Dominance Sparty pokračuje, Slovácko si zastřílelo, Teplice šokovaly Plzeň, Karviná zničila Zlín, Slavia porazila Hradec

Po sotva dvouměsíční letní pauze začal nový ročník první ligy. Obhájce titulu Sparta vstoupil do sezony v neděli zápasem s Olomoucí, její hlavní rivalové ze Slavie a z Plzně se představili hned v prvním hracím dnu. Vicemistr z Edenu přivítal na svém stadionu Hradec Králové, Viktoria při obnovené premiéře trenéra Miroslava Koubka se představila v Teplicích.

Slavia je podle bookmakerů největším adeptem na zisk titulu, ale Hradec Králové nedokázala porazit v žádném z posledních tří vzájemných ligových zápasů. V prvním kole minulé sezony prohrála s "Votroky" v jejich tehdejším azylu v Mladé Boleslavi 0:1 a na závěr základní části v Edenu pouze remizovala 1:1.

Plzeňští v minulé sezoně Teplice rovněž neporazili, uhráli s nimi jen dvě remízy. Jednasedmdesátiletý nejstarší ligový trenér Koubek před osmi lety skončil na lavičce Viktorie právě po výsledku 2:2 na Stínadlech.

V Edenu se začne hrát v 18:00, v Teplicích je výkop naplánován na 15:00 stejně jako v zápasech nováčkovské Karviné se Zlínem a Pardubic s Bohemians Praha 1905.

1. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - FC Zlín 4:1 (3:0)

Branky: 6. Mikuš, 27. Budínský, 34. Svozil, 53. Bartl - 48. Tkáč. Rozhodčí: Vokoun - Kubr, Mokrusch - Klíma (video). ŽK: Simerský, Slončík, Vukadinovič (všichni Zlín). Diváci: 2967.

Karviná: Lapeš - Čurma, Svozil, Krčík, Mikuš - Boháč (72. D. Žák), Budínský - Memič (63. Moses), Bartl (72. Málek), Papalelé (84. Akinyemi) - Ezeh (63. Doležal). Trenér: Luhový.

Zlín: Dostál - Cedidla, Simerský, Didiba (46. Vukadinovič), Čelůstka - Kolář - Reiter (46. Slončík), Janetzký, Dramé (46. Tkáč) - Fantiš, F. Žák (72. Kovinič). Trenér: Vrba.

Karvinský trenér Tomáš Hejdušek při své ligové premiéře zařadil do základní sestavy čtyři nové hráče. Do branky se postavil Lapeš, který dosud chytal jen v MSFL v Hlučíně. Obranu vyztužili Svozil z Baníku a Slovák Čurma a zálohu Papalelé z Kapverdských ostrovů. Zlín se v ligové přestávce rozloučil hned s deseti fotbalisty, ale trenér Pavel Vrba nasadil jen dvě posily. Do obrany se z Kypru vrátil klubový odchovanec Čelůstka a na hrotu se objevil exteplický Žák.

Diváci čekali na gól jen šest minut, než Budínský našel z přímého kopu Mikuše a slovenský obránce se po tříleté přestávce zapsal podruhé mezi ligové střelce. Ve 27. minutě Budínský vypálil z dálky a míč se od obránce Simerského odrazil podruhé do zlínské sítě. Karvinský kapitán se trefil v lize poprvé od září 2021, kdy dal gól ještě v dresu Baníku.

O sedm minut později se opakovala situace před prvním gólem. Budínský poslal z přímého kopu míč do šestnáctky, Svozil zakončil přesnou hlavičkou a oslavil svůj návrat na trávník po vážném zranění kolena. Karvinští z třetí střely na branku potřetí skórovali.

A pro Zlín, který uhájil prvoligovou příslušnost až v červnové baráži s Vyškovem, mohlo být ještě hůř. Těsně před přestávkou ale Bartlovu tvrdou střelu z dálky zastavilo břevno.

Trenér Vrba reagoval po přestávce trojnásobným střídáním. Jeden z nových hráčů na hřišti Tkáč už po třech minutách zužitkoval Fantišovu přihrávku a snížil na 3:1. Po gólovém půstu v minulé sezoně, z níž většinu promarodil, tak navázal na předchozí ročník, v němž dal šest branek.

