Sparta si zahraje Evropskou ligu! Podrželi jí Šachtar se Sevillou

Tak je to jisté. Už i teoretické šance, že si Sparta v příští sezóně nezahraje základní skupinu Evropské ligy vymizely. Letenští potřebovali, aby v úterý večer v rámci čtvrtfinále Evropské ligy Sevilla vyřadila Wolverhampton a Šachtar Doněck Basilej a oboje se stalo skutečností. Zatímco Šachtar za vítězstvím směřoval celý zápas, Sevilla vyhrála gólem z 88. minuty.

Sparta se podívá do základní skupiny Evropské ligy (a evropských pohárů všeobecně) po dlouhých čtyřech letech. Tehdy se jí ze základní skupiny K podařilo postoupit, v šestnáctifinále však narazila na ruský Rostov. Od té doby se Letenští v uplynulých třech sezónách marně snažili kvalifikovat do základní skupiny druhé nejprestižnější evropské soutěže.

Šachtar vyhrál nad Basilejí hladce 4:1, když se postupně prosadili Moraes, Taison, Alan Patrick a Dodo. Až v závěru zápasu upravil kosmeticky skóre Ricky van Woflswinkel.

To v zápase Wolverhamptonu se Sevillou to bylo větší drama. Ve 13. minutě neproměnil pokutový kop v dresu Wolves Jimenez a ve druhém poločase už to vypadalo, že zápas půjde do prodloužení. V 88. minutě však zužitkoval skvělý centr Banegy Ocampos a poslal tak Sevillu do semifinále.

Šachtar Doněck - Basilej 4:1 (2:0)

Branky: 2. Júnior Moraes, 22. Taison, 75. Patrick (pen.), 88. Dodo – 90+2. van Wolfswinkel
Šachtar Doněck: Pjatov (C) – Dodo, Kryvcov, Bondar, Matvijenko – Antonio (85. Maycon), Stěpaněnko – Marlos (72. Solomon), Patrick (78. Kovalenko), Taison (85. Tete) – Júnior Moraes (85. Fernando)
Basilej: Nikolič – Widmer, Alderete, van der Werff (73. Ramires), Petretta – Xhaka (60. Marchand), Campo, Frei – Stocker (C) (73. van Wolfswinkel), Cabral (73. Ademi), Pululu
Rozhodčí: Oliver – Burt, Bennett

Wolverhampton - Sevilla 0:1 (0:0)

Branka: 88. Ocampos
Wolverhampton: Patrício – Boly, Coady (C), Saïss – Doherty, Dendoncker, Moutinho (71. Neto), Vinagre – Neves – Traoré (79. Diogo Jota), Jimenez
Sevilla FC: Bunú – Navas (C), Koundé, Diego Carlos, Reguilón – Banega, Fernando, Jordán (85. F. Vázquez) – Suso (89. Munir), Nasri (85. L. de Jong), Ocampos
Rozhodčí: Orsato – Manganelli, Giallatini