Odstavená hvězda: Rooneyho úpadek nabírá na obrátkách

[hot]ZAOSTŘENO NA OSTROVY[/hot] Na lavičce v Manchesteru United, na lavičce v anglické reprezentaci. Před pár lety nepředstavitelná skutečnost, nyní realita pro útočníka Wayna Rooneyho. Ikona Anglie i celku z Old Trafford zjevně není pouze „z formy“, její herní úpadek má trochu hlubší kořeny.

Odstavená hvězda: Rooneyho úpadek nabírá na obrátkách
Rooney zkraje sezony nastupoval v základní sestavě Manchesteru United, ale po několika nepovedených výsledcích jej trenér José Mourinho posadil na lavičku náhradníků. Zkušený útočník se od začátku zápasu postavil na hřiště aspoň v anglické reprezentaci, ale při malátném výkonu celého týmu proti Maltě jej fanoušci vypískali. Dočasný kouč Gareth Southgate se pranýřovaného forvarda sice veřejně zastal, jenže v nadcházejícím zápase ho ani on od začátku nepostavil…

Rooney čelí nepříjemné realitě, kdy s postupujícím věkem ztrácí některé herní vlastnosti, díky kterým v uplynulé dekádě ohromoval celý fotbalový svět. Zejména se jedná o rychlost a výbušnost. Problém je v tom, že o ně přichází už ve třiceti letech, zatímco u většiny typově podobných hráčů k tomu dochází ještě třeba o dva roky později.

Těžko tedy hovořit o poklesu formy. Například i u českého reprezentanta Milana Baroše dlouho většina fanoušků čekala, kdy se po fantastických výkonech na Euru 2004 a několika solidních sezonách v Liverpoolu zase „probere“, ale už k tomu v podstatě nedošlo, protože u něj nastávala stejná situace jako u Rooneyho.

Pro odlehčení – všimli si toho i v populární počítačové hře FIFA, jejíž tvůrci mu ještě ve verzi z roku 2010 přiřadili v rychlosti 84 bodů a v driblinku dokonce 87, zatímco v nejnovějším vydání pro letošní sezonu spadly jeho ukazatele na rychlost 71 a driblink 79.

V anglických médiích už se pozvolna objevují i zprávy o útočníkově odchodu z Manchesteru United. Proces by patrně urychlil fakt, kdyby Rooney nepobíral honosný plat 300 tisíc liber týdně. V současném herním rozpoložení si jej za takový ranec těžko někdo pořídí. Celek z OldTrafford by ale údajně neměl velký problém ani s tím, kdyby hráče ze smlouvy zkrátka vyplatil.

Po stopách Giggse a Scholese


Mezitím se pro Rooneyho hledá místo v sestavě. Už delší dobu se však ukazuje, že ani střední záložník není řešení. Jako ryzí forvard nemá ty správné návyky, není tvůrce hry. Nevýrazné výkony na místě středopolaře nadále převažují nad těmi podařenými.

Situace spěje k tomu, že pokud bude chtít Rooney v kariéře pokračovat v Manchesteru United, bude se muset smířit s rolí, kterou už před ním přijali například Ryan Giggs či Paul Scholes. V pokročilém věku už ani zdaleka nehráli v každém zápase, do spousty zasahovali až z lavičky náhradníků, zejména v případě křídelníka Giggse.

Rooney ale ještě odmítá složit zbraně. Plně se nyní chce soustředit na svůj přerod v záložníka. „Lidé o změně mojí pozice hodně mluví. Tak dobře, nechte mě, ať ji hraju. Pokud je to role, kterou mám mít na hřišti, přijde mi, že jsem ještě nedostal šanci se do ní vžít,“ prohlásil útočník, který ale na obou frontách čelí konkurenci mladých dravců – při jeho absenci v Manchesteru United konečně pookřál Paul Pogba, v reprezentaci k roli ofenzivního záložníka nezadržitelně směřuje DeleAlli z Tottenhamu.

Zda se Rooney objeví v základní sestavě Manchesteru United v pondělním tradičním derby proti Liverpoolu, zatím není jisté. Po dlouhé době půjde do šlágru sezony jako favorit domácí celek kouče JürgenaKloppa, který si díky líbivému ofenzivnímu stylu hry užívá podařený start do ročníku.

Z hráčů Liverpoolu útočné nápady na rozdíl od Rooneyho srší. A před zápasem už na toto téma na ostrovech padají narážky. Vždyť oba krajní obránci Reds James Milner a Nathaniel Clyne vypracovali pro své spoluhráče každý čtrnáct gólových šancí, zatímco Rooney jen dvanáct. Jak je to tedy s tou kreativitou?

Wenger pochválil Bellerína! Nikam nejde, vzkázal