Zlínská naděje na zvrat však trvala jen pět minut. Pak Papalelé na levé straně zamotal hlavy obráncům a jeho centr proměnil Bartl ve čtvrtý gól. Blízko ke zmírnění debaklu měl v 70. minutě Žák, ale Boháč vykopl míč z brankové čáry.

Nadšeně bojující nováček nadále útočil, další střelou se blýskl Budínský. Skóre už se však nezměnilo. Karviná doma v lize porazila Zlín po třech zápasech. V nejvyšší soutěži dala naposledy čtyři góly téměř přesně před čtyřmi lety právě svému dnešnímu soupeři na jeho hřišti.

FK Pardubice - Bohemians Praha 1905 0:1 (0:1)

Branka: 5. Hůlka. Rozhodčí: Batík - Paták, Pospíšil - Hocek (video). ŽK: Krobot, Kováč (trenér) - Jan Matoušek, Köstl. ČK: 68. Jakub Matoušek (Pardubice). Diváci: 3817.

Pardubice: Kinský - Surzyn, Halinský, Donát, Helešic (78. Zlatohlávek) - Icha - Patrák (61. Jakub Matoušek), Hlavatý, Tischler (61. Darmovzal), Pikul (79. Černý) - Krobot (79. Sychra). Trenér: Kováč.

Bohemians: Reichl - Hůlka, Křapka, Hybš - Köstl (87. Kovařík), Jindřišek, Jánoš, Dostál - Jan Matoušek (78. Mužík), Kozák (46. Hrubý) - Prekop (63. Puškáč). Trenér: Veselý.

Týmy se v nejvyšší soutěži poprvé utkaly na jiném stadionu než v Ďolíčku, kde Pardubice měly dvě a půl sezony domácí azyl. V brance východočeského celku si ligový debut odbyl Kinský, na postu stopera zase Halinský.

Už ve třetí minutě domácí kapitán Hlavatý pronikl do vápna, jenže střela mu nevyšla. V páté minutě se prosadili hosté, když Hybšův centr z rohového kopu usměrnil do sítě hlavičkující Hůlka. Stoper Pražanů skóroval ve druhém z posledních tří ligových duelů.

Pardubice, které v uplynulém ročníku zachránily prvoligovou příslušnost až v baráži s Příbramí, málem odpověděly, ale Pikulovu střelu vytáhl brankář Reichl na roh. Východočeši nesrovnali ani v 25. minutě po velkém závaru na brankové čáře, kdy ani na několik pokusů nepřekonali hostujícího gólmana. Situaci ještě přezkoumával videorozhodčí, míč ale podle něj brankovou čáru nepřekročil. Neuspěli ani Tischler s Ichou, oba zamířili jen doprostřed branky.

Po čase o sobě dali vědět i Vršovičtí, Hůlkovu skákavou hlavičku vytáhl Kinský na roh. V závěru úvodního dějství pardubický gólman vyškrábl Jánošovu střelu zpoza vápna mimo tři tyče.

Pět minut po přestávce se dostal do šestnáctky Köstl, ale Kinského neprostřelil. Srovnání měl na dosah Pikul, jenže po zemi zamířil vedle. O chvíli později netrefil branku po prudké ráně Helešic. Následně si Reichl poradil i s tvrdou střelou z pravé strany.

V 68. minutě se pardubický Jakub Matoušek nedohodl se spoluhráčem Helešicem a hostující Jan Matoušek se mohl dostat do úniku. Zastavil ho však jeho pardubický jmenovec, který byl po pouhých sedmi minutách na hřišti vyloučen. Premiéra v pardubickém dresu se mu nepovedla, Východočeši jeho příchod na roční hostování z Olomouce oznámili teprve ve středu.

Pojistku na triumfu Pražanů mohl přidat Jan Matoušek, po samostatném úniku dokonce prostřelil Kinského, ale domácí brankář balon doběhl. V závěru duelu nastoupil záložník Bohemians Kovařík, jenž si připsal 350. start v lize. V nastavení měl blízko střídající Zlatohlávek ke srovnání, před brankou však nedosáhl na Hlavatého centr.

"Klokani", kteří se v evropských pohárech představí po 36 letech, zdolali Východočechy v nejvyšší soutěži potřetí za sebou a opět bez inkasovaného gólu.

