Slavia se raduje, že se Spartou neprohrála už 11 zápasů. Ligu pochválil i Prymula, dohraje se ale kompletně?

Nakonec byli v Edenu po závěrečné remíze (0:0) v pražském derby všichni celkem spokojeni. Slávisté kvůli tomu, že se Spartou neprohráli už jedenáct soutěžních utkání po sobě, že udrželi v ligové sezoně 2019/2020 domácí neporazitelnost, a že si tak nepokazili středeční oficiální oslavy dvacátého mistrovského titulu. Bronzoví sparťané byli zase rádi, že po březnové remíze 1:1 ani podruhé v roce 2020 v Edenu mistru nepodlehli. A všichni si oddechli, že alespoň mistrovská skupina byla po koronavirové pauze řádně dohrána v určeném termínu i s nadstavbou, čemuž ještě na přelomu března a dubna věřil jen málokdo.

Slavia se raduje, že se Spartou neprohrála už 11 zápasů. Ligu pochválil i Prymula, dohraje se ale kompletně?

Ostatně i epidemiolog Roman Prymula ve svém středečním interview pro časopis Reflex konstatoval, že fotbal zavedl na svých stadionech dobrá opatření. Nelíbily se mu jen oslavy před stadionem v Edenu po rozhodujícím utkání s Plzní (1:0) před čtrnácti dny.  

Slavia byla v sezoně 2019/2020 ve všem nejlepší

Slávisté se stali mistrem podruhé za sebou, před druhou Viktorií Plzeň nakonec mají slušný devítibodový náskok. Dali nejvíc gólů (69), inkasovali nejméně branek (12). Ano, po dvaceti kolech měli v zimní přestávce náskok šestnácti bodů, ten se po jarních patnácti kolech ztenčil o sedm bodů. Kdyby však neměli takto pohodlný polštář, těžko by v zimě uvolnili hned trio opor a legend – Tomáš Souček, Josef Hušbauer a Milan Škoda. 

Jak už bylo také řečeno, červenobílým prospěla dvouapůlměsíční koronavirová pauza. O polovinu svého náskoku, tedy o osm bodů, totiž přišli už po čtyřech prvních kolech v roce 2020 ještě před přestávkou kvůli porážkám na Bohemians, na Slovácku a první remíze se Spartou.

Po pauze se však Trpišovského svěřenci sehráli, ve velmi dobré formě se prezentoval především tvůrce hry Stanciu. Ten ostatně vyhrál v novinářské anketě LFA soutěž o nejlepšího záložníka, nejlepší brankářem byl zvolen další slávista Kolář, nejlepším útočníkem jeho spoluhráč Musa. Jen na místě obránce vyhrál Brabec z Plzně. 

Takže v jedenácti kolech po přestávce už byla Slavia o bod lepší než Plzeň. Ostatně její bilance s Viktorií (1:0, 0:0, 1:0) je také pozitivní, stejně jako v duelech se třetí Spartou (3:0, 1:1, 0:0). V šesti zápasech s největšími rivaly slávisté ani jednou neprohráli, dostali od nich jediný gól, třikrát vyhráli, třikrát remizovali. 

Ve středečním derby se Spartou se jim v souboji o Krále střelců podařilo i uhlídat letenského snajpra Kozáka, který přišel na hřiště po přestávce a jenž se do šance mohl dostat až v nastavení po Kolářově tradičním riskantním kousku při rozehrávce.  Takto má Kozák na kontě stále „jen“ 14 gólů stejně jako slávistický střelec Petar Musa, jenž se v neděli v Liberci kvůli zbytečnému útočnému faulu v době, kdy bylo už připraveno jeho vystřídání, před derby osudově vykartoval.

Oba ještě ale může v neděli v utkání o EL Liberec-Mladá Boleslav (předběhnout boleslavský záložník Budínský (zatím 13 gólů). A také teplický útočník Řezníček (zatím 12 gólů) v závěrečných dvou odložených kolech skupiny o záchranu, pokud se tedy dohrají.  

I ve středu bylo vidět, jak Musův důraz v útoku Slavie chyběl. Je hezké, že toho jeho kolega Tecl hodně naběhá a že se dostává do šancí, když je nedokáže proměňovat. Z převahy v podobě čísel: 2:0 na břevna, 1:0 na tyče, 20:5 na střely, 9:1 na střely na bránu, 13: 5 na rohy nakonec nic nebylo. I díky výbornému výkonu sparťanského brankáře Heči, hlavně při střelách Stancia, nutno podotknout.    

