Hašek a Rosa chrání Jílka. A kdo spasí Vrbu? A čí stadion po akci baníkovců na Letné zavře disciplinárka teď?

Slavia v Českých Budějovicích možná už objevila, proč kupovala za sto milionů korun tvůrce hry Rumuna Stancia (3:0), takže i když hrála čtyřikrát ze šesti kol venku, vede ligu tři body před Jabloncem. Ovšem už o pět bodů před až čtvrtou Plzní (1:1 v Teplicích) a stále šest bodů před pátou Spartou (2:0 nad Baníkem). Zajímavé je i třetí místo nenápadného Slovácka (čtyřbodová ztráta na první místo), jemuž fandí hradní kancléř Vratislav Mynář. Ještě víc než sportovní výsledky ale zaujalo pozápasové řádění fanoušků Baníku Ostrava na Letné. Komupak asi bude nyní dávat Bačkova disciplinárka tresty a zavře zase nějaký stadion? Toť otázka týdne.

Hašek a Rosa chrání Jílka. A kdo spasí Vrbu? A čí stadion  po akci baníkovců na Letné zavře disciplinárka teď?

Minule jsem se tu ptal, zda zažije dřív ligový vyhazov trenér Sparty Václav Jílek, nebo hlavní kouč Viktorie Plzeň Pavel Vrba. A dodal jsem, že na to mohou mít vliv čtvrteční výsledky obou klubů v odvetách 3. předkola Evropské ligy. Nakonec, jak známo, vypadli jak sparťani, tak viktoriáni…

Pevnější pozici má sparťan Jílek

Pevnější pozici má nyní sparťan Jílek. I proto, že v lize Letenští vyhráli 2:0 nad Baníkem Ostrava, a to dokonce bez Kangy, který překvapivě zůstal na lavičce náhradníků, protože letenský trenér „se rozhodl s ohledem na typologii soupeře a jelikož je Baník fyzicky dobře postavený tým, chtěli být sparťané kompaktnější a pracovitější.“ Což by se dalo vyložit, jako že gabonský reprezentant Guélor Kanga jaksi není pracovitý, ale budiž. Jílka ale podržel i skvělým výkonem a dvěma góly už do poločasu nedoceněný, ovšem v reprezentační formě hrající, Martin Hašek.

Navíc, pokud jde o Jílkovo sparťanské angažmá, za novým letenským koučem údajně stoprocentně stojí sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický. „Pokud by se klubový majitel Daniel Křetínský třeba rozhodl, že Jílka po neúspěšných výsledcích propustí, tak by u Rosy narazil. Ten by prý dokonce mohl v takovém případě rezignovat,“ řekl serveru efotbal.cz dobře informovaný letenský zdroj.

To by ostatně vysvětlovalo i některá Jílkova předchozí dosti sebevědomá vyjádření směrem do budoucnosti.   

Vrba odpověď nezná, znají ji Paclík se Šádkem?

Mnohem hůře je na tom nejspíš Pavel Vrba v Plzni. Jednak je ve funkci déle než Václav Jílek ve Spartě a jednak už nemá v klubu údajně takové zastání a přátelské vztahy jako dřív. Navíc viktoriáni neudrželi vedení v Teplicích, sedm minut před koncem je o ně připravil Jakub Hora. A jak známo, po nezdaru s Teplicemi se v minulosti z Plzně pakovali i Vrbovi předchůdci a následníci v jedné osobě – Miroslav Koubek a Roman Pivarník. 

„Neznám odpověď,“ řekl pouze Pavel Vrba ohledně své pozice po zápase v Teplicích. A v televizním rozhovor dodal, že je v Plzni klid. Načež moderátor ve studiu O2 TV Sport Radek Šilhan i jeho hosté shodně pravili, že tomu nejspíš nikdo nevěří. Uvidíme, jestli Vrba skutečně odejde, zda se to stane a jak se to stane. Odpověď třeba znají plzeňští šéfové – majitel Tomáš Paclík a ředitel Adolf Šádek.

Pokud jde o boj záchranu, vypadá to už po šesti kolech na poslední Karvinou (0:1 doma s Libercem), ač jako jediná zatím sebrala body první Slavii, minulého nováčka z Opavy (0:3 doma se Zlínem) a současného nováčka z Českých Budějovic (0:3 doma se Slavií), dál se uvidí.

Sedm podezřelých

Po 6. kole ale nejvíc zaujala informace ČTK, že kvůli výtržnostem po nedělním ligovém utkání fotbalistů Sparty Praha s Baníkem Ostrava je sedm fanoušků podezřelých z trestného činu výtržnictví. Dalších devatenáct lidí podezírají policisté z přestupků.