FK Teplice - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0)

Branka: 28. Trubač z pen. Rozhodčí: Černý - Hájek, Antoníček - Petřík (video). ŽK: Jukl, Urbanec - Durosinmi, Květ, Staněk, Kalvach. Diváci: 8141.

Teplice: Grigar - Knapík, Chaloupek, Mičevič - Radosta, Jukl, Mareček, Urbanec - Trubač (81. Havelka) - Gning (90. Vachoušek), Fila (71. Jásir). Trenér: Frťala.

Plzeň: Staněk - Řezník, Hejda (36. Dweh), Jemelka, Sýkora (74. Mosquera) - Květ (57. Traoré), Kalvach - Jirka, Vlkanova (57. Bucha), Kopic (57. Chorý) - Durosinmi. Trenér: Koubek.

Teplice zdolaly svého soupeře po osmi ligových zápasech a navázaly na vydařený konec uplynulého ročníku. Domácí neporazitelnost prodloužili "Skláři" na pět utkání. Naopak Plzeň, která ve čtvrtek vstoupí do kvalifikace Evropské konferenční ligy proti kosovské Dritě, vyhrála jediný z posledních osmi duelů v nejvyšší soutěži.

Oba týmy prošly letní přípravou bez porážky a i do dnešního duelu vstoupily sebevědomě. Viktoria mohla jít do vedení už ve třetí minutě, Jemelka a následně Durosinmi ale po rohových kopech těsně minuli. Na druhé straně zahrozil rovněž po rohu Radosta a k prvnímu zákroku donutil Staňka po 20 minutách skákavou střelou Chaloupek.

Klíčový moment utkání nastal ve 26. minutě. Fila se prodral přes dva bránící hráče až do pokutového území, kde ho podrazil Hejda a sudí Černý nařídil penaltu. Tu střelou po zemi doprostřed brány proměnil Trubač, pro něhož to byla 14. ligová trefa v kariéře. Plzeňský kapitán Hejda navíc o deset minut později odkulhal ze hřiště a v sestavě ho nahradil při ligové premiéře liberijský reprezentant Dweh, čerstvá posila z druholigového Vyškova.

Viktoria se i po změně stran jen velmi ztěžka dostávala před Grigarovu bránu. Plzeňskou ofenzivu nerozhýbalo ani trojité střídání z 57. minuty a příchod nejlepšího týmového střelce z minulé sezony Chorého.

"Skláři" na rozdíl od loňského vzájemného duelu v prvním kole (2:2) náskok udrželi. I díky tomu, že Durosinmi čtvrthodinu před koncem z hranice vápna přestřelil. Další šanci už si ale favorit proti 12. celku minulé sezony nevypracoval, nepomohla mu ani převaha v rohových kopech (14:2). Západočechům tak nevyšel úvodní soutěžní zápas po příchodu rakousko-švýcarských majitelů.

Slavia Praha - FC Hradec Králové 2:0 (1:0)

Branky: 4. Van Buren, 70. Chytil. Rozhodčí: Všetečka - Nádvorník, Váňa - Machálek (video). ŽK: Pilař, Krejčí, Kučera (všichni Hradec). Diváci: 17.311.

Slavia: Kolář - Vlček, Ogbu, Holeš - Douděra (87. Masopust), Zafeiris (80. Ševčík), Oscar, Jurásek (61. Lingr) - Van Buren, Schranz (61. Provod) - Jurečka (61. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Hradec: Bajza - Klíma, Heidenreich, Čech - Gabriel, Kodeš, Kučera (86. Rada), Horák (72. Koubek) - Pilař (46. Juliš), Krejčí (80. Leibl) - Vašulín (87. Pudhorocký). Trenér: Weber.

Slavia v nejvyšší soutěži zdolala Hradec poprvé po třech zápasech a oplatila mu venkovní prohru 0:1 z úvodního kola minulého ročníku i domácí remízu 1:1 z posledního duelu základní části. Doma Pražané bodovali s "Votroky" i v sedmnáctém ligovém utkání. Trenérovi Jozefu Weberovi výsledkově nevyšla soutěžní premiéra na lavičce Východočechů.

