Hymna Juventusu: Příběh velké lásky. Seriál magazínu Hattricku pokračuje

Turínský Juventus, kde je viceprezidentem Pavel Nedvěd, je ve své vlasti podporován třiceti čtyřmi procenty všech fotbalových fanoušků. Ve světě nepředstavitelnými třemi sty miliony lidí! Pane jo.

Hymna Juventusu: Příběh velké lásky. Seriál magazínu Hattricku pokračuje

Nápad, založit klub, vznikl mezi sedmnáctiletými studenty věhlasného gymnázia Liceo Classico Massimo D'Azeglio, kteří si zamilovali nedávno dovezenou hru z Anglie, jíž se tam říkalo (a teď ji počeštím) fotbal. Jejich láska k čutání do balonu vyvrcholila „Dnem zrození“ – prvního listopadu 1897. A protože každý správný klub potřebuje mít přiléhavé jméno, tak k anglickému Sport-Club přilepili ještě latinské slovo, vycházející z období, které právě prožívali – mládí (Juventus). Prvním klubovým prezidentem se stal dvacetiletý „kmet“ Eugenio Canfari, první hřiště si našli na Piazza d'Armi a první dres byl růžovo černý.

V Italském fotbalovém mistrovství debutoval Juventus v roce 1900 s pozměněným názvem Foot-Ball Club a svůj premiérový titul v soutěži Prima Categoria získal o pět let později už v bílo-černých dresech (odtud přezdívka Bianconeri), inspirovaných anglickým klubem Notts County FC. Ostatně, z Nottinghamu byly také dovezeny.

Přehnala se první světová válka. Jen, co se z ní země vzpamatovala, oblékli první tři Bianconeri reprezentační dres a prezidentem Juve se stal muž, který se vrátil z války jako poručík – Corradino Corradini. Přestože byl doktor práv, ještě před promocí se stal korespondentem Gazzetty dello Sport a v nové branži se prezentoval jako nesmlouvavý sportovní kritik. Později se však z něj vyklubal, považte, básník a písňový textař, který kromě různých foxtrotů a tang stvořil i první klubovou hymnu, a tu si ochozy zpívaly až do šedesátých let. 

Ještě je třeba zmínit jeden důležitý okamžik: 24. července 1923 zvolila valná hromada klubovým prezidentem doktora Edoarda Agnelliho, syna zakladatele společnosti FIAT. Příjmení Agnelli figuruje v čele klubu i takřka po sto letech. Jen ten současný má křestní jméno Andrea. Skutečnost, že je klubovým viceprezidentem Grande Paolo (Nedvěd), snad netřeba připomínat.

Stará dáma a Bianconeri 

Ale nyní už k páté klubové hymně,aneb k Příběhu velké lásky (Storia di un grande amore). Vznikla v roce 2007, její text napadl americkou spisovatelku s italským jménem Alessandru Torre (která prý ve svých knihách sklouzávala i k erotickým motivům, což ale není případ hymny) a hudbu zkomponoval v duchu italského diska známý skladatel, producent a častý spolupracovník Erose Ramazzottiho, Claudio Guidetti. Pěveckého partu se ujal zpěvák a televizní moderátor Paolo Belli. Na stadionu ale hymnu zpívají úplně všichni. 
V roce 2016 vytvořili bratři La Villa o Juventusu dokumentární film s názvem Černobílé pruhy: Příběh Juventus a v roce 2018 byl uveden šestidílný seriál s názvem First Team: Juventus, který sledoval po celou sezónu chod klubu i hráče, dokonce v zákulisí.

A jak se jmenují největší hvězdy všech dob? Šesti z nich se podařilo získat Zlatý míč: Francouzi Michelu Platinimu dokonce třikrát, jednou jeho krajanovi Zinédine Zidanovi, Argentinci Omaru Sivorimu, Italům Paolo Rossimu a Robertu Baggiovi a Čechovi Pavlu Nedvědovi. Kromě něj si za Juve zahrál z Čechů i Moravan Zdeněk Grygera a těsně po druhé světové válce slávista Čestmír Vycpálek.

I přes ztrátu dvou titulů kvůli penalizaci za korupční aféru v roce 2006, spojenou navíc se sestupem do druhé ligy, je Juventus s jedenatřiceti vítězstvími v Serii A nejúspěšnějším italským mužstvem. Co se týká mezinárodních zápasů – dvakrát vyhrál Ligu mistrů, jednou Pohár vítězů pohárů, třikrát Pohár UEFA a dvakrát evropský Superpohár UEFA a Interkontinentální pohár. Za více než sto dvacet let se v klubu vystřídalo přes sedm set fotbalistů z osmatřiceti zemí.
Kromě už zmiňované přezdívky Bianconeri (bíločerní) a Juve se klubu, který má – jak už bylo řečeno – v názvu „mládí“ říká vtipně i „stará dáma“ (La Vecchia Signora). A La Fidanzata d'Italia (přítelkyně Italů).

A ještě, abyste věděli, o čem se zhruba v ochozech, do nichž se vejde 41 507 diváků, pěje.

Celý text hymny Juventusu, stejně jako spoustu zajímavých článků, najdete v listopadovém čísle magazínu HATTRICK, které je stále na trhu!