Že Sparta získá titul, jsem si nemyslel už v zimě. Teď je ale zpátky ve hře, těší Siegla

V dresu Sparty prožil nejbáječnější léta kariéry. Střílel jeden gól za druhým, fanoušci ho milovali za jeho povahu na hřišti i mimo něj.  On sám pak svému milovanému klubu přát štěstí nikdy nepřestal. O to je teď Horst Siegl radši, že se Letenští zvedli a po čtyřech ligových výhrách v řadě možná zase pošilhávají až úplně nejvýše. Tedy po poháru pro mistra soutěže. 

Že Sparta získá titul, jsem si nemyslel už v zimě. Teď je ale zpátky ve hře, těší Siegla

Je už podle vás Sparta plnohodnotně zpátky v boji o titul?
Tím, že teď zvládla dva venkovní zápasy, což u ní nebylo vždy zvykem, udělala v součtu s těmi domácími ze čtyř utkání dvanáct bodů. Díky tomu i díky zaváhání Slavie s Plzní se dotáhla blíž předním pozicím a to je před nadstavbou skvělou zprávou pro celou ligu. Kdyby Sparta naopak dál ztrácela, tak už v této fázi nemá žádnou šanci. Teď je ale opravdu zpátky ve hře, byť největší šanci na první místo po základní části má v tuhle chvíli Slavia. Ostatně i proto, že má ze všech těch tří týmů v závěrečných dvou kolech nejlehčí los.

Sparta začala pravidelně bodovat až ve chvíli, kdy se už na Letné de facto sami odhlásili z boje o titul. Jak může tohle sejmutí tlaku z beder mužstva pomoci hráčům v náročném zbytku sezony?
Abych řekl pravdu, tak já s tím, že Sparta získá titul, nepočítal už ani během zimy. Po nevydařeném vstupu do jara pak byla její situace ještě samozřejmě mnohem složitější. Já ale říkám, že Sparta nemůže koukat doleva či doprava, ovšem jen a pouze dopředu. A to za každé situace. Proto jsem moc rád, že se na ty dva týmy před sebou aspoň takhle dotáhla. Teď ji čeká Slovácko, které může favoritům sebrat body i v nadstavbě. To samé Baník. Ještě nás tak čekají hodně zajímavé zápasy.

Už desátý gól v sezoně o víkendu zaznamenal produktivní útočník Tomáš Čvančara. Překvapuje vás, jak rychle se ve Spartě chytil?
Ještě bych neřekl, že se nějak rozstřílel. Ale šanci dostal a chytil ji, za což jsem samozřejmě rád i za něj. Stěžejní kanonýr týmu to však zatím není. V koncovce se ale na něj může Sparta celkem spolehnout, což je to hlavní. Ve Spartě to ani jiné být nemůže, zvlášť u hráče na tomto postu. Má tak nadosah i korunu pro krále střelců, byť na Ondru Lingra s Jeanem-Davidem Beauguelem ztrácí v tuhle chvíli tři body.  Což se dá ale hravě smáznout během nadstavby.

Hodně chválen je za své výkony mladý stoper Martin Vitík. Neměl dostat šanci v základu už na podzim?
Asi ano, mládí vpřed. Tohle já prosazuji, na druhou stranu to ale musí být na hřišti vždy vyvážené. I mladí kluci se zkrátka musí od někoho učit. Hlavně je však dobře, že se celá defenzivní čtyřka mužstva ustálila a že už Sparta nedostává tolik branek. Vedle Hancka chytil Vitík pohodu a klid, po slabším období se napravo rozehrál Wiesner. Na druhou stranu obrany se pak po zranění vrátil Höjer. Celkově trenér Vrba už asi našel sestavu, jíž věří a určitě je rád, že se teď vítězí a on do ní nemusí sahat. Navíc co si budeme povídat, kdyby Spartě nebo Plzni vypadlo devět hráčů, jako se to stalo Slavii, tak mají oba týmy hodně vážný problém.

Co jste vlastně jako kovaný sparťan říkal na Vrbova slova, že v Evropské konferenční lize teď bude fandit Slavii?
Rozumím tomu, proč to řekl. Potřebuje, aby Slavia hrála evropskou soutěž co možná nejdéle, aby tím pak tříštila své síly. Myslím, že přesně tak to i Vrba myslel, navíc to asi pronesl i trochu z hecu. Na druhou stranu, všem našim týmům v Evropě je třeba držet palce. A platí to i pro Slavii, což se ale od sparťana blbě poslouchá.

Ligu teď vede Slavia o bod před Plzní, o čtyři body za sešívanými je Sparta. Jak se tyhle týmy seřadí na konci soutěže?

Já jsem hlavně rád, že je to takhle vyrovnané a že to slibuje otevřený boj až do konce. Hodně by mohla napovědět už poslední dvě kola základní části. Pokud Slavia udrží první místo, bude mít pak ve vyřazovací části obrovskou výhodu, protože s těmi nejsilnějšími týmy odehraje zápas doma. U Sparty si potom myslím, že nakonec bude bráno jako úspěch, když dokáže skončit druhá. Každopádně to ještě bude hodně zajímavé a já se na závěr ligy už moc těším. Nadstavba je takové fotbalové play-off, což by měli náležitě ocenit i diváci.

Csaplár se mýlí: EKL není evropská ČFL. Jsou v ní i lepší týmy než v EL. A Pohár UEFA s Libercem byl také ČFL?