Slávistický kouč Trpišovský nasadil do stoperské trojice navrátilce z hostování Vlčka, z nových letních posil se do základní sestavy nedostal nikdo. Na levém halfbeku nastoupil Jurásek. Královéhradečtí nasadili obě hlavní ofenzivní posily bývalé reprezentanty Pilaře s Krejčím, od úvodu se ale museli hlavně bránit náporu domácích.

Už ve čtvrté minutě Vlček kolmicí vysunul Schranze, hrajícího 150. zápas v nejvyšší soutěži, a jeho přihrávku před branku zužitkoval zblízka Van Buren. Nizozemský útočník si připsal 30. gól v české lize. Domácí po vedoucí trefě pokračovali v aktivitě. Po 20 minutách překonal ranou pod břevno brankáře Bajzu nejlepší střelec minulého ligového ročníku Jurečku, ale videorozhodčí odhalil těsný ofsajd.

Slávisté nezvýšili ani po Van Burenově střele z 32. minuty, kterou vytáhl na roh hostující gólman. Poté nabíhající Holeš ve velmi dobré pozici vypálil nad. Východočeši odehráli první půli pasivně a nepřipsali si ani jeden střelecký pokus.

Po změně stran Pilaře vystřídal Juliš a hosté se zvedli. V 58. minutě dokonce měli velmi blízko k nečekanému vyrovnání. Bývalý sparťan Krejčí ale z hranici malého vápna sám před Kolářem ve stoprocentní šanci jen trefil slávistického gólmana a dorážející Gabriel zamířil pouze do boční sítě odkryté branky.

Na opačné straně si navedl míč na střed Van Buren a napálil vzdálenější tyč. Pojistku přidali Pražané až po trojnásobném střídání. V 70. minutě po Provodově rohu Chytil v první šanci hlavičkou ještě Bajzu nepřekonal, ale po následné Vlčkově přihrávce na malé vápno už zblízka dotlačil míč za čáru. Letní posila z Olomouce skórovala hned v prvním soutěžním duelu za Slavii. Hosté marně reklamovali údajný útočný faul Ogbua na Kodeše.

V 79. minutě mohl přidat třetí branku střídající Lingr, Bajza ale jeho hlavičku vyrazil. Neprosadili se ani v 88. minutě Chytil a už v nastavení na druhé straně Juliš, jehož přízemní pokus Kolář odrazil na roh. Slavia potvrdila, že se jí doma daří, v součtu s minulou sezonou neprohrála v Edenu už 19 ligových duelů po sobě.

FC Slovácko - Dynamo České Budějovice 4:1 (2:0)

Branky: 36. Havlík, 39. Kim sung-pin, 76. Valenta, 80. Mihálik - 54. J. Hora z pen. Rozhodčí: Starý - Caletka, Machač - Černý (video). ŽK: Sinjavskij - Havel. Diváci: 4324.

Slovácko: Heča - Reinberk, Daníček, Kadlec - Sinjavskij (84. Brandner), Trávník, Havlík, Holzer (84. Kalabiška) - Petržela (66. Valenta), Kim Sung-pin (66. Mihálik) - Vecheta (73. Cicilia). Trenér: Baránek.

Č. Budějovice: Šípoš - Broukal, Havel, Králik - Čmelík, Čermák (83. V. Hora), J. Hora, Osmančík (73. Trummer) - Suchan (66. Adediran), Hellebrand (83. Hais) - Ondrášek. Trenér: Nikl.

Slovácko v úvodním kole Fortuna ligy porazilo na domácím hřišti České Budějovice 4:1. Moravský tým na konci prvního poločasu zaskočil defenzivu soupeře dvěma slepenými góly v rozmezí tří minut. U vítězné trefy se blýskl zejména Milan Petržela, který pronikl po pravém křídle, přešel přes několik protihráčů a naservíroval precizní přihrávku na Seung-Bin Kima. Úspěchu svých svěřenců nebyl přítomen trenér Martin Svědík, a to kvůli zdravotním problémům.

Velký otazník hráčského kádru Slovácka visel v jeho defenzivní řadě. Michal Kadlec sice podepsal prodloužení smlouvy, pohled na věk a počet obránců ovšem budil rozpaky. Ty ofenzivní se vedení klubu pokusilo zažehnat návratem Rigina Cicilii, který Uherské Hradiště opouštěl v létě 2022 za značně kuriózních okolností. Jihočeši se rovněž pokusili o zajímavý krok, když do vedení sportovního úseku angažovali bývalého šéfredaktora fotbalové sekce nejčtenějšího sportovního deníku v republice Jana Podroužka.

