Zaplatí Češi za vlivného Křetínského stamiliony kvůli čáslavské hoře odpadků překřtěné na West Ham Hill?

Majitel pražské Sparty a čerstvý spolumajitel West Hamu United Daniel Křetínský byl v pondělí 10. ledna 2022 podle žebříčku Seznamu Zprávy vyhlášen nejvlivnějším mužem českého fotbalu. Ve stejný den večer pak Česká televize ve svém pořadu Reportéři ČT uvedla další reportáž s názvem „Hora peněz II“ o sporu města Čáslavi s významnou skládkovou firmou AVE CZ, kterou Křetínský ovládá. Podle Čáslavi tato společnost dlouhé roky obchází zákon a neplatí poplatky za ukládání odpadů na tamní skládce. Městu a Státnímu fondu životního prostředí podle radnice nezaplatila v úhrnu skoro čtyři miliardy korun. 

Zaplatí Češi za vlivného Křetínského stamiliony kvůli čáslavské hoře odpadků překřtěné na West Ham Hill?

Středočeská Čáslav se proto rozhodla neuhrazené stamiliony korun vymáhat jako škodu po státu. Hrozí tak, že tyto vysoké částky zaplatí za firmu jednoho z nejbohatších Čechů všichni čeští daňoví poplatníci, tedy  včetně fanoušků konkurenční Slavie, Bohemians, Viktorie Plzeň, Baníku Ostrava ad.

Čáslavský rodák: „Hora odpadků jako podíl ve West Hamu“

„Na počest Daniela Křetínského jsem jeho horu odpadků za mým rodným městem pojmenoval West Ham Hill. Sedmadvacetiprocentní podíl v anglickém klubu ho stál přesně tolik, kolik neodvedl státu a městu za ukládání odpadu,“ napsal v této souvislosti na Twitter čáslavský rodák, publicista a projektový manažer Jiří Vojáček.  V reportáži České televize se totiž hovoří o čtyřech miliardách neuhrazených poplatků (2,3 miliardy státu, zbytek městu za období 2012 do doku 2019) a za zmíněný podíl ve West Hamu United měl Křetínský koncem roku 2021 podle britských médií zaplatit 150 milionů liber, tedy asi 4,4 miliardy korun.  

Ještě na chvíli zpět ke Křetínského pozici v českém fotbale. Jak jsme uvedli, v premiérovém vydání žebříčku Seznamu Zprávy shlíží Daniel Křetínský na ostatní osobnosti z první, tedy nejvyšší pozice nejbohatší z nich.  Majitel fotbalové Sparty, který podle časopisu Forbes ovládá majetek ve výši 87,8 miliardy korun, je tedy podle Seznamu Zpráv nejvlivnějším mužem českého fotbalu.

„Svůj investorský talent Křetínský rozvíjí především prostřednictvím Energetického a průmyslového holdingu, a to v mnoha evropských zemích. Už dávno se nevěnuje jen energetice, v jeho portfoliu najdete podíly například v maloobchodních sítích, e-commerce nebo v médiích. Jistě se najdou hlasy, které nastolí dotaz: A k čemu Danielu Křetínskému ve fotbale všechen ten jeho vliv, prestiž a peníze vlastně jsou, když jeho Sparta v silné konkurenci Slavie domácí tituly pořád nevyhrává?  Nabízí se jednoduchá odpověď, že trofeje vyhrávají fotbalové týmy, a ne výpisy z bankovního účtu,“ napsal šéfreportér Seznamu Zprávy Luděk Mádl a zmínil v souvislosti s Křetínským a jeho vlivem na český fotbal záležitosti jako jsou obchod s televizními právy nebo vize nového stadionu na Strahově.

Dovolil jsem si tedy po tomto vyhlášení napsat na Facebook: Luděk Mádl dal na Seznamu Zprávy na první místo v žebříčku TOP 50 nejvlivnějších lidí českého fotbalu Daniela Křetínského. Asi bych to udělal stejně (miliardy, West Ham, TV práva, Sparta), ale s výhradami. Když si vzpomenu, jak ve čtvrtek 3. června 2021 během volební valné hromady FAČR běhá po sportovním areálu v Nymburce v mobilem v ruce šokovaný a užaslý emisar Miroslav Pelta a volá: Tak nám doktor vzkazuje, že jsme to po.rali.“ 

Kopec, co není na mapě, smrdí jako zapařené ponožky

Nevím, co doktor Křetínský nyní po další reportáži ČT vzkáže svým lidem ve skládkové firmě AVE CZ. 

