Navždy v našich srdcích. Liverpool dnes vzpomíná na Hillsborough

Ve fotbalové historii je celá řada jubileí, momentů a historických výročí. Některá jsou radostná a jiná tíží srdce do dnes. Jedno smutné výročí připadá i na dnešní den.

Navždy v našich srdcích. Liverpool dnes vzpomíná na Hillsborough

Nikdy nezapomenuti. Před třiatřiceti lety došlo k nejtragičtější události v historii Liverpoolu. Neštěstí v Hillsborough si v tento den roku 1989 vyžádalo 97 nevinných životů.

Minutou ticha, uctil jejich památku Anfield již ve středu, při odvetním klání Ligy mistrů. Při emočně silném momentu na jindy bouřlivém stadionu zavládla minuta ticha.

Ke katastrofě došlo v roce 1989 během semifinále FA Cupu, kdy Liverpool nastoupil proti Nottinghamu Forest. K incidentu došlo na tribuně Leppings Lane, uzpůsobené na stání, která byla určena liverpoolským fanouškům.

Krátce před tím, než měl zápas vypuknout, došlo k nařízení od policejního velitele Davida Duckenfielda. Ten chtěl zmírnit  nátlak a přeplněnost  u vstupu na stadion, a tak nechal otevřít nedalekou vstupní bránu. To vedlo k přílivu příznivců, kteří vstupovali na místa na stání, ve kterých se nacházeli fanoušci Liverpoolu, což následně způsobilo zničující tlačenici.

Bezprostředně po katastrofě policie South Yorkshire uvedla tisku, že za daný incident mohli liverpoolští příznivci, kteří byli pod vlivem alkoholu, což následně eskalovalo v chuligánství.

V roce 1990 však bylo odhaleno, že hlavní příčinou bylo selhání policie při kontrole zástupu fanoušků.

Vyšetřování koronera, ke kterému došlo o rok později, ovšem tvrdilo něco jiného. Dle prvního vyšetřování, se jednalo o náhodná úmrtí.

Rodiny zúčastněných zpochybnily tato zjištění  a zahájily dlouhou kampaň za to, aby byla záležitost znovu prošetřena.

Druhé vyšetřování v Hillsborough proběhlo v letech 2014 až 2016, přičemž koroner rozhodl, že ke katastrofě došlo kvůli policejním a záchranným složkám, které zanedbaly své povinnosti.

Vyšetřování také zjistilo, že k smrtelné tlačenici přispěl samotný design stadionu, a že příznivci nenesli vinu za události vedoucí k tragédii.

„Spravedlnost pro 97“ je prapor, pod kterým příznivci Liverpoolu běžně vyzývají k tomu, aby se odpovědní lidé zpovídali za tragédii v  Hillsborough.

Po mnoho let fanoušci volali po „Spravedlnosti pro 96“, avšak  toto číslo bylo revidováno, a to v důsledku soudního rozhodnutí, že smrt Andrewa Devina, který na stadionu utrpěl celoživotní zranění, z něj také činí obět této smutné události.

Hráči a zaměstnanci celého klubu dnes pámatku uctili minutou ticha, v čase 15:06, kdy došlo k onomu zastavení zápasu.

Zdroj: thisisanfield.co, dailymail.co