Citizens přerušili vítěznou sérii United a dobyli Old Trafford

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Manchester City si v dohrávce 32. kola Premier League připsal po dobrém výkonu psychicky důležitou výhru na hřišti Manchesteru United.

Derby všech derby, které se vzestupem Manchesteru City ještě nabralo v posledních letech na prestiži. První zápas obou soupeřů vyhrál na Etihad Stadium Manchester United, do dnešního zápasu šel s patnáctibodovým náskokem na druhé City. United chtěli už téměř potvrdit titul, zatímco City by výhra psychicky pomohla do závěrečných kol Premier League.

Třaskavá atmosféra stadionu Old Trafford, kde už většina příznivců počítá s domácím titulem, provází prakticky každé derby těchto soupeřů, dnešní večer nebyl výjimkou. Oba týmy do toho začaly šlapat od první minuty, o něco více se v koncovce projevovali City, první zásah si po střele Jamese Milnera připsal David De Gea v brance domácích.

Tuhý boj ve středu pole ještě podpořil rozhodčí Mike Dean svým benevolentním metrem. V 9. minutě zahrozili domácí, kdy míč dobře potáhl Wayne Rooney, uvolnil Robina van Persieho a ten střílel těsně vedle levé tyče branky Joe Harta. Tempo nezpomalovalo, De Gea pohodlně chytil přímý kop Davida Silvy.

City se proháněli zejména po pravé straně hřiště, kde měl Pablo Zabaleta navrch nad Patrice Evrou, na jeden z těch lepších centrů Carlos Tévez před brankou nedosáhl. City byli vepředu i nadále trochu nebezpečnějším týmem, při jedné z jejich akcí na poslední chvíli zasáhl dobře Phil Jones, který v tomto zápase zaskakoval na místě stopera vedle Ria Ferdinanda.

V následujících minutách tempo trochu polevilo, ale City pokračovali ve svých nebezpečných protiútocích, zatímco United se nemohli dostat do hry. Van Persie vyslal nebezpečný přímý kop, který Zabaleta odvrátil. Žlutou kartu viděl trochu přísně Silva za hraní rukou, zatímco Rooney, do té doby neviditelný, jí dostal za ostrý faul na Milnera.

Ani jednomu z týmů se nedařilo držet míč dlouho na svých kopačkách, trochu scházela i přesnost. Ve středu pole operoval Ryan Giggs, který zřejmě zapomněl svůj skutečný věk v šatně a rozdával rány, jak mladý boxer v nejlepší formě, až si vysloužil slovní napomenutí od rozhodčího Deana. Žlutou kartu pak skutečně dostal obránce hostí Vincent Kompany za hodně tvrdý a trochu zbytečný faul na Ashley Younga.

Největší šanci měli nakonec domácí, když Michael Carrick našel Van Persieho, ten přiťuknul Rafaelovi a jeho padáček skončil na břevně. Vše nakonec ve 46. minutě ukončil rozhodčí Dean, který odpískal půli v momentě, kdy byli City v plném útoku. Hráči hostí si to s s ním snažili ještě vysvětlit, ale nakonec se všichni svorně odebrali do kabin na čaj a pomeranč.

Chvíli před začátkem druhé půle ještě hecoval Sir Alex Ferguson diváky a šlo se na to. Aktivní byl zejména Welbeck, ale v 50. minutě se ovšem skotský trenér dočkal momentu, který si přál nejméně ze všeho. Giggs ztratil za půli míč, ten potáhl Nasri a odcentroval ho na střed přelidněného okraje vápna, tam se ho zmocnil Milner a tečovanou střelou otevřel skóre.

V 58. minutě zahrával ovšem přímý kop z pravé strany Van Persie, na jeho skvělý centr Hart nedosáhl a Phil Jones dostal s nechtěnou pomocí Kompanyho míč do sítě, 1:1. Nahoře byli v té chvíli zase United, zvuková intenzita musela uspokojit i fanoušky, kteří si na její špatnou kvalitu nedávno stěžovali. City ale rozhodně pozice nevyklidili, v dobré pozici byl opět Tévez, ale minul.

Na hřiště přišel místo Nasriho Sergio Agüero, ale domácím se podařilo dostat do souvislejšího tlaku, kterému ovšem scházely vyložené příležitosti. Udeřilo tak na druhé straně a byl u toho právě argentinský útočník. Ten potáhl míč středem, vyhnul se všem soupeřům včetně Jonese a nedal španělskému brankáři šanci.

Další šance nepřicházely, i když nebezpečné situace byly zejména u branky City. Největší rozruch způsobil Silva, který si zřejmě zraněný sedl na půlící čáře. Následnou potyčku mezi hráči obou táborů musel uklidňovat sudí Dean. Na skóre se už ale nic neměnilo a tak si City připsali výhru na hřišti největšího rivala a stáhli jeho náskok na čele tabulky na dvanáct bodů.