Žádné obvinění ale dosud nevznesli, sdělila ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Na letenském stadionu napadlo v neděli vpodvečer několik fanoušků pořadatele a hasiče. Při potyčce bylo zraněno pět pořadatelů a zasahující policista. Po utkání zadržela policie osmadvacet fanoušků ostravského týmu.

„V současnosti pracujeme s šestadvaceti osobami,“ uvedla Siřišťová.

Případ sedmi zadržených policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Kriminalisté budou podle Siřišťové ještě vyhodnocovat kamerové záznamy ze stadionu.

Zápasy Sparty s Baníkem jsou kvůli častým potyčkám fanoušků považovány za rizikové. Pochod ostravských příznivců na stadion i samo utkání ale v neděli proběhly bez větších problémů. Výtržnosti začaly až po zápase. Útočníci z řad fanoušků hostujícího týmu napadli pořadatele a hasiče. Zraněno bylo pět pořadatelů a jeden zasahující policista. Jeden ze zraněných musel být převezen do nemocnice. Podle policie výtržníci navíc odnesli od stánku s občerstvením sudy s pivem, které házeli mezi ostatní diváky.

Tolik ČTK. Vyhodnocovat záběry bude nejspíš i disciplinární komise LFA v čele s Richardem Bačkem. Když minule řádili na Letné příznivci Viktorie Plzeň, dostaly oba kluby finanční pokuty a podmínky. Jak to bude nyní, bude se zavírat nějaký stadion, dostanou baníkovci na venkovní zápasy „zaracha“? A co Sparta jako pořadatel?

Slavii kvůli výtržnostem tvrdého jádra, byť po několika varováních, pokutách a podmínkách, byl na zápas s Libercem zavřen stadion, i když nikdo naštěstí zraněn nebyl. Teď tu, podobně jako při duelu Sparta – Plzeň, opět zranění byli – pořadatelé i policista. Je to složité a nejednoznačné rozhodování.

„Dejte si do huby někde na pláni,“ říkával Straka

Už před lety bývalý sparťanský trenér František Straka, dnes ve službách Karviné, „hooligans“radil: „Dejte si do huby někde na pláni, ale na stadionu to nedělejte.“ Pak to totiž fotbalové orgány nemusejí řešit.

„Jenže na stadionu takové incidenty řeší fotbalová disciplinární komise FAČR a ta uděluje mastné tresty. Ovšem nějak podivně. Bývalý šéf disciplinárky Alexander Károlyi tvrdil, že za organizaci a případné incidenty v ochozech je vždy zodpovědný pořadatel, tedy domácí klub. A to i když nepořádek v hledišti způsobili fanoušci hostujícího celku. Z právního hlediska to tak musí být. Lidé nemají v občanském průkaze napsáno, že jsou sparťané, slávisti či baníkovci. Teoreticky jde poměrně lehce přestrojit se do barev nenáviděného soupeře a způsobit mu nemalý problém.Jenže jako se dříve říkalo ‚Sovětský svaz, náš vzor‘, platí nyní: ‚UEFA, náš vzor.‘ A jelikož UEFA trestá za výtržnosti na cizích stadionech i hostující kluby, dělá to samozřejmě i česká disciplinárka. Jenže, jak už bylo výše uvedeno, poněkud zvláštně.

Protože, kdyby třeba na koncertu Evy a Vaška ztropili výtržnost, dejme tomu, fanoušci Visacího zámku, stejně by za to nesli odpovědnost pořadatelé akce a ‚Visáči‘ by byli v klidu.Jak už bylo řečeno, nemusíme si před vším, co přijde ze sídla UEFA, v Česku sedat na zadek. A když už, tak alespoň jednotně a podle stejného metru.Mám takový hloupý dotaz na závěr: Jsou snad za to, že se v Praze porvali fanoušci Baníku, zodpovědní policisté z Ostravy?“

Pořád dokola – policisté přicházejí pozdě

Tohle není aktuální text, tohle jsem na tomto serveru napsal před téměř sedmi lety, 10. října 2012. Platí to stále, a to i pro nedělní zápas Sparty s Baníkem Ostrava.

Ovšem taktéž nadále platí, že za tohle řádění „hooligans“ může v Česku nedostatečná legislativa a také prvotní nepřítomnost policistů na stadionech, které odsud před lety vyhnal bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Takže policisté vartují někdy kolem stadionů a na místo incidentu přijdou – logicky často pozdě – až na žádost hlavního pořadatele.

Kolik diskuzí i v televizi a rozhlase jsem na toto téma už absolvoval. Je to stále dokola. Když se něco stane, hřímají politici, jak se to už musí změnit, jenže pak je chvíli klid a vše vyšumí do ztracena.

Pak se zase něco přihodí a jede se další kolečko o „nezbytných opatřeních“.  A policisté stále čekají za branami stadionu na pokyn…