Slavii chybí důraz v útoku. Kdo ji posílí?

Ostatně proměňování šancí a větší důraz před brankou je věc, která současné Slavie nejvíc chybí. „Cíle do nové sezony? Asi budou zase ty nejvyšší, ale hodně bude záležet na tom, jestli se nám podaří udržet kádr, který jsme na jaře začali budovat,“ řekl po skončení sezony trenér Jindřich Trpišovský.

Šéf červenobílých Jaroslav Tvrdík v interview pro O2 TV Sport mluvil hlavně o nízkonákladových přestupech a potvrdil spekulace o budoucím slávistickém angažmá Kuchty, Karafiáta a Graiciara.  To je pěkné, ale snad Trpišovský a jeho realizační tým dohlédne i dál než do Liberce, kde předtím působili. 

Slávisté ostatně měli spoustu kvalitních hráčů na hostování (Hušbauer, Van Buren, Sýkora, Matoušek, Jugas, Baluta, Zelený, Hromada), někteří z nich se vrátí.

Sparta musí mít (nej)vyšší cíle 

„Jsem spokojený s tím, že jsme v Edenu neprohráli, hru hodnotit nebudu, zápasy se spoustou faulů se mi nelíbí. Jinak jsem rád, že jsme na jaře splnili své cíle – poskočili jsme v lize na třetí místo, vyhráli Český pohár,“ prohlásil zkušený trenér Sparty Václav Kotal. 

Do příští sezony si ovšem Sparta musí dát jen ty nejvyšší cíle, jak ostatně ve studiu O2 TV Sport požadovala i sparťanská legenda Horst Siegl.  Bez posil to asi nepůjde. 

A ještě k té přemíře faulů. Kotal může být rád, že po Královcovi další špatný sudí nasazený na vypjatý duel, Berka, nevyloučil ve druhém poločase Krejčího. Na druhé straně byl hlavní rozhodčí zase zcela netečný k rasistickému bučení části slávistických ochozů na Tetteha už v první půli. 

Plzeň musí proti silným týmům přidat

Na nejvyšší cíle myslí i nový, velmi ambiciózní plzeňský kouč Adrián Guľa. Ano, „jarní ligu“, především díky únoru a začátku března do koronavirové pauzy, v níž se citelně oslabená Slavia hledala, se svým týmem vyhrál. Ovšem to se nepočítá, v rozhodujících zápasech se slávisty viktoriáni neuspěli (0:0, 1:0). Spartu sice v lize po přestávce dvakrát porazili (2:1 a 2:1), ovšem v semifinále poháru (1:2) s ní naopak prohráli.

Jestli šlo o nějaký český výměnný obchod, pak to nikomu ke cti neslouží, pokud ne, tak lze konstatovat, že proti silným soupeřům, jimž o něco jde, musí viktoriáni ještě výrazně přidat. Pokud je má tedy znovu čekat zářná budoucnost, o které Guľa mluví.

Čtvrté místo s přímým postupem do 2. předkola EL nakonec podle očekávání uhájil Jablonec. stačila mu k tomu domácí remíza 1:1 s šestým Baníkem Ostrava. Liberečtí se totiž podle očekávání soustředí spíše na nedělní domácí rozhodující duel s Mladou Boleslaví o stejnou metu, zápas v Plzni (0:4) tedy spíše vypustili. 

Ovšem klobouk dolů před dlouhodobou prací jabloneckého kouče Petra Rady, který personálně i finančně vybrakované Peltovo mužstvo opakovaně vede do Evropy.

Modlí se ligový výbor, aby v neděli vyhrál Liberec?

Ligový výbor LFA v čele se svým předsedou Dušanem Svobodou se poté, co lajdácky zapomněl ve své nové květnové normě oddělit skupinu o 7. až 10. místo od přerušené skupiny o záchranu, nyní asi modlí, aby v neděním utkání o EL Liberec – Mladá Boleslav (17.00, O2 TV Sport) vyhrál domácí Slovan. V opačném případě totiž v případě nedohrání skupiny o záchranu, kterou výbor v úterý odsunul kvůli čtyřem případům nákazy covid-19 v týmu MFK Karviná až na závěr července, hrozí anulování výsledků skupiny o 7. až 10, místo a soudní spory a hádky.