Nebyla to ostatně první reportáž, už loni v září byla na téma čáslavské skládky odvysílána „Hora peněz I“. Již tehdy se uvádělo, že Křetínského skládkovou firmu AVE CZ vyšetřuje policie, v pondělní reportáži byla další zmínka o tom, že se o věc zajímá NCOZ, tedy Národní centrála proti organizovanému zločinu (její experti pracovali mj. i na známých posledních kauzách Miroslava Pelty či Romana Berbra). Krácení poplatků, tedy vlastně daní,  je totiž trestným činem. Skládkové firmy mají povinnost při ukládání odpadů odvádět obcím i státu poplatky za komplikace, které jim skládka způsobuje i jako kompenzaci za znečištěné životní prostředí. 

„Často vnímáme při nočním odvozu odpadků obří otřesy, až málem spadneme z křesla. A když fouká vítr směrem do města, smrdí to v Čáslavi jako zapařené ponožky,“ stěžovali si v reportážích ČT čáslavští obyvatelé.

Jezdíme kolem Čáslavi, městu v polabské nížině, každé léto na svou oblíbenou najatou chatu na Seči. Mohu tak potvrdit, že skládka v Čáslavi je vidět už zdálky. Myslel jsem si zprvu, že je to nějaká hora, na mapě její název však nenajdete. Z pohledu od hlavní silnice do města je to vlastně velký zelený kopec, do nějž nákladní auta denně zavážejí tuny a tuny odpadů. V Čáslavi stojí skládka už od 90. let. Nejprve ji vlastnilo město, v roce 2012 ji prodalo firmě AVE CZ (tu Křetínského skupina koupila v roce 2013). 

V absolutních číslech to vypadá tak, že třeba v roce 2019 bylo podle starosty Vlastislava Málka (hnutí Čáslav pro všechny) na skládce za Čáslaví uloženo 402 tisíc tun odpadů, kterou dovezlo za město přibližně patnáct tisíc nákladních vozů. Z toho bylo zpoplatněno pouze 35 tisíc tun, tedy necelých devět procent. Za zbývajících 367 tisíc tun (91 procent) odpadků vršících se na hromadě za městem společnost AVE CZ nezaplatila. 

Věc zkomplikovali poslanci, senátoři se obrátili na Ústavní soud

Jenže je tu ještě další problém. Poslanecká sněmovna hlasy poslanců ANO, ČSSD, KSČM, SPD a KDU-ČSL dopustila, aby se do právního řádu dostala právní norma, která je retroaktivní, tedy upravuje pravidla zpětně do minulosti, což je v našem právním řádu prakticky nepřípustné. V prosinci 2020 totiž prošel Poslaneckou sněmovnou zákon, který jde skládkovým společnostem včetně AVE CZ jednoho z nejbohatších Čechů Daniela Křetínského na ruku. Předloňským zásahem poslanců i ministerstva životního prostředí se skládkovým firmám staré dluhy (po třech letech) odpouštějí. 

Případem, který (nejen podle ČT) nese znaky politického lobbingu, se začala zabývat policie a proti zákonu se postavilo přes dvacet senátorů v čele s Ladislavem Kosem z Hnutí pro Prahu 11. V březnu 2021 podali návrh k Ústavnímu soudu na zrušení dvou jeho odstavců, které vymáhání ztěžují. Podle senátorů je tato část zákona neústavní, protože zpětně zasahuje do práv příjemců poplatků. 

Starosta Čáslavi: „Zůstali jsme v šoku“

„Skládky jsou zatíženy vysokými poplatky, aby to byla ta poslední možnost, jak se zbavit odpadu. Téměř každá společnost hledá cestičky, jak obejít nebo snížit poplatky. Ale v takovém rozsahu jako u firmy AVE jsme se nikdy s ničím takovým nesetkali,“ řekl pro ČT mluvčí České inspekce životního prostředí Jiří Ovečka.

