Sheffield United i Mönchengladbach. Teď rodák ze Sydney Houdek pálí za malý pražský klub. Dědeček byl z Čech, směje se

Třináct zápasů, dvanáct gólů. Rodák z australského Sydney má v hlavním městě nabito. Michael Richard James Houdek se v sedmadvaceti letech našel po angažmá v Anglii, Thajsku, na Maltě a v Německu v malém pražském klubu Prague Raptors. Do světa vyrazil už jako teenager, v Česku byl jeho první adresou Sokol Hostouň, teď už ale válí v Praze a daří se mu náramně. "Raptors jsou multietnický klub, je mezi námi silné pouto. A taky se mi líbí, že spolu mluvíme pořád anglicky," směje se kanonýr.

Sheffield United i Mönchengladbach. Teď rodák ze Sydney Houdek pálí za malý pražský klub. Dědeček byl z Čech, směje se

Odvaha mu nechybí, takže se klidně vydal za fotbalem do ciziny, i když tušil, že se sportem svého srdce asi živit nebude. Vyzkoušel si pár angažmá po celém světě, až ho cesta zavedla do Česka. Ostatně jméno Houdek není v Česku zase tak neobvyklé a Australan neváhá vysvětlit, jak je to s jeho kořeny. "Můj děda se narodil v Čechách a pravděpodobně i jeho příbuzní," usměje se na úvod po utkání, kdy vstřelil jednu z branek týmu Raptors do sítě Slivence.

Mluví anglicky, s češtinou ale svádí statečný boj. Neváhá se přiznat, že víc než s jazykem se mu daří na zeleném trávníku. "Jazyková bariéra je zatím nejtěžší. Němčinu jsem se naučil za čtyři měsíce a myslel jsem si, že je to těžké. Ale čeština je na jiné úrovni," směje se. Ale jinak na život v Česku nedá dopustit. "Život je tu uvolněný. Praha je krásné město. Je zde vše, co potřebujete," pochvaluje si.

Kliku má v tom, že v dresu Raptors jsou hráči z celého světa, takže je "úředním" jazykem v klubu angličtina. Jak je ale úspěšný v češtině? "Dobrý den," zahlásí s úsměvem na první dobrou. "Většina mladších lidí mluví trochu anglicky, ale někdy musím použít překladač, ale to je v pořádku," přiznává s tím, že se sem tam učí základní české fráze. "Nyní mohu opakovat celou reklamu od Alzy, klidně slovo od slova," rozzáří se znovu dobře naladěný kanonýr. Když byl malý, byla kvůli Messimu i stylu hry klubem jeho srdce Barcelona, teď je jeho favoritem Ipswich Town, ktery hraje v Championship.

Silná dvojka! Nevšová hraje kraj, ale hýčká někdejšího hráče Spartaku Moskva i nejlepšího střelce polské ligy

A jaký je v jeho očích český fotbal? "Je tu spousta talentovaných hráčů, kteří hrají velmi útočným stylem. Myslím, že zapracovat by se mohlo na defenzivní práci, ta by se mohla zlepšit, aby bylo možné konkurovat lepším evropským ligám," nabízí svůj pohled Houdek. Oceňuje to, že zdejší fanoušci jsou docela vášniví.

Do Česka přišel v roce 2022. Klub si hledal netradičním způsobem. Rozeslal do klubů video se svou hrou a čekal, kdo se ozve. "Jelikož nemám agenta, beru zodpovědnost za kontaktování klubů sám. Oslovil jsem spoustu týmů, které jsou konkurenceschopné a na úrovni, na které jsem chtěl hrát. Dva z nich ho pozvaly na zkoušku," popisuje.

foto: © Prague Raptors FC

Přes Sokol Hostouň, Slaný a Aritmu nakonec dorazil do pražské I.A třídy do týmu Prague Raptors. "To je teď moje priorita, užít si fotbal s Raptors. Chci jim pomoci vyhrávat zápasy a zkusit postoupit. Samozřejmě mám stále ambice hrát výš, ale je těžké dostat příležitost. Takže zatím budu tvrdě trénovat, budu si užívat fotbal a uvidím, kam mě fotbalové cesty zavedou," netrápí si přehnaně budoucností.

Raptors nabídli šikovnému hráči i benefit v podobě startu v evropském poháru Fenix Trophy pro amatérské týmy. I to bylo lákadlo, na které chlapík, jehož maminka je z Polynésie slyšel. "Miluji cestování. Takže dostat příležitost cestovat a hrát fotbal je něco, co málokdo zažije. Je také skvělé hrát proti týmům ze zahraničí, vyzkoušet si a porovnat různé herní styly z celého světa," neskrývá spokojenost.

Velšský obr nečekaně balil v malém pražském klubu. Zamíří do Číny, do Prahy se chce vrátit na oslavy postupu

Góly chce dávat v každém utkání, do kterého nastoupí. Poznala to třeba i rezerva Aritmy, kde měl kamarády. "Je to skvělá parta kluků, ale když hraju zápas, jsem nemilosrdný a soutěživý. Nekoukám na to, proti komu hraji," usměje se.

Platilo to na všech štacích. Ta první byla v Anglii, kde se dostal do výběru Sheffieldu United U16. "Kultura v Anglii se točí kolem fotbalu, jsou tam do fotbalu šílení. Mnoho mých spoluhráčů hrálo za své národní týmy a někteří stále hrají profesionální fotbal na vysoké úrovni a to včetně anglické Premier League. Bohužel jsem se zranil v přátelském zápase a byl jsem mimo fotbal na devět měsíců," vzpomíná.

foto: © Prague Raptors FC

Do Thajska následně zamířil v devatenácti letech. "Dohodl jsem se na podmínkách přestupu do profesionálního klubu, ale ten se nakonec rozpadl dva měsíce před začátkem sezony, to byla opravdu škoda," lituje. Na tři roky pak zakotvil v německé Oberlize. "Standard byl velmi dobrý, podobný třetí lize zde v Čechách. V Německu jsem se hodně naučil o sestavě a taktické hře. Navíc jsem tam dospěl jako fotbalista i jako člověk. Hrál jsem na profesionálních stadionech před mnoha diváky," pochlubí se.

"Jedním z velkých zážitků bylo vidět trénink Borussia Dortmund, který se připravola na zápas na hřišti mého klubu. Němci mají také velkou vášeň pro fotbal, podobně jako Angličané," dodává s tím, že pokus prosadit se v maltské Premier League opět zhatilo zranění. "Ale mohu se tam vrátit, budu se nad tím do budoucna muset zamyslet," přiznává. Ale tyto úvahy je prý brzy. "Zatím bych rád zůstal. Pomáhám svému otci s jeho podnikáním a velmi brzy se chystám začít své vlastní. Všichni jeho klienti sídlí v zámoří a moji budou také. Zatím nemám v plánu se přestěhovat," dodává.

Český fotbal? Z některých lidí jsem otrávený, přiznává syn bývalého kouče reprezentace Šilhavý