Úterní rozhodnutí dohrávat baráž až do soboty 1. srpna vyvolalo hodně kritiky. Přiznávám, že jsem rád, že je tu snaha o rozhodnutí na hřišti, a ne od zeleného stolu. A ani mi až tak nevadí zkrácení letní přestávky ohrožených klubů na tři týdny (nový ročník 2020/2021 má začít už 22. srpna). Jsem totiž léta stejného názoru jako třeba bývalý zkušený ligový funkcionář a exmanažer národního týmu Jaromír Šeterle, který tvrdí, že letní přestávka v Česku nemá opodstatnění (s výjimkou krátké dovolené).

 I ve špičkových zahraničních ligách mají také jen jednu pauzu na přípravu, byť vzhledem k tamním podmínkám letní (v zimě jedou téměř bez přestávky).  Není možné, aby se u nás hráči pět měsíců v roce připravovali na svůj výkon. 

Bude lpění na “koronadstavbě“ zrušena nadstavba v sezoně 2020/2021?

Ovšem v době koronavirové jsem ve shodě s názorem slávistického sportovního ředitele Jana Nezmara i některých kolegů tvrdil, že za této situace by stálo za to výjimečně zrušit nadstavbu. Jako to udělali třeba v Srbsku nebo částečně na Slovensku. Vedení LFA v čele s Dušanem Svobodou bylo ostře proti s tím, že prý nelze během soutěže měnit pravidla.

Nyní je to tak (v případě nedohrání soutěže a následného rozšíření počtu ligových týmů), že dogmatické lpění na nutnosti dohrání nadstavby za každou cenu, způsobí zrušení nadstavby v následující sezoně 2020/2021… To jsou paradoxy.

Je jasné, že po úprku stylem anglických týdnů, se pouhé tři týdny přestávky mohou nyní zdát klubům z konce tabulky jako nedostatečné. Byť teď zase více než tři týdny (od 28. června do 23. července) stojí. 

Vedení ligy bylo totiž ke Karviné, jíž by při přísném posouzení situace hrozila kontumace dvou posledních duelů kvůli nedbalosti, velmi vstřícné. A jako bonus jí v případě negativních testů ve čtvrtek 16. července přidalo ještě týden na přípravu. 

Dojde na předem „cinklou“ baráž?

Zaujala však ještě jedna věc. V době koronavirové předseda LFA Dušan Svoboda, podporován v deníku Sport jeho šéfredaktorem Lukášem Tomkem, tvrdil, že není možné během soutěže měnit pravidla. Přesto bylo v květnu rozhodnuto, že v případě dohrání první a druhé ligy, ovšem nedohrání či nezahájení obou duelů baráže, sestoupí z ligy přímo 15. a 16. tým a postoupí do ní 1. a 2. celek z FNL. Takže v rozporu s původním plánem na tom vydělá druhé mužstvo z druhé ligy, které postoupí přímo, a 14. tým první ligy, který se baráži takto rovněž vyhne. Naopak ostrouhá 15. prvoligový klub, protože spadne rovnou bez možnosti baráže, a třetí tým FNL (Dukla Praha), jemuž bude rovněž baráž upřena.

Zajímavá by byla situace, kdyby se dohrálo pouze jedno dvojutkání baráže, a to duel 3. týmu z FNL a 14. mužstva první ligy, které by vyhrál třetí druholigový celek. Pak se pořadí určuje následujícím způsobem v pořadí: 14. tým první ligy, 2. tým z druhé ligy, 3. tým z druhé ligy, 15. tým z první ligy. To znamená, že by do nejvyšší soutěže šel coby vítěz 3. tým FNL (Dukla) i v baráži poražený 14. tým první ligy. Což nabízí „řešení“, že by to 14. tým ligy (Karviná, Opava či Příbram) při vědomí, že druhý barážový dvojduel se nedohraje, mohl 3. celku FNL (Dukla) klidně pustit, protože by věděl, že se stejně zachrání.  Došlo tohle tvůrcům mimořádných květnových dodatků soutěžního řádu? Čeští sázkaři by takový barážový dvojzápas jistě přivítali.      

Takže by se podmínky během soutěže velmi změnily, a ne že ne. A to velmi výrazně a jen kvůli dvěma nesehraným duelům. Ovšem na „pevné“ postoje Dušana Svobody, který se z odpůrce VAR stal najednou rázným obhájcem videa ve fotbale, už jsme si tak nějak zvykli.