Úvod zápasu se odehrával převážně ve středu pole. První fotbalista, který dokázal zaměstnat gólmana soupeře, byl Pavel Osmančík. Odchovanec pražských Bohemians napřáhl z hranice vápna, skvělý zákrok ale předvedl Milan Heča. Do práce následně musel i David Šípoš, když se vytáhl proti střele k levé tyči z kopačky Filipa Vechety. Gólová radost poté přišla ve 36. minutě. Marek Havlík obral o míč Patrika Hellebranda a z hranice vápna poslal Slovácko do vedení. O tři minuty později vedl tým z Uherského Hradiště už o dvě branky, když se po skvělé individuální akci Petržely trefil Kim.

České Budějovice vstoupily do druhého dějství aktivně a v 54. minutě byly odměněny penaltou po ruce Vechety. K té se postavil Jakub Hora a s přehledem ji střelou k levé tyči proměnil. Po hodině hry se z levé strany opřel do míče Lukáš Čmelík a svým pokusem zpoza vápna pěkně protáhl domácího Heču. V 69. minutě se po zahrání rohového kopu na krátko dostal k hlavičce Zdeněk Ondrášek. Proti němu stál ale opět připravený Heča. Nakonec to ale byli modrobílí, kteří přidali další gól. Po dlouhém nákopu se v 76. minutě dostal před pokutovým územím k míči Matěj Valenta a pohotovou střelou dopravil míč za Šípošova záda. V závěru ještě skóre navýšil Ondřej Mihálik, který využil hrubé chyby v rozehrávce Jihočechů a trefil se z úctyhodné vzdálenosti.

Slovácko tak ovládlo třetí vzájemný domácí duel v řadě. V příštím kole se 29. července představí v Ostravě, České Budějovice o den později přivítají Slavii.

FK Mladá Boleslav - FK Jablonec 3:1 (1:0)

Branky: 8. Kušej, 47. Kostka, 57. Jawo - 75. Alégué. Rozhodčí: Orel - Vlček, Pečenka - Machálek (video). ŽK: Pulkrab - Slávik. Diváci: 3431.

Mladá Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Karafiát, Suchomel - Matějovský (70. Kubista), Sakala - Jawo, Mareček (70. Ladra), Kušej (81. Mašek) - Hilál (58. Pulkrab). Trenér: Kulič.

Jablonec: Hanuš - Slávik (78. Nykrín), Tekijaški, Hurtado, D. Souček (46. Alégué) - Pleštil (62. Schön), Kratochvíl, Považanec (84. Martinec), Čanturišvili - Drchal, Chramosta (62. F. Souček). Trenér: Látal.

Mladá Boleslav vstoupila do nové sezony Fortuna ligy triumfem, když na domácím stadionu přehrála Jablonec 3:1. První gól utkání vsítil mládežnický reprezentant Vasil Kušej po zaváhání obrany hostů při bránění. Na jeho úspěch v úvodu druhé půle navázal krásnou střelou z dálky Dominik Kostka. Z trenérských debutantů na obou stranách tak mohl být šťastnější Marek Kulič, který natáhl mladoboleslavskou neporazitelnost s Jabloncem v lize už na sedm zápasů.

Hráčské kádry obou týmů postihl v létě pořádný průvan. Mladá Boleslav, nově vedená legendárním Kuličem, vsadila na výrazné posílení ofenzivy v čele s Matějem Pulkrabem, opomenut však nezůstal ani prostor mezi třemi tyčemi hájený navrátilcem z Portugalska Matoušem Trmalem. Také v Jablonci došlo ke změně kouče a Radoslav Látal při hledání posil ukázal i na známou tvář z předchozího působiště. Spolu s ním totiž z polské Termalici přišel stoper Nemanja Tekijaški a rovnou zaujal místo v základní sestavě.

