Druhý Stramaccioni to určitě není. Ať do Sparty přivede dvě posily z Dánska, co nahradí Hložka, říká o Priskem Vízek

Ani Adrián Guľa, ani nikdo z Německa. Šanci vést Spartu dostal dánský odborník Brian Priske, jehož jméno se klubu povedlo držet celou dobu v tajnosti. Bude on tím, kdo vrátí na Letnou radost a s ní spojené tituly? To ukáže až čas. Katastrofální experiment pod taktovkou italského šviháka Andrey Stramaccioniho se prý ale opakovat nebude. „Priske je evidentně jiná liga. Ovšem i on to bude mít dost těžké, neboť Sparta je drtičem trenérů,“ připomněl Ladislav Vízek v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Druhý Stramaccioni to určitě není. Ať do Sparty přivede dvě posily z Dánska, co nahradí Hložka, říká o Priskem Vízek

Jméno nového vládce rudé lavičky překvapilo i jeho. A není se co divit, když v médiích tento dánský kormidelník mezi kandidáty na prestižní post vůbec nefiguroval. V belgických Antwerpách ostatně skončil teprve minulý týden. Jeho přesun do Prahy byla tak trochu akce Kulový blesk, je však jisté, že si ho Sparta nejdřív důkladně proklepla. A podle všeho se jedná o muže, jenž je pro ni typologicky vhodným koučem.

„Nejsem proti tomu, aby Spartu vedl trenér z ciziny. Navíc i dle vyjádření Tomáše Rosického bylo celkem jasné, že se klub hodlá vydat právě touto cestou. V Česku vhodného kouče holt nenašli a vlastně se tomu ani příliš nedivím. Uvidíme, jak to půjde Priskemu. Určitě je ale lepší volbou než Guľa, jehož příchod by byl další omyl,“ prohlásil Vízek.

Že se pětačtyřicetiletému rodákovi z Horsens povedlo na střídačce Midtjyllandu, respektive Antwerp, vyřadit týmy Jindřicha Trpišovského i Pavla Vrby, podle legendy Dukly příliš velkou roli nejspíš nehrálo. „Nemyslím si to. Je to taková třešnička na dortu, malý bonus, ale nic víc. Jestli je lepší kouč než oni dva, to bude muset nejdřív dokázat. A já jsem na to osobně moc zvědavý,“ konstatoval Vízek.

„Podle mě je otázkou, zda vůbec ví, do čeho jde. Jestli chápe, že bude od začátku pod obrovským tlakem na výsledky, že ve Spartě bude muset ihned vyhrávat. A všechno, co jen jde. Navíc je trochu s podivem, že se na nových posilách začalo pracovat předtím, než k týmu přišel. Snad si tak k tomu ještě bude mít co říct,“ dodal olympijský vítěz, podle kterého by Priskeho znalost dánského trhu mohla hodně pomoci.

„Určitě jsem pro, aby si do týmu přivedl nějaké své koně. Zase jich nesmí být až moc, ale to Sparta ani nedopustí. Priske není druhý Stramaccioni, aspoň věřím, že ne. Ten si myslel, že si prostě nakoupí jedenáct hráčů a s nimi celou ligu převálcuje, ale takhle to samozřejmě nefunguje. Myslím si, že Ital českou soutěž zkrátka hrozně podcenil. Měl se nejdřív někoho zeptat, jak to tady funguje. Priske ale stejnou chybu určitě neudělá,“ zahrál si na prognostika Vízek.

„Ať si ovšem přivede do týmu ideálně dva dánské hráče, kterým bude hodně věřit. Pokud budou posilami, Spartě to může jenom prospět. Už udělala Mejdra, jemuž se povedlo pár zápasů. Ale dobře, je to silový fotbalista a třeba bude platný. Já však upřímně říkám, že moc kluků z české ligy, kteří by měli na to Spartu povznést, tady běhat nevidím. Vždyť se podívejte na to, jak těžce tu Slavia hledá útočníka, jenž by jí fakt pomohl,“ dodal Vízek.

„Ani současní hráči Sparty sami od sebe výrazně lepší už nebudou. Musí je někdo oživit a nakopnout, což nejlépe udělá právě nový trenér. Když si k tomu přivede dva nebo tři dánské šikuly, tak jedině dobře. Ale musí mít šťastnou ruku, jinak mu jejich příchod hned omlátí o hlavu,“ rozesmál se vyhledávaný kritik a glosátor.

První těžký úkol Priskeho je zcela jasný. Tedy zalátat díru po nejlepším hráči ligy Adamu Hložkovi, který brzy stvrdí svůj přestup do německého Bayeru Leverkusen. „Už jsem četl, že ho chtějí nahradit týmově. To jsou ale jenom takové kecy. Je jasné, že za něj budou muset někoho přivést. Když to budou dva výborní Dánové, které doporučí přímo Priske, bude to to nejlepší, co by Spartu mohlo nyní potkat. Z Česka ho totiž nikým nenahradí, to je jasné,“ uzavřel Vízek.