Bitvu o Manchester rozhodl v nastavení Van Persie

[tag]OBSAHUJE VIDEO[/tag] Branka Robina van Persieho z přímého kopu rozhodla derby mezi Manchesterem City a Manchesterem United. Vítězstvím 3:2 se Red Devils na prvním místě vzdálili svému městskému rivalovi na rozdíl již šesti bodů.

Tradiční derby, ve kterém Manchester United toužil svému sokovi oplatit dvě ligové porážky z minulé sezóny, začali hráči bez rukaviček. Hostující Wayne Rooney byl pozván na slovíčko k rozhodčímu Martinu Atkinsonovi poté, co se po střetu s ním ocitli na zemi David Silva a Yaya Touré. Na druhé straně se se Sergiem Agüerem nemazlil Rio Ferdinand.

Po fotbalové stránce měl v úvodu navrch Manchester City. Slibnou šanci pro Maria Balotelliho vypracoval Gael Clichy, ale domácí forvard po centru francouzského zadáka napálil míč do nejvyšší řady tribuny.

Hosté se k útočení příliš nedostávali, ale udeřili hned z první vážnější příležitosti. Ashley Young po průniku na levé straně hřiště posunul míč na Rooneyho, který se chytře uvolnil před pokutovým územím, a přestože mu střela zřejmě po kopačce sjela, míč se doploužil k tyči překvapeného Joea Harta.

Domácí obdržený gól evidentně zaskočil a jejich útočná aktivita vzala téměř na celý zbytek poločasu za své. Naopak Rooney se prosadil znovu, tentokrát uklidil míč do branky po centru Rafaela da Silvy z levé strany.

Ve druhé půli mohli hosté odskočit na rozdíl tří branek, ale dorážka Robina van Persieho nebyla pro těsný ofsajd uznána. Naopak hned z protiútoku vytvořili Citizens velký závar v pokutovém území soupeře a po přihrávce Davida Silvy poslal Yaya Touré míč mimo dosah brankáře Davida de Gey.

Domácí urputně bojovali o prodloužení dlouhé série domácí neporazitelnosti a blízko vyrovnání byli po další akci Silvy, jehož střelu z úhlu vytlačil De Gea ramenem na břevno.

Až čtyři minuty před koncem se domácí fanoušci dočkali. Po rohovém kopu střídajícího Carlose Téveze se na hranici pokutového území dostal k míči Pablo Zabaleta a propálil klubko před ním stojících hráčů.

Přestože domácí se ještě snažili urvat všechny tři body, nakonec se radovali hosté. Van Persie už v nastaveném čase napálil s pomocí lehké teče Nasriho míč do sítě a rozhodl tak své první manchesterské derby.

Závěr utkání ještě poznamenal hloupý čin domácích fanoušků, z nichž někteří vnikli na plochu a jeden z nich hozeným předmětem zranil v obličeji hostujícího obránce Ferdinanda.

Anglická liga - 16. kolo:
Manchester City - Manchester United 2:3 (60. Y. Touré, 86. Zabaleta - 16. a 39. Rooney, 90.+1 Van Persie)
Everton - Tottenham 2:1 (90. Pienaar, 90.+2 Jelavič - 76. Dempsey)
West Ham United - Liverpool 2:3 (36. Noble z pen., 43. vlastní Gerrard - 11. Johnson, 76. J. Cole, 79. vlastní Collins).