Po anglických trávnících nyní běhají už jen čtyři starší hráči než Carrick

Po anglických trávnících v Premier League aktuálně běhají jen čtyři starší hráči než on. Michael Carrick je jedním z posledních žijících symbolů fotbalové dlouhověkosti a klubového patriotismu. Defenzivní záložník, jenž v dresu Manchesteru United nastupoval po boku Ryana Giggse, Paula Scholese nebo Cristiana Ronalda a pětkrát v něm vyhrál Premier League, v létě oslavil už šestatřicáté narozeniny a v rodině ďáblů už plní spíše roli mentora.

Po anglických trávnících nyní běhají už jen čtyři starší  hráči než Carrick

Michael Carrick se narodil 28. července 1981 na severu Anglie ve městě Wallsend. S fotbalem, respektive s malou kopanou si začal tykat už v pěti letech, když sobotní večery pravidelně věnoval místnímu klubu Wallsend Boys, kde mohl hrát díky dobrovolnictví svého otce v klubu, ale vážněji jej začal brát až ve dvanácti letech na škole.

Pět let kladivářem

V šestnácti letech přišel do akademie West Hamu a z hrotového útočníka se stáhl do středu zálohy. Hned ve své první sezoně vyhrál s mladými kladiváři mládežnický FA Cup, stal se nejlepším mladým hráčem West Hamu a čtyři dny před svými osmnáctinami debutoval za áčko. Podle Harryho Redknappa, tehdejšího kouče West Hamu, se okamžitě neprosadil do základní sestavy jen kvůli četným zraněním, jež ho poslaly na hostování do Swindonu a později do Birminghamu.

V sezoně 2000/2001 už byl stálým členem londýnského klubu a ve třech sezonách po sobě odehrál minimálně třicet ligových zápasů. Pak přišel sestup do druhé ligy, ale na rozdíl od některých svých hvězdných spoluhráčů, Carrick v klubu zůstal a rval se s ním o návrat mezi anglickou smetánku, leč neúspěšně. Nakonec si vybojoval alespoň místo v nejlepší jedenáctce sezony a přestup do sousedního Tottenhamu za tři a půl milionu liber.

Navždy ďáblem

S kohouty to rudý ďábel vydržel jen dvě sezony, jeho nástup zbrzdilo zranění a později byl hlavním koučem přehlížen, údajně proto, že jej v týmu chtěl spíše sportovní ředitel. Na severu Londýna se Carrick loučil jako nejlepší distributor přihrávek s bilancí pětasedmdesáti zápasů a dvou branek a vyrazil na sever, za klubem svého srdce.

Manchester United za něj v roce 2006 zaplatil pětkrát více než Tottenham o dva roky dříve, tedy osmnáct a půl milionu liber, a už v první sezoně z něho udělal jednoho z nejlepších defenzivních záložníků v Evropě. Na rozdíl od ostatních se nikdy příliš nevyžíval v tvrdých osobních soubojích a skluzech, o čemž svědčí také poměrně nízký počet žlutých karet (34 v 535 zápasech) a žádná červená! K nejlepším v oboru jej řadilo čtení hry, vykrývání prostor a precizní rozehrávka.

Čeho všeho Michael Carrick dosáhl za 11 let na Old Trafford, jakou funkci zde plní dnes nebo co o něm říká nejdražší hráč planety Paul Pogba, se dozvíte v novém čísle magazínu HATTRICK, které vyšlo ve čtvrtek 9. listopadu 2017.