Postupové šance Sparty? Betis porazí, ale mám strach, jak to zvládne na Kypru, tvrdí Rada

Spartu vedl do bitev v roli kouče a pořád ji pozorně sleduje na evropské i domácí scéně. Čtvrteční porážkou 1:2 v duelu Evropské ligy na půdě Glasgow Rangers ho nepotěšila, stejně jako individuální výkony některých hráčů. Jak trenér Petr Rada zhodnotil dění na place v rozhovoru pro efotbal.cz? A jak vidí postupové šance Pražanů?

Postupové šance Sparty? Betis porazí, ale mám strach, jak to zvládne na Kypru, tvrdí Rada

„Podle mě měla Sparta vyhrát hlavně doma, kde si proti Rangers vytvořila fakt velké šance. Venku už to tak slavné bohužel nebylo. Šlo o zápas dvou rozdílných poločasů. V tom druhém už byla Sparta podstatně lepší než v tom prvním, v závěru Rangers hru dost kouskovali. Kdyby se Spartě povedlo vyvinout ještě větší tlak, třeba bychom se dočkali vyrovnání, asi už ale bylo příliš pozdě,“ přemítal Rada v rozhovoru pro eFotbal.

Podle něj si Sparta prohrála zápas sama. Respektive jí ho prohráli hráči, kteří v první půli zahráli hluboko pod své možnosti. A takových tam bývalý skvělý zadák viděl víc. „Asi nikomu se nemohl líbit Gomez, já bych k němu ale přidal třeba i Olatunjiho. Vepředu nebyl vůbec vidět, jen neudělal tak hroznou chybu, jako jeho mladý parťák vzadu,“ dodal kouč.

Slavia hrála skvěle, sparťan Gomez byl strašidelný, míní Uhrin. Co řekl o dominanci Plzně?

Co se týče jednadvacetiletého Gomeze, bylo podle Rady chybou už jen to, že figuroval v základní sestavě. „Před Rangers jsem ho v akci viděl dvakrát a mně osobně se nelíbil. Chápu, že ve 21 letech má všechno před sebou, že ho trenéři chtějí vidět i v těžkých zápasech. Jestli se má ale učit, tak ať se učí v lize,“ neskrýval známý kouč, že by u něj mladý stoper v evropském poháru šanci nedostal.

foto: © AC Sparta Praha

Vysvětlení, proč by nechal mladíka sedět, je jednoduché. „Tohle totiž není dlouhodobá soutěž. Párkrát prohrajete a jste z ní venku. Jasně, ze sestavy vypadl Filip Panák, já bych ale v defenzivní trojce viděl radši Jardu Zeleného. Notabene v tak důležitém zápase. A nejde jen o to, že Gomez zavinil gól. Hrál špatně celou první půli, viditelně nebyl ve své kůži a nervozitu pak přenášel i na spoluhráče. Není to moje věc, ale já bych ho na Rangers určitě nepostavil. Pokud hrál proto, aby nabral sebevědomí, tak ho bohužel jenom ztratil,“ dodal trenér Dukly.

Když Sparta nabrala ztrátu o dvě branky, bylo podle něj hrozně těžké zápas otáčet. „Jak už říkal ve studiu Zdeněk Zlámal, pokud v takovém utkání nechytíte začátek, tak to prostě máte potom hrozně těžké. Dostanete diváky do varu a strašně špatně se pak do toho vlaku nasedá zpátky. Sám jsem zápas v Glasgow zažil, dobře vím, co je to tam za rachot. Diváci jsou dvanáctý hráč, a když celý zápas stojí v takovém počtu za soupeřem, je to problém i pro daleko zkušenější borce, než je Gomez,“ usoudil Rada a vyzdvihl výkon dvou střídajících hráčů. Qazima Laciho, ale především Lukáše Haraslína.

Britský tisk chválí po utkání na půdě Rangers jediného sparťana

„Právě Haraslín je pro Spartu momentálně ze všech nejdůležitější. Bez debaty. Je to přesně ten typ, u kterého víte, kam vám udělá kličku, a stejně mu v ní nezabráníte. Je vidět, jak strašně moc si věří, koneckonců je to se sedmi góly nejlepší střelec naší ligy. Sice je trochu ostuda všech útočníků, že je v čele téhle statistiky zrovna záložník, ale taková je už zkrátka realita,“ pousmál se Rada.A vyjádřil se i k postupovým šancím Letenských. Ti jsou v tabulce skupiny C po čtyřech odehraných kolech aktuálně třetí, na vedoucí duo Betis - Rangers ztrácejí pět, respektive tři body.

„Sparta to už bude mít dost těžké. Kdyby ve Skotku uhrála alespoň bod, tak je pořád všechno zcela otevřené, ale takhle vážně nevím. Pokud ovšem máte alespoň jednoprocentní šanci, musíte o postup zabojovat. Osobně jsem přesvědčený o tom, že Sparta doma Betis porazí. Mnohem těžší bude ale za mě zápas v Limassolu. Všichni říkají, že je to jen Kypr, ale Aris má hodně nevyzpytatelný mančaft složený hlavně z cizinců. Mám celkem strach, jak to tam Sparta zvládne,“ uzavřel někdejší trenér obou pražských “S“ i české reprezentace.

Pochvala pro Spartu. Nejlepší tým, proti němuž jsme dosud hráli, tvrdil trenér Rangers