Odvolání Vrby mě překvapilo, hráči musí začít sami u sebe, říká Milan Fukal. V čem viděl začátek konce?

Ligový ročník jde neúprosně do finiše, už teď je ale jasné, že Sparta bude opět bez titulu. Definitivně přišli Letenští o naději v neděli, kdy se zápasu v Plzni přijeli jen zúčastnit. A tomu odpovídal i výsledek. Tedy porážka 0:3, po níž byl z funkce odvolán kouč Pavel Vrba. Jak se na jeho vyhazov dívá legendární zadák Sparty Milan Fukal? A byl by pro, aby žezlo převzal trenér z ciziny?

Odvolání Vrby mě překvapilo, hráči musí začít sami u sebe, říká Milan Fukal. V čem viděl začátek konce?

„Všichni viděli, že hra Sparty ideální vážně nebyla. Tak to bohužel je. Na druhou stranu, že to na klubu vyřeší odvoláním Pavla Vrby, mě docela překvapilo. Čekal jsem, že odejít budou muset jiní. Zvlášť když s Vrbou v zimě na Letné prodloužili smlouvu. Měl jsem za to, že tohle je trenér, s nímž se počítá pro delší čas,“ poznamenal Fukal v rozhovoru pro eFotbal.

V první řadě je zklamán z výkonů některých hráčů. A hlavně z přístupu, s nímž v Plzni na trávník vyběhli. „Že to ani letos nebude na titul, jsem já osobně očekával. Hlavně Slavia je na tom zkrátka pořád lépe. Ale že nastane takový rozdíl i v nasazení, navíc ještě při zápase v Plzni, to je něco, co prostě nedokážu pochopit. To je totiž začátek konce,“ prohlásil Fukal s tím, že svými možnostmi i zázemím má být přitom Sparta velké části ligy odskočená.

„Navíc když už hraju jen o třetí místo, pořád je přece v sázce moje čest. Tak bojuju aspoň za ni. Nic takového jsem teď ale na Spartě neviděl. Nebo ano, ale jen u některých. Třeba v Plzni je však naprosto nemyslitelné, aby naplno hrál jen někdo. A i proto míří Viktoria k titulu. A že ne vždy hraje úplně hezký fotbal, to je v tuhle chvíli vedlejší. Základ je podat na place pokaždé maximum. To ale musí začít hráči sami u sebe,“ dodal někdejší skvělý stoper.

Tak jako tak, kocábka s vlajkou Sparty má už jiného kormidelníka. Sezonu dojede dosavadní asistent Michal Horňák a pak se bude hledat nový vládce lavičky. Zas a znova, chtělo by se poznamenat. „Když pominu éru Andrea Stramaccioniho, rozhodně si nemyslím, že by problém Sparty byl ve trenérech. To opravdu ne. Kouč sám o sobě ale může věci ovlivnit jen do určitého bodu a pak už to musí převzít samotní hráči. A to se bohužel neděje,“ uvedl bývalý reprezentant.

„Podívejte se třeba na Haraslína s Peškem. Když přišli, bylo to super, Spartě dodali přesně to, proč si je vzala. Nebáli se chodit jeden na jednoho, brali to na sebe a vytvářeli šance pro ostatní. Jak je ale možné, že se to teď z jejich hry vytratilo? Zmínil jsem tyhle dva, ale podobný problém je nejspíš i u ostatních. Třeba Hložek je kapitola sama o sobě. Furt se řeší, kdy odejde pryč, což takhle mladému klukovi na pohodě asi dvakrát nepřidá. No a pak je tady Ladislav Krejčí mladší. Velmi nadstandardní fotbalista a člověk, co i povahově je podle mě v pořádku. Jen se má starat čistě o zápas a ne o rozhodčí a všechno kolem. Nechápu, že mu tohle nikdo neřekne,“ kroutí hlavou.

Podle zákulisních informací je už téměř jistě, že léčbu Sparty by měl od léta zahájit trenér ze zahraničí. A stejné informace má i Fukal. „Přímo od lidí z Německa jsem slyšel, že Sparta hledá kouče tam. Na příkladu pana Stramaccioniho se přitom ukázalo, že trenér z ciziny dobrá volba vážně nebyla. Mohl by Němec dopadnout lépe? Kdoví. Na druhou stranu mnoho vhodných adeptů z Čech teď asi není. Jasně, mohl by se vrátit třeba Ivan Hašek nebo Víťa Lavička, já si ale říkám, proč nedat šanci někomu neokoukanému, jako to udělala Sparta s panem Trpišovským. Napadá mě třeba pan Svědík. Ale těžko říct, jestli by zrovna on byl tím pravým koučem pro Spartu,“ konstatoval Fukal.

„Mnohem víc než zahraničního trenéra bych ale uvítal, kdyby někdo z vedení klubu předstoupil před veřejnost a jasně řekl, jaký fotbal chce hrát, kam se s ním hodlá za několik let dostat a kdo to bude během té doby trénovat. A ne pořád měnit kouče s tím, že teď už bude konečně lépe. Alespoň takový je můj názor,“ uzavřel stoper se zkušenostmi z bundesligy.

Výměna trenéra? Na Spartě se musí udělat pořádek někde úplně jinde, říká Jaromír Blažek