Příbrami hrozí odpočet bodů. Etickou komisi FAČR ovládl duch Čistého fotbalu, chystá se na Berbrův spis

Některé řeči o tom, že změny v českém fotbale s novým vedením předsedy Petra Fouska probíhají pomalu, neodpovídají realitě. Jen se na Strahově asi více pracuje, než mluví do médií. Různé klany policistů (rodina Platilova) či právníků z proslulé plzeňské fakulty (rodina Pauly) ze sídla FAČR postupně mizejí.  Naopak nová etická komise se docela činí. Krom toho, že bude mít po prostudování si spisu loňské Berbrovy kauzy práci s tímto případem, stihla už plně rehabilitovat živanického rebela Petra Špačka. Tedy bývalého, nyní čestného, předsedu třetiligového Sokola Živanice, jehož předchozí etická komise v čele s Janem Paulym starším a s expředsedou FAČR Martinem Malíkem za kritiku situace v českém fotbale vyloučila z řad fotbalové asociace.

Příbrami hrozí odpočet bodů. Etickou komisi FAČR ovládl duch Čistého fotbalu, chystá se na Berbrův spis

Sedmičlenné Etické komisi FAČR nyní předsedá Jan Eisenreich, právník, který mj. letos před volbami zastupoval zájmy Fevoluce proti účelovým výkladům norem v podání bývalého generálního sekretáře FAČR Jana Paulyho mladšího. Pracují v ní mj. i další velmi aktivní „fevolučník“ a nový předseda OFS Kutná Hora Jan Ďoubal, předseda Čistého fotbalu Lukáš Říha či známý českokrumlovský rebel a dlouholetý bojovník proti Berbrovi a nepravostem v českém fotbale MUDr.  Josef Žižka.

Dá se tedy předpokládat, že nová komise bude jednat v duchu č(Č)istého fotbalu a nebude žádné kauzy zametat pod koberec.

Nezaplaceného hráče vyřeší asi jen bodové odpočty

Nyní mj. už od července řeší případ druholigové Příbrami, který už letos v únoru měla na stole příslušná komise FIFA. Podle našich informací příbramský klub stále nezaplatil Nkufo Sports Academy za pětadvacetiletého kamerunského stopera jménem Olivier Kingue, jehož služeb využíval od července 2019 (předtím hráč působil i v Ústí nad Labem či v juniorce Slavie). Má jít o částku kolem dvou a půl milionu korun. 

Příbram požádala etickou komisi, aby splnění této povinnosti ještě prodloužila, ta klubu sice 10. září vyhověla,ovšem s tím, že pokud své závazky urychleně do týdne neuhradí, hrozí mu kromě zákazu přestupů a hostování i pokuta ve výši 50 tisíc korun či bodový odpočet.

Vzhledem k tomu, že maximální výše pokuty není příliš vysoká, zdá se, že by mělo dojít na ztrátu bodů. Těch má po devátém kole FNL Příbram, která letos spadla z první ligy a je nyní ve druhé nejvyšší soutěži třetí od konce, jen osm. Tradičnímu ligovému účastníkovi tak hrozí ještě větší pád.

Rehabilitovaný Špaček: „Etická komise mě potěšila. Bývalé šéfy FAČR dám k soudu“

Naopak etickou komisí v září omilostněný Petr Špaček už může vykonávat funkce v TJ Sokol Živanice. |

Samozřejmě mě to velice potěšilo a musím přiznat, že příjemně překvapilo. Zprávu jsem ale přijal v klidu, a hlavně v sedě. Momentálně mám vážné zdravotní problémy. Před nedávnem jsem totiž prodělal infarkt a čeká mě operace. Jsem přesvědčen o tom, že ke zhoršení mého zdravotního stavu ty mé trable s bývalým vedením FAČR výrazně přispěly,“ řekl v rozhovoru pro regionální Deník Petr Špaček.

„Pravděpodobně budu soudně požadovat omluvu. Od fyzických osob, od Berbra, Malíka i Paulyho staršího. Za poškození svého dobrého jména a snížení společenského uplatnění. Rozhodně nebudu vyžadovat omluvu od nového vedení FAČR, jemuž důvěřuji,“ dodal pro Deník Petr Špaček.

Podle mého názoru iniciativa na mé omilostnění vzešla přímo od nové Etické komise FAČR. Za určitých podnětů od lidí kolem sdružení Čistý fotbal. A také od Karla Poppera z Litoměřic (signatář a jeden ze zakladatelů opoziční Výzvy 2021 – pozn. aut.) a od předsedkyně České asociace profesionálních hráčů Markéty Haindlové. Pokud je má domněnka správná, tak jim velice děkuji,“ prohlásil čerstvě rehabilitovaný Petr Špaček.

Ambiciózní projekty, které nevyšly. Kde jsou Drnovice, Blšany nebo Hlavice teď?