Exboleslavský Fabián prohrál za večer 300 tisíc v ruletě. V klubech se neřeší psychika hráčů, říká

Tomáš Fabián patřil po postupu Mladé Boleslavi do české nejvyšší fotbalové soutěže k velkým talentům Středočeského klubu. Pak ale nadějného obránce zastavilo zranění, které u mladého fotbalisty bylo spouštěčem psychických problémů, kvůli kterým nakonec skončil až v léčebně v pražských Bohnicích. „Měl jsem najednou hodně volného času. A protože k tomu fotbalové prostředí doslova vybízelo, sklouznul jsem k hraní,“ sdělil současný obránce divizních Kosmonos v obsáhlém rozhovoru serveru iSport.cz.

Exboleslavský Fabián prohrál za večer 300 tisíc v ruletě. V klubech se neřeší psychika hráčů, říká

Po zranění, které boleslavskému talentu přibrzdilo rozlet v kariéře, totiž v souvislosti s volným časem a penězi přišel poker, alkohol, ruleta… Zabijácká kombinace přivedla mladého fotbalistu právě až do proslulých Bohnic. „Úplně ty nejhorší případy svléknou, připoutají k lůžku a dají jim léky, aby se zklidnili,“ sdělil v rozhovoru Fabián, podle kterého je velký problém to, že české kluby příliš nepracují s psychikou hráčů. Shoda s Juliusem Lavickým z hitu Vyšehrad čistě náhodná?

„V pubertě jsem tyhle problémy vůbec neregistroval. Když jsem přecházel z dorostu do juniorky a později do áčka v Boleslavi, všiml jsem si, že se tam něco děje. Kluci po zápase sázeli na sport, do čehož jsem se začal postupně taky zapojovat. Bylo to ale spíš jen tak ze srandy. Nebral jsem to jako problém. Až později jsem pochopil, že je tím fotbalové prostředí doslova prolezlé,“ uvedl někdejší talent, který se nyní živí jako masér.

V klubech chybí odborníci

 Podle něj je jedním z důvodů gamblingu fotbalistů to, že jsou v jádru soutěživí. „Chtějí vyhrávat na hřišti i mimo něj, třeba v sázení na mobilu,“ soudí Fabián s tím, že to má spojitost i s poměrně dobrými platy fotbalistů. „Obzvláště u mladých hráčů je to velký kámen úrazu. Když kluk dostane v sedmnácti letech první výplatu dvacet až třicet tisíc, jsou to pro něj neskutečné peníze. Tihle kluci navíc většinou bydlí u rodičů, takže nemají téměř žádné náklady na život. Neví, co s penězi dělat a na koho se obrátit, aby jim s tím poradil,“ má jasno.

„Nevím, jak to funguje v předních klubech, jako je Sparta a Slavia, ale v Boleslavi nikdo takový nepracoval. Hráči to museli řešit externě mimo klub. Je opravdu důležité mít někoho, kdo vám řekne: Odkládej si deset tisíc, za pár let budeš chtít rodinu a může se to hodit. Nekupuj si bávo na splátky, kup si něco levnějšího, na co máš. Jenže ten mladej kluk chce drahé auto a telefon, aby se vyrovnal starším hráčům. Musí jim to někdo vysvětlit,“ popsal dále Fabián velký kámen úrazu mladých fotbalistů. Sám začal trávit čas v černých hernách i oficiální kasinech. „Lidi tam věděli, že jsem fotbalista a, že ze mě koukají nějaké potenciální peníze. Podle toho se ke mně i chovali, což mi bylo příjemné. Bral jsem poker dlouhou dobu jako brigádu,“ vysvětlil dále.

Psychiatrická léčebna? Malé vězení

Sám Fabián byl podle svých slov dlouho „pouze“ zarytým hráčem pokeru, který si víceméně držel zábrany. „Jenže pak jsem se jednou napil a ztratil zábrany. Za sedm let hraní pokeru jsem vyhrál zhruba půl milionů. Jenže na ruletě jsem to pak začal rychle prohrávat. To byl ten moment, kdy jsem si řekl, že je něco špatně,“ popsal obránce Kosmonos. Jenže, přišel další problém. „Snažil jsem se to s ním řešit a poker omezit. To se mi sice docela povedlo, jenže na terapiích jsem lhal, že nehraju vůbec. A do toho jsem začal ještě se živou ruletou.“ A poté, co za večer prohrál na ruletě 300 tisíc, rozhodl se nastoupit do Bohnic… „Mě dali do pavilonu, kde se léčí závislosti. Byl jsem pohromadě s gamblerama, alkolikama i feťákama. Úplně ty nejhorší případy, které jim tam vozí policie, svléknou, připoutají k lůžku a dají jim léky, aby se zklidnili. Já jsem byl naproti nim fotbalista, který měl do té doby život sportovce. Fyzicky na mě nebyla závislost nějak znát, nemusel jsem brát žádné léky ani jsem se nechoval výstředně. Když jsem viděl tohle, docela mě to vystrašilo.“

Fabián nemá na pobyt v Bohnicích hezké vzpomínky. „Upřímně, bylo to tam hrozný. Ten smrad si pamatuju do dnes. Pak přijdete na pokoj a vidíte tam feťáka, jak si balí trávu, kterou tam tajně propašoval. Funguje to tam jako takové malé vězení. Řád a pravidla, která se tam musí dodržovat, jsou velmi podobná. Je to úplně jinej svět,“ vzpomíná Fabián, který si nyní od her drží odstup.

Zdroj: iSport.cz

Budoucnost Neymara? Slova o Barceloně rozhodně nečekejte, Brazilec by rád vyzkoušel…