Hložek pomohl Bayeru k výhře, šokující chyby Manchesteru United vedly k jeho vyřazení

Fotbalový reprezentant Adam Hložek pomohl gólem a asistencí k vítězství Leverkusenu 4:1 na hřišti Saint-Gilloise a k postupu do semifinále Evropské ligy. Čtvrtfinálovou odvetu naopak nezvládl Manchester United a po prohře 0:3 v Seville v soutěži končí. Juventus potvrdil domácí výhru 1:0 dnešní remízou 1:1 v Lisabonu proti Sportingu.

V semifinále se utká Juventus se Sevillou, o druhé dvojici se teprve rozhodne. Duel AS Řím - Feyenoord dospěl po výsledku 2:1 do prodloužení. Vítěze čeká v dalším kole Leverkusen. První zápasy jsou na programu 11. května, odvety o týden později.

Leverkusen uhrál doma před týdnem pouze remízu 1:1, dnes si ale s belgickým nováčkem v evropských pohárech poradil. Skóre otevřel už ve druhé minutě Diaby a v 38. minutě zvýšil Bakker, jehož našel na zadní tyči Hložek přesným obloučkem napříč vápnem.

Další trefu přidal ve druhé půli Frimpong, Saint-Gilloise snížilo zásluhou Terha. V 79. minutě dorazil Hložek do prázdné brány odražený míč po Diabyho střele a po šesti soutěžních zápasech ukončil čekání na gól. Naposledy se prosadil 12. března v ligovém duelu s Brémami, v Evropě se za Bayer trefil poprvé.

Leverkusen se dostal do semifinále jedné z evropských soutěží po 21 letech, ačkoliv i dnes se musel obejít bez zraněného českého útočníka Patrika Schicka. Naposledy Bayer došel dokonce do finále Ligy mistrů v sezoně 2001/02.

Manchester United doplatil na remízu 2:2 z úvodního duelu, ve kterém vedl ještě v 84. minutě o dvě branky. V Seville ale brzy prohrával, když Nasírí využil chyby v rozehrávce a vsítil svou 50. branku za klub. Kouč Ten Hag poslal na hřiště do druhé půle i uzdraveného Rashforda, "Rudým Ďáblům" ale ani příchod nejlepšího střelce nepomohl. Naopak krátce po změně stran udeřil po rohu Badé a v závěru po obrovské chybě gólmana De Gey uzavřel skóre znovu Nasírí.

Sevilla potvrdila, že na United umí. Po osmifinále Ligy mistrů v roce 2018 a semifinále Evropské ligy před třemi lety vyřadila anglický velkoklub potřetí v řadě. Andaluský celek tak stále může pátým triumfem v soutěži ještě vylepšit vlastní rekord. Dvakrát navíc ovládl i Pohár UEFA, předchůdce Evropské ligy.

Sporting odpověděl na Rabiotovu brzkou trefu Edwardsovou proměněnou penaltou, ze hry ale Juventus nepřekonal. Portugalci tak nezopakovali triumf nad jiným evropským gigantem Arsenalem v předchozím kole play off. "Stará dáma" je mezi nejlepšími čtyřmi týmy evropského poháru podvaadvacáté, lepší jsou pouze Real Madrid (37), Bayern Mnichov (28) a Barcelona (26).

Odvetná utkání čtvrtfinále Evropské ligy:

AS Řím - Feyenoord Rotterdam 2:1 (0:0) po 90 minutách
Branky: 60. Spinazzola, 89. Dybala - 80. Paixao. První zápas 0:1.

FC Sevilla - Manchester United 3:0 (2:0)
Branky: 8. a 81. Nasírí, 47. Badé. První zápas 2:2, postoupila Sevilla.

Sporting Lisabon - Juventus Turín 1:1 (1:1)
Branky: 20. Edwards z pen. - 9. Rabiot. První zápas 0:1, postoupil Juventus.

Saint-Gilloise - Leverkusen 1:4 (0:2)
Branky: 65. Terho - 2. Diaby, 38. Bakker, 61. Frimpong, 79. Hložek. První zápas 1:1, postoupil Leverkusen.

Fotbalisté West Hamu s obráncem Vladimírem Coufalem a záložníkem Tomášem Součkem postoupili do semifinále Evropské konferenční ligy. "Kladiváři" po úvodní venkovní remíze 1:1 zdolali v domácí čtvrtfinálové odvetě Gent 4:1. Také další český reprezentant Antonín Barák oslavil s Fiorentinou postup mezi nejlepší čtyři týmy soutěže. "Fialkám" k tomu stačila i dnešní prohra 2:3 s Lechem Poznaň, jelikož před týdnem na jeho hřišti zvítězily 4:1.

West Ham s Fiorentinou na sebe můžou narazit ve finále, které se uskuteční 7. června v pražském Edenu. Londýňané vyzvou v semifinále Alkmaar, jenž prošel dál na úkor Anderlechtu. Fiorentinu čeká Nice, nebo Basilej, jejichž zápas se aktuálně prodlužuje. Semifinálová utkání se odehrají 11. a 18. května.

Svěřenci trenéra Moyese na Olympijském stadionu od 26. minuty s Gentem prohrávali, ještě v první půli ale srovnal Antonio. West Ham rozhodl o postupu v rozmezí 55. až 63. minuty, kdy skóroval třikrát. Nejprve se prosadil z penalty Paquetá, poté Rice a konečný výsledek stanovil opět Antonio.

Na rozdíl od úvodního duelu nastoupil český reprezentant Barák od začátku a stejně jako Coufal se Součkem vydržel na hřišti celé utkání. Přestože aktuálně devátý tým italské ligy šel do odvety s bezpečným náskokem, vynutili si hosté málem prodloužení, protože třígólové manko smazali.

Na začátku duelu poslal Lech do vedení Sousa, další branky v rozmezí 65. až 69. minuty přidali Velde z penalty a Sobiech. V 78. minutě ale snížil Sottil a v nastavení stanovil konečný výsledek Castrovilli.

Postoupil i Alkmaar. Nizozemský celek sice na hřišti bruselského Anderlechtu před týdnem prohrál 0:2, v domácí odvetě však nepříznivý vývoj obrátil. Už po 14 minutách Pavlidis dvěma góly vymazal náskok belgického mužstva, první zásah obstaral z penalty. Zápas dospěl přes prodloužení až do penalt, v nichž Alkmaar vyhrál 4:1.

Odvetná utkání čtvrtfinále fotbalové Evropské konferenční ligy:

Fiorentina - Lech Poznaň 2:3 (0:1)
Branky: 78. Sottil, 90.+2 Castrovilli - 9. Sousa, 65. Velde z pen., 69. Sobiech. První zápas: 4:1, postoupila Fiorentina.

Alkmaar - Anderlecht 2:0 (2:0, 2:0) po prodl., na pen. 4:1
Branky: 5. z pen. a 14. Pavlidis, rozhodující pen. Sugawara. První zápas: 0:2, postoupil Alkmaar.

West Ham United - Gent 4:1 (1:1)
Branky: 37. a 63. Antonio, 56. Paquetá z pen., 58. Rice - 26. Cuypers. První zápas: 1:1, postoupil West Ham.

Nice - Basilej 1:1 (1:0) po 90 minutách
Branky: 9. Laborde - 86. Augustin. První zápas: 2:2.