Manchester jde za titulem! Ve fantastickém utkání porazil Arsenal

Nádhera! Tímto jediným výstižným slovem se dá popsat napínavý duel mezi prvním Manchesterem United a třetím Arsenalem. Přestože Gunners se na Old Trafford ujali vedení, domácí dvěma brankami otočili skóre ve svůj prospěch a jsou zase blíž titulu. Naopak Arsenal už je definitivně ze hry venku.

Překvapivě to byli hosté, kdo byl na začátku utkání aktivnějším týmem. V první desetiminutovce měl slibnou příležitost Fabregas, který prudkou střelou z hranice vápna zamířil jen těsně nad domácí branku.

Ještě neuplynula ani první čtvrthodina od úvodního hvizdu a byla tu hned další příležitost. A znovu měli gól na kopačkách hosté. Eboué z pravé strany poslal přízemní centr do vápna na Adebayora, který pálil hned z první. Na poslední chvíli jeho ránu letící do odkryté části branky vytěsnil Ferdinand.

Tlak Arsenalu pokračoval i nadále. V šestnáctce se k odraženému míči dostal Song, jehož pohotový pokus vytěsnil mimo tři tyče brankář United Van der Saar.

Zahrozit mohli také hosté. Hned z protiútoku se dostal k hlavičce Park, ale zhruba o metr minul levou tyč Lehmannovy brány. V 19. minutě se zrodila další šance vedoucího celku Premier League. Van der Saar dlouhým výkopem našel Rooneyho, ani ten však branku trefit nedokázal.

Třiadvacátá minuta mohla přinést první branku utkání. Do té doby neviditelný Ronaldo poslal zpětnou poslal zpětnou přihrávku na před brankou zcela volného Rooneyho. Ten vypálil pohotově z první, ale Lehmann skvěle zakročil.

Po půlhodině hry bylo skóre stále nerozhodné 0:0, hrál se ale oboustranně nádherný útočný fotbal. Menší převahu měli fotbalisté Arsenalu.

Ve 35. minutě přišla jednoznačně největší šance hostů. Hleb našel na levé straně zcela volného Adebayora, který ale nastřelil jen padajícího Van der Saara. Na druhé straně se zase vyznamenal Lehmann, který si poradil s Rooneyho technickou střelou šajtlí.

Konec prvního poločasu se odehrával ve stejném duchu jako předchozí minuty, vyloženou šanci už však diváci na Old Trafford neviděli. Přesto oba týmy odcházely do šaten za bouřlivého potlesku, a nutno říct, že oprávněně. K vidění byl fantastický fotbal.

Neuplynuly ani tři minuty ze druhé půle a Arsenal se radoval z gólu. Po poněkud netypicky rozehrané standardní situaci se dostal k míči Van Persie. Ten poslal zleva centr na Adebayora, který se hlavou nemýlil – 0:1.

Jenže z vedení se Gunners neradovali dlouho. V 52. minutě zahrál Gallas ve vápně rukou a z následně nařízeného pokutového kopu Ronaldo přízemní střelou k pravé tyči vyrovnal.

Manažer Manchesteru Alex Ferguson poslal po vyrovnávací brance na trávník Andersona a Téveze, kteří nahradili Scholese s Parkem. Kouč hostů Arséne Wenger dal šanci mladíkovi Walcottovi. Ten nahradil Ebouého.

Po hodině hry z velké dálky napřáhl domácí Tévez a jeho bomba jen o pár centimetrů minula pravou tyč Arsenalu. Lehmann si musel hodně oddychnout. Vzápětí přišla akce Arsenalu na druhé straně. Walcott našel přesnou přihrávkou Fabregase, který z deseti metrů přestřelil.

Další velkou příležitost viděl zaplněný Old Trafford v 71. minutě. Evra nahrál do vápna Rooneymu, který bez přípravy vystřelil. Lehmann byl ovšem opět pozorný a jeho pokus zkrotil. O minutu později už se ale Manchester prosadil.

Z přímého kopu se přesně trefil domácí Hargreaves, který střelou přes zeď k levé tyči nedal gólmanovi Arsenalu nejmenší šanci.

V závěru zápasu mohl střídající Bendtner vyrovnat, ani jednu ze dvou vyložených šancí ale proměnit nedokázal. Manchester tak v divácky velmi atraktivním utkání plném šancí na obou stranách získal cenné tři body, které už ho nejspíš nasměrují vstříc kýženému triumfu v Premier League…

[ 13. 4. 2008 - Jiří Mahr | Foto: Reuters ]