„Opravdu jsme zůstali jsme v šoku, když jsme zjistili, že až 91 procent odpadů, které skončily na skládce, nebylo v roce 2019 zpoplatněno,“ prohlásil starosta Čáslavi Vlastislav Málek.

Že Křetínského AVE CZ dlouhé roky obcházela zákon, dokazují podle ČT i zjištění České inspekce životního prostředí. Za nezákonnou evidenci odpadů a neodvádění poplatků uložila společnosti AVE CZ v letech 2013 až 2018 nejméně jedenáct pokut v celkové výši přes deset milionů korun. Navíc po firmě požadovala doplatit více než 107 milionů na účet pro rekultivaci skládek. Zjištění se týkají nejen Časlavi, ale i dalších lokalit, jako je Jindřichův Hradec, Mšeno, Hořovice a další.

Konstrukční prvky z toxického odpadu?

AVE CZ podle České televize kauzu odmítá komentovat. Před úřady se však brání, že za odpad nad maximální limit dvaceti procent firma nemusela vybírat a platit poplatky, protože prý většinu smetí znovu využívala.

„Dělali jsme z odpadů takzvané konstrukční prvky. To znamená, že jsme je používali na stavbu cest, vyráběli jsme svršky a tak dál,“ ohradil se tehdejší jednatel AVE CZ Roman Mužík. Jenže už před téměř čtyřmi lety (v červnu 2018) se pořad Reportéři ČT věnoval mj. i kauze, podle které se mělo ukázat, že firma AVE CZ, která za 429 milionů korun likvidovala největší toxický odpad v Česku, tzv. ostravské laguny, ho údajně vyvážela právě na svou skládku u Čáslavi. 

Jak už bylo uvedeno, v případě společnosti AVE CZ nejde o ojedinělý případ. Kauza v Čáslavi se jen dostala nejdále kvůli zarputilosti a osobnímu nasazení starosty Málka. Upřesněme, že AVE CZ, která ročně pravidelně vydělává stamiliony korun,  patří do Křetínského skupiny EP Industries, čtvrtinu v odpadové společnosti drží Kaprain Industrial Holding Karla Pražáka, bývalého manažera a blízkého spolupracovníka zesnulého majitele PPF Petra Kellnera (partnerkou Kellnerovy dcery, české olympijské reprezentantky v jezdectví Anny Kellnerové je Daniel Křetínský). 

V této chvíli není zřejmé, kdy se Ústavní soud bude čáslavskou kauzu zabývat a a zda problematická ustanovení zákona zruší. Jak píšeme v úvodu článku, město  Čáslav je proto připraveno neuhrazené stamiliony korun vymáhat jako škodu po státu za jeho chybný úřední postup. Zatím to za „propadlé roky“ 2016 až 2017 podle města dělá 108 milionů korun, za roky 2018 až 2019 pak 250 milionů korun.

Co je fakt v Česku velká věc?

„Ať už Daniela Křetínského uznáváte, nesnášíte, obdivujete, nebo mu závidíte, v záležitosti vstupu do West Hamu nezbývá než říct: Je to fakt velká věc. Taková, která nemá v historii českého sportu srovnání,“ napsal loni na podzim Ondřej Škvor, fotbalový zástupce šéfredaktora deníku Sport, který mj. rovněž patří do Křetínského portfolia. 

Dovolil jsem si k tomu na tomto serveru podotknout, co z aktivit miliardáře, milovníka daňových rájů, jehož firmy sídlí v Lucembursku či na Kypru, má fanoušek českého sportu? Ale budiž.

Nejen Lenin říkal, že všechno souvisí se vším. Proto si dovolím tvrdit, že kauza nově vzniklé hory (odpadků) ve středních Čechách je také „fakt velká věc“. Ovšem nejen pro desetitisícové město Čáslav a jeho obyvatele a rodáky (jeden z nich už dal tomu kopci jméno „West Ham Hill“), ale možná i pro všechny české daňové poplatníky, fotbalové fanoušky nevyjímaje. 

Kdo nevěří, může se na úvodní pondělní reportáž s názvem „Hora peněz II“ z pořadu Reportéři ČT podívat.

Sledujme pozorně, kdo má kde – včetně fotbalu – jaký vliv.

Když si Limberský s Vrbou „poměřují pindíky“ přes výši platu. Krmenčík není největší ostudou Plzně, tou je Berbr