

Co vím, tak na Spartě o všem důležitém rozhoduje pan Křetínský. Já ho sice uznávám, je fajn, že finančně pořád drží Spartu, o fotbalových věcech by tam ale měl rozhodovat někdo úplně jiný. Nějaký fakt silný sportovní manažer, který předstoupí a řekne, že to prostě bude tak a tak. To však půjde asi těžko, když rozhodující slovo má stejně nakonec majitel. A jako první to samozřejmě odnese vždy trenér.

Spekuluje se o tom, že Křetínský teď hledá kouče v Německu. Mohl by právě on uzdravit Spartu?
Nevěřím tomu. Jeden takový tady už byl, byť německá mentalita je trochu jiná. Podle mě tu ale pořád máme dost kvalitních trenérů, kteří by mohli trénovat Spartu. Navíc když tu někde kolem běhá Ivan Hašek. Už si přijdu až trapný, jak ho stále někam doporučuji, ale on by Spartu vést určitě mohl. Tomáš Rosický ho přivést chtěl, jenže co vím, neprošlo to právě přes Křetínského. V tom je kámen úrazu.

A co se týče Vrby, myslíte si, že teď převezme mužstvo Baníku?
Všichni to už berou jako hotovou věc. Pan Brabec (majitel klubu) ho moc chce, pro Pavla by to byla hodně zajímavá štace. Navíc se snaží hrát útočný fotbal, což se mi na něm velmi líbí. Tak uvidíme. Baník je obrovská značka a už potřebuje fakt velkého trenéra, což Pavel pořád je. Za mě říkám, že bych ho v Baníku viděl moc rád.