Fakta o fotbale, která jste (možná) neznali

Fotbal, pravděpodobně jako žádný jiný sport, je plný anekdot, překvapivých faktů a vzrušujících příběhů. Přinášíme vám několik zajímavých faktů, které jste možná o fotbale neznali...

Fakta o fotbale, která jste (možná) neznali

Fotbal hraje přes 280 milionů hráčů a hráček, stejně jako 5 milionů rozhodčích. Tato čísla mluví sama za sebe - fotbal je královnou sportu. Proto v historii této disciplíny lze najít překvapivé a úžasné události a fakta. Nejen my, sportovní fanoušci, jsme nadšení sledováním našich oblíbených fotbalistů na hřišti, ale také fotbalisté stále neztrácejí odhodlání a vášeň pro tento sport. Není divu, že se tak snaží získat nejprestižnější trofej v historii fotbalu – pohár mistra světa. Je vyroben ze 18 kt zlata, je vysoký 36 cm a váží až 6,2 kg.

Fotbal se zrodil v Číně

Fotbal má své kořeny ve starověké Asii. Hra, která vypadá jako dnešní fotbal, se hrála v Číně asi před 2300 lety. Na druhou stranu první písemné svědectví o této populární hře najdete ve spisech z doby kolem roku 476 př. N. L. Sportovní disciplína, jak ji známe dnes, pochází z Velké Británie a nejstarším sportovním klubem na světě je FC Sheffield založený v roce 1857 britskými důstojníky.

Nejzajímavější stadiony

Fotbalové stadiony mohou udělat dojem, zejména ty s velkou kapacitou nebo umístěné na zvláštních místech. Dobrým příkladem je nejvýše položený stadion na světě, který se nachází v La Paz v Bolívii v nadmořské výšce 4 100 metrů nad mořem. Nejmodernější olympijský stadion se zase nachází v australském Sydney a jeho stavbu navrhl a kontroloval polský inženýr Edmund Obiała. Stadion, který byl jmenován největším v historii je v Pchjongjangu v Severní Koreji. Jeho kapacita je až 150 000 míst.

Hráči, kteří se zapsali do historie

Nejlepším střelcem v historii fotbalu byl Brazilec Arthur, který v letech 1920-1940 nastřílel až 1329 gólů. Diego Maradona debutoval na hřišti ve věku 16 let, když hrál za národní tým Argentiny - nikdo tento rekord nikdy nezlomil. Podobná situace se stala pouze v roce 1958, kdy 17letý Pele zvítězil na mistrovství světa proti Švédsku.

Góly, které se zapsaly do dějin

Stephan Staniow, který hrál za Racing Club de Lens a který v jednom ze zápasů v roce 1942 nastřílel 16 gólů, se určitě zapsal do historie. Pokud jde o historické výstřely, první trest na místě byl vyhlášen v březnu 1891. A kdo je vítězem nejrychlejšího gólu na světě, který byl vstřelen za 2,8 sekundy zápasu? Byl to uruguayský Ricardo Olivier v roce 1998. Naopak nejrychlejší gól z hlediska rychlosti zaznamenal Roberto Carlos, bývalý hráč Realu Madrid a brazilský reprezentant - míč vyrazil rychlostí 170 km / h! Ronaldo, hvězda současného století, není o nic horší - míče, které vysílá, dosahují rychlosti 130 km / h.

Fotbalový míč a jeho vývoj

Fotbalový míč prošel docela velkou transformací. První kopačáky byly vyrobeny z osmnácti podlouhlých kusů kůže - zašněrované, aby se zabránilo přístupu vzduchu dovnitř. Následně byl vyroben vzor 32 patchů, který zůstal dodnes. Míč byl vytvořen v padesátých letech minulého století. Počáteční vzor - střídající se černé a bílé skvrny, měly být jasně viditelné na černobílých televizorech. Později se tento vzor vyvinul a například společnost Adidas navrhla v roce 1978 míč Tango, jehož styl trval až do roku 2002. Oficiálním míčem Ligy mistrů je naopak Adidas Finale - tento míč je zdoben malovanými hvězdami. Další zajímavosti a informace najdete na https://www.scmagazine.cz.