Odpočatý Vrba se ve Zlíně ujal vlády, hrozbu sestupu si nepřipouští. Jak to vypadá s příchodem čahouna Kozáka?

Trenér Pavel Vrba má za sebou první trénink v roli hlavního kouče fotbalistů Zlína. Po skončení podzimní části nahradil Jana Jelínka a nyní stojí před úkolem udržet tým v první lize. Na patnáctém místě tabulky ztrácí Zlín na nebarážovou třináctou pozici šest bodů.

Odpočatý Vrba se ve Zlíně ujal vlády, hrozbu sestupu si nepřipouští. Jak to vypadá s příchodem čahouna Kozáka?

Devětapadesátiletý kouč se snaží před záchranářskými pracemi nepřipouštět žádný tlak. "Je to stejná práce, jako když hrajete o titul nebo o záchranu, moc rozdílů v tom nevidím," řekl Vrba novinářům při dnešním zahájení zimní přípravy.

Vrba na podzim koučoval Baník Ostrava, kde v říjnu kvůli nepřesvědčivým výkonům i výsledkům skončil, takže měl delší volno. "Mně to připadlo, že jsem odpočíval velice krátkou dobu. Míval jsem už i delší přestávky," uvedl bývalý reprezentační trenér, který v minulosti vedl také Plzeň či Spartu.

Nad nabídkou ze Zlína dlouho neváhal. "Mám to z Přerova, kde bydlím, kousek. Vy jste ale o mně psávali, že mívám problémy s mužstvy, která hrají o záchranu, tak snad to vyvrátím. Věřím tomu, že Zlín má kádr i zázemí na to, aby se zachránil," dodal kouč.

Jedním z jeho asistentů bude jeho někdejší svěřenec ze slavné plzeňské éry Petr Jiráček. "Jiras to zvládne, má v sobě Horváthovu školu," podotkl s úsměvem Vrba s připomínkou bývalého Jiráčkova spoluhráče z Plzně a dnes asistenta trenéra u Západočechů Pavla Horvátha.

Během zimní přestávky měl nový kouč dostatek času na rozbor podzimní hry Zlína. "Chybějí mu především body. Kdyby jich měl o deset víc, byl by silnější. Sehrál na podzim zápasy, kdy je mohl získat a bodovat. Budeme se tím zabývat a pracovat na zlepšení. Musíme být přesnější v defenzivě a důraznější v ofenzivě," shrnul Vrba.

Právě efektivita a zakončení byly největší problémy mužstva, které dalo na podzim pouze 15 branek. Navíc nejlepší střelec Lamin Jawo už v týmu není. Proto vedení hledá především klasického hrotového útočníka. Do hledáčku se dostal i bývalý reprezentant Libor Kozák, který skončil ve Slovácku. "Jsme v kontaktu, Libor si vzal nějaký čas na rozmyšlenou," uvedl generální manažer klubu Zdeněk Grygera.

Vrbovi na úvod přípravy chyběl Adam Hloušek, který doléčuje drobná zranění, pozdější návrat z domova nahlásili Francouz Youba Dramé a Kamerunec Joss Didiba.

Zlín odehraje v sobotu domácí přípravný zápas s Olomoucí, pak odletí na Maltu na Tipsport Cup, v jehož rámci sehraje tři utkání. Do ligy vstoupí v neděli 29. ledna zápasem právě proti bývalému Vrbovu týmu Baníku.