Nevýrazné statistiky? Ale kdeže! Messi je i tak dle hodnocení třetím nejlepším hráčem v Evropě

Messimu je často fanoušky či medii vyčítáno, že během své francouzské anabáze nepředvádí takové výkony, které by se zobrazily na jeho gólových statistikách.

Nevýrazné statistiky? Ale kdeže! Messi je i tak dle hodnocení třetím nejlepším hráčem v Evropě

Všeobecně totiž převládá názor, že co se obtížnosti týče, patří francouzská liga mezi ty nejméně náročné. Prakticky zde úřaduje jen jeden tým, který má pod svými křídly takové hráče, jako jsou Neymar, Veratti, Mbappé, Di Maria nebo právě i Messi.

Věhlasný kapitán argentinského reprezentačního výběru letos zažil v barvách PSG svou vůbec první sezonu, ve které se čekalo, že bude vzhledem k nižší obtížnosti statisticky válet. To se však nestalo.

Messi má k dnešnímu dni na kontě čtyři ligové góly a třináct asistencí. Téměř polovinu svých zápasů přitom strávil na pozici hrotového hráče (někdo by řekl i falešné devítky), odkud se ovšem stále gólově špatně prosazoval. A když takový hráč světových kvalit nedává góly, kritici si na něm smlsnou.

Málokdo se ale na věc dívá z vícero úhlů pohledu. Jak nám nyní například ukazuje statistika ze serveru whoscored.com, kde se pravidelně shromažďují zápasové statistiky, býval vždy Messi jedním z nejplatnějších hráčů na trávníku.

Ač se třeba nezapsal do kolonky střelců či asistentů, stále svůj tým zásoboval přesnými pasy či jej podporoval při zakládání útoků, čímž si vysloužil průměrné skóre 7,71 za zápas.

Upřesníme-li si, že každý hráč je hodnocen na základě svých výkonů nějakým číslem, kde desítka je nejvyšší možné udělené číslo, je z Messiho rázem třetí nejplatnější hráč v Evropě. Výkonnostně ho předčil jen jeho spoluhráč Kylian Mbappé a pak hvězda Bayernu Robert Lewandowski.

Pohledem celé tabulky:

1. Robert Lewandowski (Bayern Mnichov) 7.93
2. Kylian Mbappé (PSG) 7.91
3. Lionel Messi (PSG) 7.71
4. Karim Benzema (Real Madrid) 7.68
5. Mohamed Salah (Liverpool) 7.68
6. Joshua Kimmich (Bayern Mnichov) 7.63
7. Christopher Nkunku (RB Lipsko) 7.62
8. Ousmane Dembélé (Barcelona) 7.60
9. Neymar (PSG) 7.59
10. Erling Haaland (Borussia Dortmund) 7.56

Zdroj: whoscored.com