Horníček, Icha, Šíp a spol. přejeli Portugalce a Samek, Mašek, Kukučka či Vachoušek zase přetlačili Švédy

Úterní den si udělaly pěkný i české výběry do dvaceti, respektive devatenácti let. Zatímco reprezentační devatenáctka vedená trenérem Radkem Bejblem udolala 3:2 Švédsko, Alešem Křečkem vedená dvacítka v Opavě přejela 3:0 Portugalsko.

V dresu dvacítky se dokázali střelecky prosadit Samuel Šigut, František Matys a střídající Filip Horský, s tím, že poslední půlhodina opavského duelu byla poznamenána hustým sněžením. Třígólový triumf nad evropským gigantem však byl zasloužený...

"S výsledkem i výkonem jsme samozřejmě spokojeni. Věděli jsme, že nás čeká velmi silný soupeř, ale chtěli jsme hrát hned od úvodu aktivně a tu jejich hru jim narušovat. První poločas byl z naší strany výborný, pak už ale druhý poločas poznamenal to silné sněžení a následný sníh na hrací ploše. Za kluky jsem moc rád, že jsme podali velmi kvalitní výkon s výborným výsledkem," uvedl po závěrečném hvizdu serverem repre.fotbal. citovaný Křeček.

V jeho základní sestavě nechyběli Horníček, Suchomel, Kadlec, Icha či Šíp.

Pokud jde o výše naťuknutou devatenáctku, ta se na výhru v posledním duelu elitní fáze kvalifikace o ME 2023 nadřela o něco více a skandinávského zástupce položil na lopatky až gól Ambrose, který padl dvě minuty před koncem. Před ním skórovali Špatenka a Šín.

"V zajímavém a vyrovnaném utkání začaly padat branky až ve druhém poločase. Myslím, že o naší výhře rozhodla poločasová střídání, kdy jsme rozložili zátěž a čerství hráči přinesli do naší hry rychlost, kvalitu a produktivitu. Za druhé vítězství jsme rádi. Hráči prokázali charakter, když v hektickém závěru utkání rozhodli," potěšilo Bejbla, jehož výběr obsadil v konečné tabulce čtyřčlenné skupiny druhé místě a evropský šampionát ho mine.

Proti Švédům, které vede Viktor Eriksson, nasadil tým, v němž bylo možno registrovat naděje jako Kukučka, Kričfaluši, Samek, Grygar, Mašek nebo Vachoušek.

Kvalifikace ME U19 2023 - elitní fáze:

Švédsko - Česko 2:3 (0:0)

Branky: 66. Odefalk, 85. Ahmed - 55. Špatenka, 79. Šín, 88. Ambros. ŽK: K. Karlsson. Rozhodčí: Derevinskyi – Berkut (oba Ukrajina), Dias (Portugalsko).

Švédsko: Sandahl – Karlsson M., Amoran, Nissen, Rouhi – Odefalk (70. Omorowa), Karlsson K., Swedberg – Kanga (80. Ahlstrand), Gül, Ahmed. Trenér: Viktor Eriksson.

Česko: Hrubý – Gaszczyk (70. Krejčí), Kukučka, Kričfaluši, Cahel – Samek (46. Grygar) – Mašek (46. Šín), Ambros, Slončík (85. Šmiga), Beran – Vachoušek (46. Špatenka). Trenér: Radek Bejbl.

Mezinárodní přípravný zápas:

Česko U20 – Portugalsko U20 3:0 (2:0)

Branky: 11. Šigut, 28. Matys, 62. Horský. ŽK: Lacík, Suchomel - Cabral, Veiga, Santos. Rozhodčí: Kotala – Kotík, Mikeska. Diváci: 1068.

Česko: Horníček – Suchomel, A. Kadlec, Matys, Kurka – Icha (68. Kramář), Křišťan (86. Alijagič) – Šigut (68. Lacík), Langhamer (68. Vydra), Šíp (46. Horský) – Kabongo (86. Uřica).

Portugalsko: Nascimento – Tomé (63. Baio), Veiga, Gomes (63. Marques), Abreu (46. Noguiera), Pereira (78. Tavares), Santos (78. Carvalho), Rodrigues, Montóia (63. Nazinho), Djaló (46. Cabral), Batista.

Je to ztráta, jako komplikaci bych to ale neviděl. To ze mě byla po remíze zrůda, řekl Rada o duelu v Moldávii