Středočeský celek se dostal z počátku utkání do vedení, když se po skvělé přihrávce do vápna ocitl před odkrytou bránou Kušej, kterého obrana hostí nepohlídala při náběhu. Na Kušejův gól chtěl navázat Daniel Mareček, ale proti jeho střele k tyči pohotově zasáhl Jan Hanuš. Aktivita domácích postupně opadla, další příležitost totiž přišla až v závěru poločasu. K zakončení se opět dostal Kušej, ale tentokrát z malého vápna přestřelil bránu.

Úvod druhé půle stejně jako té první přinesl gól a radovali se z něj opět Středočeši. Proti odraženému balonu se opřel Kostka, jemuž zakončení z velké dálky vyšlo náramně. Tvrdá rána zamířila přesně do pravého horního rohu, a Bolka tak zdvojnásobila náskok. V 57. minutě zakončoval rychlý protiútok povedeným volejem přesně k tyči Lamin Jawo. Rozjetou mladoboleslavskou mašinu se Jablonci nedařilo zastavit. Další zápis na listině střelců málem přidal Martin Suchomel, jenž poslal míč pouze do břevna. Na tuto smolnou akci dokázal skvěle zareagovat Alexis Alégué, který zajistil zelenobílým alespoň snížení.

Souboj dvou výrazně pozměněných celků tak ovládla Mladá Boleslav. Ta v příštím kole 30. července přivítá Liberec, Jablonec se o den dříve představí v Pardubicích.

Slovan Liberec - Baník Ostrava 3:1 (2:0)

Branky: 19. vlastní Kpozo, 41. Červ, 64. Doumbia - 47. Tetour z pen. Rozhodčí: Petřík - Slavíček, Matoušek - Kocourek (video). ŽK: Purzitidis, Červ, Ghali - Almási, Tetour, Ewerton. Diváci: 3338.

Liberec: Vliegen - Plechatý, Chaluš (80. Prebsl), Purzitidis - Fukala, Červ (79. Varfolomejev), Doumbia, Ghali - Frýdek (61. Višinský) - Kulenovič (71. Horský), Tupta (61. Mikula). Trenér: Kozel.

Ostrava: Letáček - Blažek, Bitri (37. Tanko), Lischka - Juroška (68. Ndefe), Kaloč (68. Boula), Tetour (68. Šín), Kpozo (85. Šehič) - Ewerton - Kubala, Almási. Trenér: Hapal.

Vstup do nového ročníku Fortuna ligy vyšel lépe hráčům Liberce, kteří na domácí půdě vybojovali nad Baníkem Ostrava vítězství 3:1. Atraktivní úvod utkání významně ovlivnil vlastní gól, který si kuriózně vstřelil debutant Patrick Kpozo. Baník, jenž šel do kabin s dvoubrankovým deficitem, se po pauze zmohl na odpověď z kopaček Daniela Tetoura. To však byla pouze labutí píseň Slezanů, jelikož pečeť na triumf Severočechů následně vtiskl Mohamed Doumbia.

Luděk Mikloško se již naplno etabloval v čele sportovního úseku Baníku a v létě značně přetvořil kádr. Nejstarší posilou v zástupu 10 hráčů byl přitom 26letý Kpozo, což vyvolalo mezi příznivci Slezanů značně pozitivní ohlas. To fanoušci Slovanu prožívali další z řady nepříjemných přestupových období, když tým opustil například ofenzivní tahoun Victor Olatunji. Trenér Luboš Kozel, bývalý lodivod hostů, se tím však rozhodit nenechal a nahlas mluvil o touze skončit mezi elitní šestkou.

Oba týmy se již od úvodního hvizdu prezentovaly nebojácným výkonem. Nejprve Kpozo v deváté minutě vypálil z bezprostřední blízkosti nad břevno, o pouhou minutu později málem zvedl dychtivé domácí fanoušky ze sedadel obránce Michal Fukala. Severočeši zásobovali vápno soupeře nadějnými centry a v 19. minutě se dočkali. Nabídku Ahmada Ghaliho si totiž nešťastně srazil do vlastní brány Kpozo. I v následujících minutách nabízel zápas zajímavou ofenzivní podívanou na obou stranách, nicméně Slezanům viditelně nefungovala obrana. Lukáš Červ tak mohl těsně před poločasem zvýšit hlavičkou náskok domácích už na dvě branky.

