Krutá realita anglické mládežnické kopané: 97 procent hráčů, kteří prošli mládežnickými akademii velkoklubů si Premier League nikdy nekopne

Jako mládežníka vás podepíše Chelsea, Liverpool nebo Arsenal. A máte pocit, že vám fotbalový svět leží u nohou. Chyba. Stále máte pouze tříprocentní šanci, že si byť jen jednou kopnete Premier League a třicetiprocentní, že se alespoň jeden den budete fotbalem živit.  

Krutá realita anglické mládežnické kopané: 97 procent hráčů, kteří prošli mládežnickými akademii velkoklubů si Premier League nikdy nekopne

Obrovský objem zničených fotbalových kariér vykazují podle nejnovějších dat anglické fotbalové akademie spojené s týmy Premier League. Podle ukazatelů zveřejněných samotnou ligou 97 procent hráčů, kteří prošli fotbalovou přípravu v takzvaných elitních akademiích (akademie klubů spojených s Premier League a Championshipu) ani na minutu neokusilo Premier League. Sedmdesát procent dokonce nikdy nedostalo ani profesionální smlouvu.  

Čísla, která zveřejnila Premier League, tak odhalují drsnou realitu nadějí Premier League, které do klubů přicházejí už v osmi letech a v některých případech mohou strávit více než deset let tím, že se věnují jednomu týmu, než jsou propuštěni. Podle informací i je následná péče klíčovou oblastí, kterou si Premier League vytyčila v rámci probíhající revize Plánu výkonnosti elitních hráčů (EPPP). EPPP byl zaveden před deseti lety s cílem profesionalizovat systém akademií a stanovil si za cíl postavit hráče "do středu celého procesu". Stále více osobností se však domnívá, že EPPP neodpovídá svému účelu a že z akademií udělal stroje na vydělávání peněz, které manipulují životy dětí a mládeže za účelem finančního zisku.

V anglických fotbalových kruzích tak stále intenzivněji probíhá debata, jak tento systém změnit, aby mladé hráče nevysával. Tato diskuse získala na naléhavosti poté, co v loňském roce spáchal po vyřazení z mládežnického systému Manchesteru City sebevraždu Jeremy Wisten a následující šetření prokázaly, že s podobnými myšlenkami není mezi fotbalisty na hraně profesionální kariéry sám. 

zdroj: inews.co.uk