Na výzvu se velice těším, je to opět nový, zajímavý projekt, hlásí před novou výzvou Matějů

Reprezentant Aleš Matějů zůstává v Itálii, kde po si po Benátkách zahraje za Palermo. Smlouvu podepsal na dva roky s opcí na další rok. 
Setrvání v Itálii bylo pro šestadvacetiletého obránce prioritou. Co však říká na novu vizi a ambice celku s bohatou historií, jehož dres teď bude oblékat?

Na výzvu se velice těším, je to opět nový, zajímavý projekt, hlásí před novou výzvou Matějů

Jak se urodilo Vaše angažmá v Palermu a jak se na novou výzvu těšíte?
Ono se to urodilo v podstatě rychle. Klíčovou roli sehrál trenér, který mi zavolal, a kterého znám z působení v Brescii a představil mi plán týmu i jeho vlastní vizi, a to sehrálo hlavní roli. Jednání byla rychlá a dost konkrétní. Na výzvu se velice těším, je to opět nový, zajímavý projekt. Spadá to pod společnost, která vlastní Manchester City, New York City a další velké týmy. Ten projekt jim šlape, mají to dobře nastartované a chtějí Palermo vrátit zpátky do Serie A.

V Itálii jste si vybudoval skvělé jméno, umíte jazyk. Bylo setrvání právě v Itálii pro Vás prioritou?
Priorita to určitým způsobem byla. Samozřejmě jsem byl otevřen dalším možnostem, ale pořád je v mém seznamu Itálie nejvýše. Velkou roli také sehrálo to, že jsem tady již čtyři roky, takže jsem si už zvyknul. Samozřejmě teď, to tu bude trochu jiné než v těch předchozích angažmá v Itálii. Je to Sicílie, takže se dá očekávat, že to bude jiné, ale myslím si, že ten základ Itálie je všude podobný, takže se na to velice těším.

Klub skvěle vstoupil do nové sezony, po dvou kolech má 4 body. Jaké jsou klubové ambice?
Vstoupil do ní velice dobře, ale to stále nic neznamená, protože tohle je opravdu dlouhodobá soutěž a obzvlášť letos je to nesmírně vyrovnané. Je tu spousta vyrovnaných týmů, které chtějí do Serie A. Mezi ty týmy jednoznačně patří i Palermo. I to sehrálo velkou roli v mém rozhodování. Proto jsem zde. Chceme se porvat o postup a chci pro Palermo udělat maximum. Chceme se dostat zpátky. Palermo je stále ohromný tým, který je v Itálii velice uznávaný.

Na Sicílii se dá čekat velmi bouřlivá atmosféra. Jak se na fanoušky těšíte?
Těším se na to moc, protože fanoušci to tu berou jinak. Ten tým je historicky mnohem významnější, než byly třeba Benátky. Tam to také nějakým způsobem začíná stoupat, ale ta základna fanoušků tady a tam, se nedá úplně srovnávat.
Na první zápas Palerma přišlo 25 tisíc fanoušků a kapacita je nějakých 35 tisíc, to mluví za vše. Těším se na ně moc. Je to nová výzva a jsem rád, že mohu tu Itálii opět poznat z nějaké jiné stránky. Opravdu se moc těším. Mám navíc obrovskou výhodu skrze to, že znám celý realizační tým i s trenérem. To je pro mě velice důležité, i to že si mě trenér vybral a ta společnost, která do toho vstoupila (City Football Group), mi dává taky ohromné plus. Kdyby se nesešlo jedno z druhým, tak bych třeba do Palerma nepřestoupil, ale tím, že se to tak krásně skloubilo, že mě chtěl trenér a vstoupila do toho tak velká společnost, která má ambice, tak se stal ten projekt pro mě opravdu zajímavým.
Myslím si, že do několika let bude hrát Palermo, jestli to nestane už teď, Serii A, a pak případně i evropské poháry. Ta společnost tomu fakt rozumí, viz. Manchester City, který válí, a na tom má ta společnost velkou zásluhu.

Jak se Vám líbí samotné město a jaká životní změna to bude ve srovnání s Benátkami?
Samozřejmě, že po té životní stránce to bude jiné. Sever je přeci jen blíže k nám, k Česku a ten Jih, je de facto tady, takže tu bude celý rok teplo, bude to zase zajímavější. Člověk si bude muset asi trochu zvyknout, ale ta nátura Italů je mi už bližší a už to tady prostě znám, takže bych velké změny neočekával. A ti lidé tím fotbalem tady prostě žijí hodně. Dá se očekávat, že budu s fotbalem v kontaktu pořád, třeba i ve městě.

Klub je nově součástí City Football Group, kam patří známé kluby v čele s Manchesterem City. Hrálo i toto získané know how klubu roli ve Vašem rozhodování?
Jak už jsem říkal, tak to hrálo roli jednoznačně.  Mluvil jsem i s ředitelem, který je součástí City Group a pracuje přímo pro Palermo a nastolůená vize se mi velice líbí.  Ta společnost  vlastní, tuším nějakých deset, jedenáct týmů po celém světě. Z toho má Palermo nějakých 80 procent, což je hrozně moc. Myslím, že to budou rozumně řídit a moc se na tu spolupráci těším.

Byla zde možnost dalších destinací, případně návratu do Česka?
Nějakým způsobem to na stole bylo. Bylo to i v nějaké fázi řešení, ale ještě chci zůstat v zahraničí, dokud to půjde, mám ty cíle teďka takové. Na návrat do Česka je ještě čas. Dokud člověk ještě žije v zahraničí a naplňuje jej to, tak to je nejdůležitější.

Sledoval jste cestu plzeňské Viktorie do LM? A jste ještě stále s někým z kádru v kontaktu?
Jednoznačně. Moc jsme to klukům přál a myslím si, že zaslouženě tu Ligu mistrů budou hrát. Samozřejmě pro ten tým je to zase nový náboj, a podle mě si to žádný jiný tým v Česku nezaslouží více.
Jsem v kontaktu s Honzou Kopicem, se kterým se hodně bavíme a všem těm klukům to přeju. Je tam vlastně stále pár kluků, se kterými jsem hrával a je to skvělá vizitka pro český fotbal.

 Zdroj: sport-invest.cz