Csaplár se ptá: Není k zamyšlení počet zraněných hráčů v českých klubech po letní i zimní přípravě?

K názoru, který zastávají někteří čeští trenéři, že v zimní přestávce jsou potřeba pořádné běžecké galeje, Josef Csaplár rozhodně netíhne a naopak se mu směje.

Csaplár se ptá: Není k zamyšlení počet zraněných hráčů v českých klubech po letní i zimní přípravě?

"Zasmál jsem se tomu při sledování některých víkendových utkání top evropských lig. Nadšený jsem byl nejvíc ze zápasu Premier League Aston Villa - Manchester United. V duchu jsem si představoval, jak někteří naši hráči v tuto dobu běhají v lese, plahočí se, polykají čtyřstovky, osmistovky, kilometry. S jazykem na vestě. A já koukám na takový zápas. Říkám si, jestli zastáncům galejí dojde, že galejemi cesta dopředu opravdu nevede," uvedl ve svém komentáři pro sport.cz devětapadesátiletý odborník.

Jakou šanci mají s takovou české týmy konkurovat evropskému top fotbalu? "Pokud se tento přístup u nás nezmění, tak nulovou. V zemích, které určují trend světového fotbalu, se hraje většinou bez zimní přestávky. A takto se chová mládež i amatérský fotbal. Jak je proboha chceme dohonit, když naši hráči zaostávají v rychlosti, výbušnosti, činnosti s míčem, v situacích jeden na jednoho. O kolik víc činností s míčem provedou hráči v těchto zemích oproti těm českým, které vedou kouči, vyznávající galeje? Pokud z galejníků neuděláme zase fotbalisty, zapomeňme, že budeme někoho dohánět. Pokud tedy někdo rozhodne, že fotbal se v první poločase bude hrát na čtyřstovky, osmistovky, hod oštěpem, skok do výšky a do dálky, pak máme šanci vybudovat si před druhým poločasem náskok. Ale pokud půjde pořád o fotbal na 90 minut, opravdu se nikam neposuneme," upozornil serverem sport.cz citovaný kouč s minulostí ve Slavii, Liberci, Příbrami, Zlíně či na Žižkově.

Koučům, kteří něco takového pochopili, veřejně tleská. "Vnímají, že pokud se chceme rovnat nejlepším, téma zimní příprava neexistuje. A těm, kteří si myslí, že Csaplár je vůl, že se musí běhat a běhat a běhat, ty budu neustále přesvědčovat argumenty. Není třeba k zamyšlení počet zraněných hráčů v českých klubech po letní i zimní přípravě? U kolika dochází ke zraněním kvůli nesmyslnému, neadekvátnímu běhání, které nemá s fotbalem nic společného? O kolik finančních prostředků kluby přicházejí, když tyto zraněné nemůžou nasazovat do zápasů? Uvědomují si zastánci přehnaného běhání, kolika hráčům ukončí předčasně kariéry takzvanými galejemi? Vyplývá mi z toho poučka: fotbal se neběhá, nepracuje, neskluzuje, nespekuluje. Fotbal se hraje," zakončil jako vždy originální trenér s minulostí v řeckém i polském prostředí, jehož stanovisko nabídl server sport.cz.

Sigma - Aalborg, Arsenal - Liverpool, United - West Ham, Chelsea - Tottenham, AC Milán - Juventus

Zdroj: sport.cz