Přijde Abramovič o Chelsea? Britové jej už z Londýna vyhnali, teď jej chtějí zbavit i fotbalového klubu

Velká Británie a její ministerský předseda Boris Johnson patří k hlavním proponentům tvrdé reakce západu na ruskou okupaci Ukrajiny. Ruský miliardář v Anglii zase symbolizuje nejznámější propojení ruské oligarchie s britským veřejným prostorem. 

Přijde Abramovič o Chelsea? Britové jej už z Londýna vyhnali, teď jej chtějí zbavit i fotbalového klubu

Zabavte mu Chelsea i jeho nemovitosti v Londýně. S těmito požadavky přišli do anglického parlamentu labourističní poslanci, kteří argumentují napojením Romana Abramoviče na Putina a kremelské nejvyšší kruhy. Sám Abramovič přitom již necelé čtyři roky v Anglii nežije a Chelsea může podporovat jen na dálku/v evropských soutěžích při zápasech venku, když mu anglické úřady v roce 2018 neprodloužili víza a Abramovic pak nuceně vyměnil Londýn za Izrael. Nyní se podle všeho chystá další omezení jeho londýnských držav.

Chelsea patří od Abramovičova nákupu v roce 2003 především díky jím investovaných miliardám liber mezi nejúspěšnější anglické fotbalové kluby, když tým pětkrát vyhrál Premier League a zvítězil i v Lize mistrů a Evropské lize. Abramovič díky Chelsea vstoupil v širokou známost a nejprve se nechal částo na Stamford Bridge vídávat, postupně ale jeho veřejné vnímání v Británii - po otravě Litviněnka a Skripala ruskými tajnými službami - bylo stále problematičtější. A nyní, s vojenským útokem na Ukrajinu, se Chelsea podle všeho ocitne pod rostoucím tlakem, aby své vazby na Abramoviče rozvázala.   

Sám Abramovič podle Daily Mail důrazně odmítá, že by na ruského prezidenta Vladimíra Putina a kremelské kruhy měl mít vazby, a tudíž odmítá i sankce na svou osobu namířené. Tyto nicméně exekutiva Borise Johnsona už zavedla, podle expertů není pravděpodobné, že by Abramovič ještě někdy získal možnost v Británii žít. Nyní se hraje o Chelsea. Budou si Blues hledat nového majitele?

zdroj: Daily Mail