Moderní fotbal pokládá nové základy. Máme očekávat revoluci v herním stylu?

Fotbalový svět, jaký jsme ho kdysi znali, se pomalu mění a nám nezbývá nic jiného, než mu jít naproti. Doba, kdy na hřišti převládaly individuální schopnosti jednotlivých hráčů, je pomalu pryč a nyní místo ní přichází čas, v němž dominuje rychlostní fotbal. Mluví o tom jak statistiky, tak i názory většiny moderních trenérů, kteří jsou sami o sobě inspirací pro nadcházející generace.

Moderní fotbal pokládá nové základy. Máme očekávat revoluci v herním stylu?

Ohlédneme-li si za děním jak na Pyrenejském poloostrovu, tak zejména na Britských ostrovech, patrně nám neuniklo, že čím dál více trenérů sází své přestupové karty na hráče s lepšími fyzickými předpoklady. Tato cesta nás zavede ke dvěma velmi známým trenérským jménům (Jürgen Klopp a Josep Guardiola), jejichž herní projev se dle statistik mezi fanoušky těší největší oblibě. Ačkoliv se jejich hra v lecčem liší, základ pokládají téměř stejný.  

„Je velký rozdíl, když porovnáte hráče, kterému je 30 let a kterému je 23. Mladí hráči jsou energičtější, ambicióznější a dokáží pro vás rychleji získat zpět míč, když ho ztratíte,“ prozradil Guardiola v jednom ze svých posezonních rozhovorů. „Vždy se snažím své hráče přesvědčit, aby běhali za míčem jako ten nejhladovější tým na světě. To je naše malé tajemství a to je i náš základ k úspěchu. Moji hráči na to musí neustále myslet, protože jestli nemyslí, pak nemá cenu, aby byli vůbec na hřišti. Mohu jim prominout téměř vše, i nějaké chyby týkající se průběhu utkání, ale pokud neběhají, nejsou pro náš styl důležití,“ vysvětloval, v čem podle něho tkví základ úspěchu.

Guardiola je považován za jednoho z největších trenérských mágů současného fotbalu, ovšem pokud by se vám jednoho dne podařilo dát se s ním do řeči ohledně taktického plánu, řekne vám, že v první řadě musíte dbát na jednoduchost a v té druhé na dobré fyzické předpoklady, jimž vévodí jakási výbušnost, kterou bychom si mohli v přeneseném slova smyslu vysvětlit jako zrychlení. A právě tyto podstatné vlastnosti, jež se bezpochyby neobejdou bez dobré kondiční přípravy (vytrvalosti) jsou pilířem k novému stylu, od něhož si bere inspiraci stále více a více týmů.

Konec jedné éry

Dáme-li v krátkosti vzpomenout na zápasy, které se odehrávaly před více než dvaceti lety, tak ač nemůžeme opomenout zakomponování mladých talentů do sestavy, stabilní jádro tvořili technicky nadaní hráči, jejichž věková hranice atakovala 30 a více let. Jedná se přesně o ten typ stropu, který Guardiola po svém příchodu do Manchesteru City prakticky bez mrknutí oka odepsal a dosadil místo něho mladé pušky plně splňující předpoklady, jež jsme si popsali výše. Důkladná čistka, během níž se s klubem rozloučilo více než 12 jedinců, s nimiž by se za normálních okolností v kterémkoliv hvězdném týmu z devadesátých let téměř jistě počítalo, je čistým důkazem toho, jak se fotbal z hlediska soutěživosti, taktické přípravy a sledovanosti posunul. Každý se snaží najít cestu, jak být nejlepší, a ta cesta nevede jinudy než přes skvělé technické nadání a rychlostní dovednosti.

Zdali se ohlédneme za názory expertů, vyhlédli jsme si jednoho, který je dodnes označován za „pana fotbalistu“. Legendární Pelé před začátkem MS chválil skvělého Neymara, avšak bál se, že Brazílie nepodá skvělý výkon jako tým, jenž by byl hodný šampiona celého velkolepého turnaje. Tato slova nám říkají, že fotbal je stále týmový sport, což se projevilo i na hře Chorvatska, které jen díky odhodlání celého týmu a také extra výkonům kapitána Modriće došlo až do finále, ovšem také je hrou rychlosti. A tu měli na ve svých nohách hráči Francie.

„Už dávno je pryč doba, kdy se fotbal hrál v klidnějším tempu a i Brazílie díky tomu těžila z individuálních kvalit v týmu. Tehdy vám stačili tři, čtyři hráči, kteří disponovali skvělými technickými vlastnostmi a uměli rozhodovat zápasy. Nyní je hra rychlejší, a proto je pro všechna mužstva důležité, aby hrála více jako jeden tým. To se týká hlavně Brazílie, která nemůže spoléhat jen na služby Neymara, i když na světě takto technicky nadaného fotbalistu už nenajdete,“ pravil Pelé ještě před začátkem mistrovství světa v Rusku.

Bavit diváky, nebo hrát na výsledek?

Podobné příklady, co se nám snaží fotbaloví básnici a zastánci „staré školy“ říct, se nám nabízejí dnes a denně. Pro oko diváka je lepší sledovat zápas, jenž se nese na vlně rychlejšího tempa, avšak také tím občas přicházíme o krásu individuální kvality, na níž už není tolik prostoru.

„Rychlý a důrazný fotbal je to, co dělá největší potíže i těm nejlepším obranám světa. Jestli útočíte, musíte útočit jako tým, ale také intenzivně vyvíjet tlak na obranné řady soupeře jako tým. Vše je o neustálém napadání, při němž váš protihráč nemá dostatek prostoru k tomu se zorientovat a ukázat nám něco ze své sbírky kvality. Když jste neustále v pohybu a hrajete rychle, pro soupeře je náročnější dostat se do své hry nebo se v průběhu zápasu přizpůsobit té vaší. Ve výsledku pak má navrch to mužstvo, které je lépe fyzicky připravené,“ podpořil pro změnu trenér Liverpoolu Jürgen Klopp Pelého tvrzení.

„Nemám rád, když vyhrajeme a přitom vidím, že jsme do utkání dali jen 80 % ze svých fyzických možností. Pokud jste nehráli na 100 % a nejste po zápase totálně ‚vyšťaveni‘, znamenalo to jen ztrátu času. Miluju fotbal, co baví diváky. Své hráče nutím neustále běhat a střílet kdykoliv, když se k tomu naskytne příležitost. Mám radši, pokud trefíte břevno, než když litujete, že jste vůbec nevystřelili,“ podotkl Klopp, jehož styl mu v Anglii vynesl titul nejobávanějšího mužstva na protiútoky. Paradoxně tento „protiútočný“ tým patří také k nejlépe napadajícím celkům.

Závěrem stačí jenom dodat, že co je pro nás a pro mnohé trenéry moderního fotbalu podstatné, je to, že všichni se rádi necháme inspirovat od těch nejlepších a pak se to snažíme praktikovat ve svém působišti. Ať chceme, nebo ne, fotbal bude neustále rychlejší a lepší fyzické předpoklady se mohou co nevidět ukázat jako klíčové. Podobně jako Rusko na MS ukázalo proti Španělsku neskutečné odhodlání po dlouhých 120 minut zápasu, tak i Francie se svou skvělou mladou generací s hbitými nohami a rychlými protiútoky, jež na MS neměly konkurenci, rozhodla o svém prvenství na celém turnaji.