Revoluce schválena. UEFA potvrdila drastickou reformu Ligy mistrů

Výkonný výbor Evropské fotbalové unie na úterním zasedání ve Vídni schválil podobu nového rozšířeného formátu Ligy mistrů od roku 2024. UEFA to potvrdila i na své webové stránce. Skupinová fáze se rozšíří o čtyři kluby ze současných 32 na 36 účastníků.

Revoluce schválena. UEFA potvrdila drastickou reformu Ligy mistrů

Změněný formát dostanou i další soutěže UEFA - Evropská liga a Evropská konferenční liga. V LM každý tým odehraje ve skupině ne deset zápasů, jak se původně navrhovalo, ale jen 8. Jde o tzv. „Švýcarský model”, do kterého přibudou dva ze čtyř klubů na základě výsledků v domácí soutěži, resp. na základě společných výsledků z předcházejícího ročníku.

Pokud by se udělovala místa podle aktuálního stavu, tak automatickou pátou vstupenku do skupinové fáze by dostala Anglie, druhou Nizozemsko, přičemž třetí tým Eredivisie by putoval do předkol LM. UEFA už dávno oznámila, že podle reformy by se namísto skupinového formátu soutěž měla hrát ligovým se 100 zápasy. Momentálně má skupinová fáze 96 zápasů, pokles z 10 zápasů ve skupině na 8 by dodal dalších 64 duelů. Do osmifinále by přímo postoupilo 8 mužstev, dalších 16 by hrálo baráž o postup mezi 16 nejlepších.

Ve skupině tak každý bude mít garantovaných osm zápasů s osmi různými soupeři, přičemž čtyři zápasy odehraje doma a čtyři venku. Podobné změny formátu čekají i Evropskou ligu (EL) a Evropskou konferenční ligu (EKL). „Po dlouhých a vyčerpávajících jednáních zainteresovaných stran exekutiva UEFA dnes ve Vídni odsouhlasila finální formát a obsazení evropských klubových soutěží od sezóny 2024/2025. Navázali jsme na změny odsouhlasené už v dubnu 2021 představením tzv. Švýcarského systému,“ uvedla UEFA na svém webu.

UEFA též určila kritéria rozdělení čtyř nových míst. Neuplatnila naopak jejich udělení podle klubového rankingu založeného na historických úspěších, ale vzala do úvahy ranking zemí založených na výsledcích v domácích ligách. „Je to spravedlivější a odpovídá to našim principům solidarity a snahy o ochranu národních soutěží,“ dodala UEFA.

Jedno dodatečné místo do skupinové fáze tak dostane klub z třetího místa ligy asociace na 5. místě v řebříčku zemí UEFA. Další přímé místo dostane domácí šampión z tzv. mistrovské větve kvalifikace, čím se současný počet čtyř klubů rozšíří na pět. Zbývající dvě vstupenky případnou dvěma asociacím nejlepším společným koeficientem založeným na výsledcích mužstev z předcházející sezóny. Dostanou je kluby, které v lize skončí hned za pozicemi zaručujícími účast v LM.

„UEFA dokázala, že respektuje vlastní hodnoty založené na otevřenosti soutěží. Slyšeli jsme názory fanoušků, hráčů, trenérů, národních asociací, klubů i lig. Jsme přesvědčení, že nový formát bude vybalancovaný, přinese zkvalitnění soutěží UEFA, i zvýšení finančního zisku, který poputuje zpět klubům,“ uvedl prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Tyto snahy si vysloužily kritiku například od organizace Evropské ligy (EL), která zastřešuje více než 900 klubů z 32 profesionálních fotbalových soutěží v 25 zemích.

Zdroj: Šport.sk

Moje budoucnost v lize je o tom, jestli budu zdravý a dál budu stačit mladým, tvrdí Procházka. Zájem Zlína prý trvá