České kluby si díky Plzni a Slavii pojistily v žebříčku koeficientů 13. místo. Jak daleko je Liga mistrů?

Povedený čtvrtek, kdy v evropských pohárech naplno zabrala Slavia s Plzní, potěšil český fotbal a pomohl tuzemským klubům k výrazné pojistce postavení v elitní patnáctce žebříčku národních koeficientů UEFA. České týmy si dvě kola před koncem skupinové fáze upevnily 13. místo a na 16. příčku už mají více než dvoubodový náskok. Aktuálně se hraje o nasazení do přespříštího ročníku 2025/26, přičemž 15. pozice jako poslední znamená pět mužstev v soutěžích UEFA.

České kluby si díky Plzni a Slavii pojistily v žebříčku koeficientů 13. místo. Jak daleko je Liga mistrů?

V této sezoně vstoupily do evropských pohárů čtyři české týmy, pro příští ročník už má Česko jistotu návratu k pěti zástupcům a dvěma týmům v kvalifikaci Ligy mistrů. Česko má nyní na 13. místě náskok před šestnáctým Srbskem náskok 2,025 bodu. Znatelnější je už i odstup před čtrnáctým Dánskem i patnáctým Norskem. Na dohled už je naopak 12. příčka. Češi nyní ztrácejí na dvanácté Švýcarsko jen 1,375 bodu a na jedenácté Rakousko 1,600 bodu.

Plzeňská Viktoria je nyní dokonce jediným týmem v Konferenční lize, který neztratil doposud ve skupinové fázi ani bod. Má zároveň jistotu vítězství ve skupině a díky tomu získala pro Česko bonus 0,5 bodu.

foto: FC Viktoria Plzeň

Podobnou statistikou se v Evropské lize pyšní pouze Bayer Leverkusen, v Lize mistrů pak Bayern, Manchester City a Real Madrid.

Plzeň tak má díky výjimečně rozehrané sezoně už jistou účast v jarní fázi pohárů. Také Slavia ví, že evropské soutěže bude hrát i na jaře, i když zatím má jistotu jen účasti v play off Konferenční ligy. Vzhledem k těmto faktům je ale prakticky jisté, že Česko v aktuální sezoně o elitní patnáctku už nepřijde.

Setkání s Mourinhem je pro mě největší sportovní zážitek v životě, přiznal Trpišovský. Viděl nejlepší Slavii

Další metou pro české kluby je přímý postup do skupinové fáze nejprestižnější Ligy mistrů. Tu zaručuje umístění na 10. příčce rankingu. Češi na ni mohou zaútočit v další sezoně.

V této misi bude aktuálně zřejmě nejpodstatnějším faktorem, zda se pražské Spartě podaří postoupit do vyřazovacích bojů v jarní části. Letenští však prohrou s Rangers české šance trochu snížili, 10. místo totiž aktuálně drží právě Skotsko se 33,250 body. Česko na něj aktuálně ztrácí 3,45 bodu.

Reprezentant Chorý plakal štěstím. Negativní reakce na nominaci prý nevnímá