Csaplár se stává jedním z nejlepších komentátorů. Snižme počty klubů v lize, FNL rozdělme na Čechy a Moravu

Kolega z deníku Sport Jan Podroužek koncem minulého týdne upozornil na skutečnost, že Francie se po devatenácti letech vrací k osmnácti účastníkům Ligue 1, současně s tím se má podobně zužovat i tamní druhá liga. Profesionální kluby tím mají snížit dopady finančních problémů a uvolnit si zároveň termínovou listinu. Průkopníkem návrhu byl už na jaře šéf vysílatele Canal+ Maxime Saada, na grémiu to schválilo 39 ze 40 klubů. V Itálii o něčem podobném uvažují rovněž. 

Csaplár se stává jedním z nejlepších komentátorů. Snižme počty klubů v lize, FNL rozdělme na Čechy a Moravu

Dvaatřicet profiklubů je neúměrně moc

A co v Česku? Jak píšeme i jiném místě v efotbalu, trenér Josef Csaplár ve svém pravidelném glosáři na serveru sport.cz podporuje zmenšení počtu profesionálních klubů i v českém fotbale.   

„Zástupci francouzské ligy před pár dny oznámili, že se za dva roky sníží počet účastníků Ligue 1 o dva. V souvislosti s tímto krokem, a po zhlédnutí posledního kola české ligy, si myslím, že je toto téma i pro nás. Musím konstatovat, že dvaatřicet profesionálních klubů na Česko je neúměrně moc. Zcela jednoznačně musíme jejich počet zredukovat. O kolik? Nechci střílet nyní číslo, mělo by toto projít diskusí. Zároveň je ale třeba udržet počet utkání na pětatřiceti. Jestli bude model takový nebo makový, je také otázka diskuse. Můj názor je, aby druhá liga byla rozdělena na českou a moravskou skupinu. Zvýší se atraktivita, sníží se náklady klubů na cestování,“ uvedl Josef Csaplár.

Přiznám se, že s některými Csaplárovými názory v roli trenéra jsem občas nesouhlasil, ale jako komentátor je skvělý. Vůbec bych se nedivil, kdyby tohoto kouče, který se v poslední době živil i jako dřevorubec a lesní dělník, některá z českých redakcí angažovala nastálo.

Csaplár píše i o tom, že je důležité udržet status profesionálních klubů jen pro ty, které si to opravdu mnohou dovolit. 

„Co si budeme povídat, drtivá většina klubů přežívá. Jejich závislost na penězích daňových poplatníků (Národní sportovní agentura, kraje, města) narůstá. Můžeme se bavit o dopadech covidu, ale já se budu bavit o atraktivitě první ligy,“ dodává Csaplár a zmiňuje nízkou návštěvnost české nejvyšší soutěže.

Ostatně i televizní společnost (nyní O2 TV Sport) si kolo co kolo vybírá jen a pouze zápasy Slavie, Sparty a Viktorie Plzeň. Stále dokola. Ani se jí nedivím. Další výběr už bývá obřím problémem, své by o tom mohli vyprávět v České televizi, kde až do letošního jara měli právo čtvrté volby, a to opravdu dvakrát atraktivní nebylo.

Snížit počet na 14 a rozdělit to po podzimu na dvě skupiny

I proto se hraje nadstavba, což mnohé kluby, trenéři, hráči i konzervativní diváci a kolegové z médií stále nějak nemohou pochopit. Televizní společnosti ale vskutku nebaví, ať se na mě nikdo nezlobí, zápasy typu Karviná-Zlín.  Chtějí více duelů typu Sparta-Slavia, Slavia-Plzeň, Sparta-Plzeň. Ostatně i pro české špičkové týmy a hráče jsou takové náročné zkoušky třeba, a to i s ohledem na jejich mezinárodní starty a soutěže.

Už jsem tady psal o tom, že by šlo po podzimu rozdělit ligu na dvě skupiny a hrát na jaře zvlášť o titul a zvlášť o záchranu. 

Kdyby se ligový počet snížil alespoň na 14 celků, bylo by to ještě lepší. Týmy by pak ve své oddělené skupině mohly spolu hrát i třikrát.  

Problém je v tom, že kapři, z nichž se minimálně polovina obává, že spadne i při šestnácti týmech v soutěži, si rybník sami nevypustí. 

Ovšem v Francii si ho přece jen trochu upustili. V zájmu ekonomické sebezáchovy, když zjistili, že od vysílacích společností víc peněz nedostanou, a je tedy lepší se dělit v menším počtu.

Takovou cestu bych šel i v Česku.

Slavia jen se třemi Čechy. Klíčový konec října i pro Spartu a Plzeň. A co Slovácko, ovlivní ho situace na Hradě?