5 událostí 17. kola: Van Buren se vrátil ve velkém stylu, Plzeň přišla o vedení, Vrba s Kozákem obrali o body Baník

Viktoria Plzeň hned na úvod jarní části FORTUNA:LIGY selhala a po domácí porážce s Hradcem Králové přišla o první pozici. Ligu nově vede Slavia, která v Edenu pěti góly sestřelila Jablonec. Výrazně se na vítězství podílel Mick van Buren, který tak prožil ideální návrat domů. Jen bod má po zdařené přípravě Sparta, výsledek 1:1 se zrodil i ve Zlíně. Pavel Vrba tak obral „svůj“ Baník a boj o záchranu neodstartoval vůbec špatně.

Slavia v čele, perfektní návrat van Burena

Po první půli utkání Slavia Praha – Jablonec se zdálo až neuvěřitelné, jak všichni tři favorité vstoupili do druhé části sezóny. Stejně jako Plzeň a Sparta i Slavia velmi brzy udeřila, také ona ale o vedení přišla v samotném závěru první půle.

Jenže kouč Jindřich Trpišovský udělal ve druhé půli tři zásadní změny a Slavia svého soupeře roznesla poměrem 5:1. Dvěma góly zazářil Matěj Jurásek, jenž tak navázal na dva góly z posledního ligového představení v Edenu proti Baníku, parádní návrat poté zažil Mick van Buren.

Toho si Slavia vzala zpět z Liberce a nizozemský útočník ihned navázal na své výkony z podzimu. Čtyři minuty po příchodu na trávník vypálil z dvaadvaceti metrů a přesně k tyči překonal Surovčíka. Za další dvě minuty nachystal míč pro Ondřeje Lingra a bylo definitivně hotovo.

„Cítí tu podporu, kterou mu dávají spoluhráči. Jiný je v tom, jaké je jeho nastavení a sebevědomí. Na postu hrotového útočníka dokáže být hodně nepříjemný, to dnes potvrdil,“ chválil svého svěřence Jindřich Trpišovský. Ten také přiznal, že van Burena zvažoval i do základní sestavy, brzy si ale uvědomil, že častěji býval platný jako žolík.