Po změně stran se Slezané téměř okamžitě dočkali snížení nepříznivého skóre. Ve 47. minutě sestřelil Matěj Chaluš nebezpečným skluzem ve vápně prchajícího Kpoza a následnou penaltu chladnokrevně proměnil Tetour. Gól Ostravany povzbudil a do dalších minut jim dodal odvahu ve snaze o vymazání manka. Tým z města pod Ještědem musel brzdit úniky hostů, často ale nedovoleným způsobem. Veškerou pozornost ale na sebe strhnul v 64. minutě záložník libereckého celku Doumbia, který výstavní střelou do pravé šibenice nedal brankáři Jiřímu Letáčkovi ani tu nejmenší šanci zasáhnout.

Liberec tak dokázal poprvé po více než třech letech ovládnout vzájemné střetnutí. V příštím kole se 30. července představí v Mladé Boleslavi, Baník o den dříve přivítá Slovácko.

Sparta Praha - Sigma Olomouc 2:0 (1:0)

Branky: 16. a 55. Haraslín. Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Volf - Klíma (video). ŽK: Vraštil, Pospíšil (oba Olomouc). Diváci: 17.153.

Sparta: Vorel - Sörensen (74. Vitík), Panák, Krejčí - Mejdr, Kairinen (84. Laci), Sadílek, Zelený - Birmančevič (64. Pešek), Haraslín (64. Minčev) - Kuchta (74. Sejk). Trenér: Priske.

Olomouc: Macík - Vraštil (46. Pokorný), Beneš, Zmrzlý - Chvátal, Pospíšil (61. Zorvan), Ventúra, Navrátil (61. Křišťál) - Vodháněl, Breite (46. Zifčák) - Juliš (79. Muritala). Trenér: Jílek.

Sparta Praha zdolala v úvodním kole Fortuna ligy Olomouc 2:0, a vykročila tak úspěšně za obhajobou titulu. O obě trefy domácího celku se postaral skvěle hrající Lukáš Haraslín. Pozdní soutěžní debut v brance Rudých si odbyl 27letý odchovanec Vojtěch Vorel, jenž rovnou udržel i čisté konto. Olomouc tak potvrdila, že se jí na pražské Letné dlouhodobě nedaří, když zde naposledy triumfovala v roce 2012.

Šlágr úvodního kola si česká nejvyšší soutěž schovala až na závěr nedělního programu. Sigma vedená Václavem Jílkem, bývalým koučem Letenských, prožila senzační letní přípravu, jejíž ústřední postavou byl Lukáš Juliš. Další muž spjatý s rudým dresem skóroval v každém ze šesti přípravných utkání. Hanáci toužili využít nejistoty v brankovišti úřadujícího mistra, kterému se zatím nepovedlo dotáhnout hostování Matěje Kováře, a mezi třemi tyčemi se tak objevil Vorel.

Už ve druhé minutě nebezpečně pálil Juliš, ale jen těsně minul levou tyč. Po úvodní hrozbě se ovšem aktivity ujala Sparta, nicméně nedařilo se jí dostat se k přesnému zakončení. To se povedlo až Haraslínovi, který obešel obránce a poté přesně zamířil ke vzdálenější tyči. Navýšit vedení mohl Jan Kuchta, jenž se ocitl sám před brankářem, ale Matúš Macík předvedl skvělý zákrok. Juliš byl proti svému bývalému týmu při chuti. Před koncem poločasu se uvolnil a měl šanci srovnat, to mu ovšem nedovolil Vorel, když pohotově jeho ránu zlikvidoval.

Vstup do druhé půle doprovázela spíše opatrnost na obou stranách, nicméně hned první větší příležitost skončila gólem. Svůj výborný výkon pečetil druhou brankou v utkání Haraslín, který tvrdě propálil blok před sebou poté, co sám došel s míčem až do vápna. Vzápětí na něj mohl navázat Jan Mejdr, ale po šikovné přihrávce od spoluhráče zamířil pouze do míst, kde stál Macík. Nebezpečnější zakončení Mejdr předvedl následně, když pálil zpoza vápna k tyči, olomoucký gólman se ovšem natáhl a pokus vytěsnil.

Šampion loňské sezony tak do té nové vstoupil ideálně a zvítězil. V příštím kole se 29. července představí ve Zlíně, Olomouc tentýž den přivítá Karvinou.